FilistinHaberlerOrtadoğu

Çocukların yargılanması uluslararası anlaşmaların ihlalidir

Filistin Meclisi İnsan Hakları raportörü Dr. Yahya Abadise, Siyonist işgal yönetiminin Filistinli çocukları yargılamasını şiddetle kınadıklarını belirterek, çocukları yargılamanın Cenevre Anlaşmasına aykırı olduğunu ve uluslararası hukuku çiğneme anlamına geldiğini ifade etti.

Dr. Abadise bugün (27 Nisan Salı) El-Beyan Enformasyon Merkezi’ne yaptığı özel açıklamada şunları ifade etti: “Siyonist işgal rejiminin Beytlaham’ın doğusundaki El-Minye mahallesinden 14 – 15 yaşlarındaki Nedim ve Cihad Basim Kevasibe’yi dün Ramallah’ın batısındaki Ofer askeri mahkemesinde işgal askerlerine taş attıkları iddiasıyla yargılaması çocuk haklarıyla ilgili uluslararası hukuka aykırıdır.”

Uluslararası insan hakları örgütleriyle dünyanın onurlu insanlarına seslenen Dr. Abadise, Siyonist lider ve komutanların uluslararası mahkemelerde yargılanmaları için çaba göstermelerini ve masum çocuklara karşı yapılan tecavüzleri de engellemelerini istedi.

Siyonist işgal yönetimi son zamanlarda Batı Yaka’da meydana gelen olaylarda çok sayıda Filistinli çocuğu tutuklayıp cezaevlerine koydu.

Siyonist işgal ordusunun son Gazze savaşında katlettiği Filistinlilerden 400’den fazlası da çocuktu.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.