HaberlerİranOrtadoğu

Çökmekte olan ABD’nin yanından ayrılın

Ahmedinejad, Avrupalıların seçimde bağımsız davrandıklarına değinerek “Onlar eğer ilişkilerini ABD’ye göre düzenlemek isterlerse, ABD’nin çöküşe doğru gittiğini hesaba katarak kendi siyasetlerini ABD’den ayırmaları gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Birleşik Arap Emirlikleri’nin Elan televizyon kanalına verdiği röportajında İran İslam Cumhuriyetinin komşu olduğu bütün ülkelerle iyi ilişkiler içerisinde olduğuna değinerek “Avrupalılar seçim yaparlarken bağımsız davranırlar. Şimdi eğer kendi siyasetlerini ABD’nin tavır ve etkisine göre düzenlemek isterlerse, ABD’nin güç kaybettiği ve halen çöküşe doğru ilerlediğinin de bilincinde olmaları gerekiyor. Zira o zaman onlar da ABD’nin kaderine yakalanıp çöküşe mahkum olacaklardır. Fakat eğer bağımsız bir şekilde İran gibi büyük ve bağımsız bir ülkeyle dostane ve karşılıklı saygı prensiplerine dayalı bir şekilde ilişki kurmayı tercih ederlerse, bu onların kendi lehine olur ve İslami İran halkı da bunu memnuniyetle karşılar” dedi.

Ahmedinejad daha sonra konuşmasını şöyle sürdürdü: “Fakat eğer yine de ABD’nin yanında yer almak isterlerse bizim açımızdan pek fark etmeyecek. Zira İran İslam Cumhuriyeti Saddam Hüseyin’in İran’a saldırdığı dönemde de Saddam’ı destekleyen ABD, eski Sovyetler Birliği ve birçok Avrupa ülkesi karşısında inancından taviz vermeyerek durdu ve boş ellerle ekonomik yaptırımlara direndi ve neticede o dönemeri başarıyla geride bıraktı. Buna göre, bugün karşımıza dikilmek isteyen devletler o zamankinden daha zayıf sayılırlar.”

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (12) içerik yüklenmiştir.