ArabistanHaberlerOrtadoğuSuriye

Çözüm için Suriyeli yetkililer Suudi Arabistan ile görüşmeler yaptı

Suriyeli bir yetkiliyaptığı açıklamada Suudi yetkililerle görüşmeye vurgu yaptı.

Suriye enformasyon bakanı danışmanı Ali el’Ahmed Sputniknews haber ajansına verdiği demeçte, şu ana kadar Suudi yetkililerle direkt ve dolaylı görüşmelerin yapıldığını söyledi.

Ali el’Ahmed, iki ülke yetkilileri arasında Rusya’nın gözetiminde yapılması beklenen ve Suriye buhranının sona erdirilmesiyle ilgili görüşmelerin tarihinin henüz kesinleşmediğini ve ayrıca mekanının da belirsizliğini koruduğunu söyledi.

Suriyeli yetkili, iki ülke arasında ilk dolaylı görüşmenin 1.5 yıl önce yapıldığını ve yaklaşık 1 ay önce de iki ülke üst düzey yetkilileri arasında direkt görüşmelerin yapıldığını söyledi.

Suriyeli yetkili, daha önce de iki ülke arasında Umman, Suriye ve Arabistan’da dolaylı görüşmelerin yapıldığını da hatırlattı.

Bu arada son günlerde haber çevreleri Suriye milli güvenlik müşaviri Ali el’memluk’un Rusya’nın arabulucuğuyla Arabistan savunma bakanı ve veliahd vekili Muhammed Bin Selman ile görüştüğünü bildirmişlerdi.

Londra yayımı Suudi gazetesi el’Heyya da, Suudi üst düzey yetkililerinin kendilerine verdiği demeçte Suriye milli güvenlik müşavirinin söz konusu görüşmesini doğruladıklarını yazdı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.