DünyaHaberler

Cuma hutbelerinde konu : Mescid-i Aksa ve Kudüs

Uluslararası Kudüs Müessesi Başkanı Allame Yusuf Karadavi’nin, Mescid-i Aksa’nın yakılışının 40. yıldönümünde Ramazan ayının ilk Cumasının Mescid-i Aksa ile dayanışma günü ilan edilmesi için İslam ülkelerinin vakıflar bakanları ve diyanet işleri başkanlarına gönderdiği mektubun ardından dün (28 Ağustos Cuma) birçok ülkede hatipler hutbelerini, vaizler de vaazlarını Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya ayırdı.

Bu çağrı Kudüs, Batı Yaka ve Gazze’de büyük yankı bulurken, Lübnan, Suriye, Yemen, Cezayir, Kuveyt, Bahreyn ve Sudan’da da hutbelerde aynı konu işlendi.

Mescid-i Aksa’ya destek sadece Arap ülkeleriyle sınırlı kalmadı. Birçok Avrupa ülkesinde de aynı konu hatip ve vaizlerin gündemindeydi.

Uluslararası Kudüs Müessesesi’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda İslâm dünyasının tanınmış ilim adamlarından olan Prof. Dr. Yusuf el-Karadavi, Mescid-i Aksa’nın yakılmasının kırkıncı yıldönümü münasebetiyle daha önce yaptığı çağrıda İslâm dünyasının bütün camilerinde, kutsal Mescid-i Aksa’ya sahip çıkılması için destek kampanyaları başlatılmasını istemişti.

Prof. Karadavi açıklamasında Kudüs Müessesesi’nin 28 Ağustos 2009 Cuma gününün Mescid-i Aksa’yla dayanışma günü olarak değerlendirilmesi çağrısına dikkat çekmiş ve bu günde Cuma hutbelerinde kutsal Mescid-i Aksa’nın ve bu kutsal mabede sahip çıkılmasının önemi üzerinde durulmasını istemişti.

Prof. Karadavi çağrısında ayrıca İslâm ülkelerinin vakıflar bakanlarına, din işleri sorumlularına ve müftülerine de seslenerek Mescid-i Aksa’ya destek kampanyasının camilerde ve dini kurumlarda etkin bir şekilde yürütülmesi için devreye girmelerini istemişti.

Karadavi açıklamasında kutsal Mescid-i Aksa’nın bugün de ciddi tehditlerle ve tehlikelerle karşı karşıya olduğuna ve Müslümanların bu kutsal mabede girmeleri engellenirken Yahudilerin kirletmelerine fırsat verildiğine dikkat çekmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (55) içerik yüklenmiştir.