HaberlerİranOrtadoğu

Cumhurbaşkanı adaylarının son konuşmaları

12 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylar, seçmenlere programlarıyla ilgili görüşlerini duyurmaya çalışıyor.

Adayların, radyo ve televizyon konuşmalarının yanı sıra, muhtelif toplantılarla programlarını halka anlatıyor.

Cumhurbaşkanı adaylarından Mehdi Kerrubi bir televizyon programında, hükümetinin öncelikle meselelerinden birinin ekonomik olduğunu belirterek, “bu gün hepimizin sorunu, ekonomiktir, geçimdir, üretime dayalı yatırımlar ve işsizliktir” dedi ve “yerli üretim geliştirilmiyor. Daha çok ihracata dayalı bir tüketim bulunmaktadır” ifadesini kullandı.

Ülkede yatırımın arttırılması gerektiğini bunun içinde yatırımcılara güven verilmesi gerektiğini hatırlatan Mehdi Kerrubi, başta yurt dışındaki yatırımcılar olmak üzere, yabancı yatırımcıların ülkede yatırım yapmalarının teşvik edilmesi gerekir dedi
Öte yandan cumhurbaşkanı adaylarından Muhsin Rızai de, ülkenin kuzey şehirlerinden Reşt’te halka hitaben yaptığı konuşmasında, “İran’ın geniş kaynaklar ve zenginliklere sahib olduğunu belirterek, bölgede var olan işsizlik, gençlerin diğer şehirlere göçü, çevre kirliliği, yatırımlarda yetersizlik gibi genel sorunların çözümü için yeterli imkan ve potansiyelin bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı adaylarından cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da başkent Tahran’da İslam alimleri ve dini medrese talebeleriyle görüştü ve bu görüşmede, İslam inkılabının geniş bir potansiyele sahip olduğunu, bunu belirli bir coğrafya’ya sınırlandırmanın mümkün olmadığını belirtti.

Ahmedinejad , hükümetin 4 yıllık dış politikasını savunarak, ” Amerika ve batılılar, BM üzerinden kararname yayınlayarak İran’a baskı yapacaklarını ve İran’ın bu baskılarla geri adım atacağını sanıyorlardı. Oysa şimdi, BM güvenlik konseyi kararlarını geride bıraktık. Önemli ilerlemeler sağladık. Kazanımlar için çok az bedeller ödedik ” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı adaylarından Mir Hüseyin Musevi de başkent Tahran’da düzenlen bir sempozyumda, İran’lı bir kadının, islami ve yerli kimliği ile dünyaya tanıtılması gerektiğini hatırlatarak, bu ülke de kadınlar, ekonomist olarak, sanatçı olarak, akademisyen olarak varlıklarını gösteriyorlar. Ülkenin idaresinde önemli sorumluluklar üstleniyorlar dedi ve ev kadınları için iş alanları oluşturulması, kadınlara yönelik ayrımcılığa karşı mücadele edilmesi, konut sorunun çözülmesi gibi sahalarda ciddi çalışmalar yapılması gerekir ifadesini kullandı.

İktidara gelmesi halinde, kadın sorunlarını çözmek için çalışacağını belirten Musevi, hükümetinde kadınların katılımını teşvik edeceklerini ve kadınların katılımı olmaksızın, sorunları da çözemeyeceklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.