HaberlerİranOrtadoğu

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Hürmüzgan eyaletinde

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yurt içi gezilerinin devamında bugün sabah saatlerinde Hürmüzgan eyaletindeki Lenge liman kentine geldi.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Lenge liman kentinde Hürmüzgan valisi ve üst düzey yerel yetkililer tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Hürmüzgan eyaletinde bazı projelerin açılışını yapıyor.

Cumhurbaşkanı Ruhani Lenge havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, Hürmüzgan eyaletinin iyi halkıyla görüşmek ve Benderabbas liman kentindeki birkaç önemli projenin açılışı için bölgeye geldiğine işaretle, bugün ve yarın eyalette birkaç önemli projelerin açılışını yapacağını kaydetti.

Ruhani, Lenge liman kentinin Tahti Spor Stadı’nda bölge halkına hitaben bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Ruhani, ülkemizin sınırlarını koruyan ve ülkenin güvenliğini omuzlarında taşıyan cesur askerlerimize saldıran uşakların ilahi intikam ve İran milletinin elinden kaçmalarına asla müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Pazar günü gittiği Hürmüzgan eyaletinin Lenge liman kentinde halka hitaben bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Ruhani, İran İslam Cumhuriyeti hiç bir zaman bölgede bir savaşı başlatan taraf olmadığını, ama maalesef bazı komşular yanlış bir yolu seçtiklerini ve yine Amerika ve korsan İsrail’in kucağına düştüklerini belirtti.

Bölgede İran ile samimi ve kardeşçe ilişkileri olmayan iki komşu ülke bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Ruhani, bu iki ülke, İran İslam Cumhuriyeti onlara göz diktiğini zannettiklerini kaydetti.

Güçlü ve muktedir İran her zaman bölgeye güvenlik armağan ettiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Ruhani, Müslümanların birlik olmaları ve dostane ve kardeşçe ilişkiler kurarak bölgenin güvenliğini korumaları gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Ruhani, İran inkılabı, İslami ve halkçı bir inkılap olduğunu ve kırk yıldır bölgede maneviyat, güven ve kalkınma peşinde olduklarını gösterdiklerini ve bugün söz ve ameller ve davranışlar da aynı şeyi söylediğini, İran bölgedeki tüm ülkelerle kardeşçe ve samimi ilişkiden yana olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani konuşmasının ardından bölgedeki projelerin açılışını yapmaya başladı.

Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nın katılımıyla İran’ın en gelişmiş ve modern denizaltısı görücüye çıkarıldı.

İran Savunma Bakanı General Emit Hatemi bu bağlamda yaptığı açıklamada, İranlı uzmanlar ve teknsiyenler tarafından geliştirilen Fatih isimli modern denizaltının nihai testlerin ardından İran Ordusu Deniz Kuvvetleri envanterine eklendiğini ifade etti.

Yarı ağır denizaltı sınıfının ilki sayılan Fatih’in kendine has özelliklere sahip olduğunu söyleyen General Hatemi, Fatih Denizaltısı’nın tamamen yerli olduğunu ve yüzde yüzde şekilde Savunma Bakanlığı Deniz Sanayii uzmanlarınca tasarlanıp, imal edildiğini ve dünyanın en güncel teknolojilerine sahip olduğunu kaydetti.

Fatih denizaltısı İran Silahlı Kuvvetleri’nin ilk yarı ağır sınıfında yer alan denizaltı olarak komplike savaş yönetimi, su altından su yüzeyindeki hedeflere fırlatılan füzeleri yönetme sistemi, torpido sistemleri, elektronik savaş sistemleri, modern iletişim sistemi ve başka onlarca modern teknolojiden yararlanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.