HaberlerİranOrtadoğu

Cumhurbaşkanı Ruhani: Şii Hilali değil İslam Hilali istiyoruz

İran Cumhurbaşkanı Ruhani “İran’ın gücü bölge ülkelerinin hiçbirinin aleyhine değil. Biz bütün bölgenin barış ve istikrarı ile gelişmesinden yanayız” dedi.

6. Dünya Ehlibeyt Kurultayı açılış töreninde konuşan İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, düşmanın müslümanları gerçek İslam’dan ayırmak istediğine işaret ederek “Onlar dini şiddet kaynağı yapmaya çalışsa da bütün ilahi dinler insanı yüceltmek için ortaya çıkmıştır” dedi.

Kur’an-ı Kerim’de bütün cihat konulu ayetlerin ‘savunma’ sözcüğüyle başladığına değinen Ruhani “Kur’an-ı Kerim, Allah’ın adının söylendiği her yeri yani kilise, cami ve mabetleri savunmamızı istiyor” diye belirtti. Günümüz dünyasının barış ve direniş İslam’ını sevdiğini dile getiren Ruhani “İslam dini, kanun, hukuk, maneviyat ve ahlak dinidir ve aslında ahlakın yüceltilmesi için gönderilmiştir” diye ekledi.

Bugün İran İslam Cumhuriyeti’nin gücünü kendi mantığı, müzakere kabiliyeti ve yeni söyleminden aldığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı “Bizim gücümüz silah kaynaklı değil, aksine gücümüzün temelinde mantık ve barış bayrağını dalgalandırmak yatmaktadır. Biz siyasi güç ve mantıkla dünya güçleri karşısında oturup onları milletimizin hakkını resmiyete tanımaya mecbur edebildiğimizi ispat ettik” diye konuştu.

Ruhani “Bizim için Iraklı, Lübnanlı ve Yemenli Şii ile Iraklı, Lübnanlı ve Yemenli Sünni arasında hiçbir fark yoktur. Biz herkes için barış ile güvenlik ve bütün bölgenin kalkınmasını istiyoruz. Bugünkü durum bütün müslümanlar için acı vericidir. Mezhepçilik ve katliam özellikle Ortadoğu’da her yeri kaplamış” diye hitap etti.

Şii Hilali değil İslam Hilali vardır

Ehlibeyt mektebinin Kur’an-ı Kerim’i ve İslam’ı doğru şekilde yorumlama mektebi olduğunu dile getiren Ruhani “İhtilaf yaratmak isteyenlerin tersine bizim Şii Hilali’miz yoktur, İslam Hilali vardır. Biz bütün müslümanlarla birlikte nifakın karşısındayız ve İmam Humeyni, Ehlibeyt taraftarlarının Sünnilerle nasıl kardeşçe yaşayabileceklerini gösterdi” diye vurgu yaptı.

Ruhani “İran toplumunda Sünniler, Şiilerle kardeş olmanın yanı sıra Şiirlerle birlikte devletimizi, İmam Hamanei’yi ve Anayasayı savunuyor ve sınır bölgelerimizde bile ülkemiz için iyi bir korucu gibi çalışıyorlar” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.