HaberlerOrtadoğuTürkiye

D-8 Akil Adamlar Grubu İstanbul’da toplandı

D-8 üyesi ülkelerden üst düzey diplomat ve siyasetçilerin oluşturduğu D8 Akil Adamlar Grubu, İstanbul’da bir araya geldi.

İlki mayıs ayında gerçekleşen toplantının ikincisi, D-8 üyesi ülkelerden üst düzey diplomat ve siyasetçilerin oluşturduğu temsilcilerin katılımıyla Cevahir Otel’de gerçekleştiriliyor.

Endonezya’dan eski büyükelçi Adiyatwidi Asmady’nin oturum başkanlığındaki toplantıda, Akil Adamlar Grubu tarafından hazırlanan ve Türkiye’de bu yıl yapılacak D-8 Liderler Zirvesi’nde, devlet başkanlarına sunulması planlanan teklife son şekli verilecek.

D-8’de bazı yapısal değişiklikler de içerecek raporda, üye ülkelerin iş birliği çalışmalarının ve alanlarının çeşitlendirilmesi, 16 yılık çalışmaların ve uygulamaların analiz edilmesi, bu süre içinde görülen eksikliklerin giderilmesi için atılacak yeni adımlar gibi konular yer alacak.

D-8 Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi, Mısır’dan eski Dışişleri Bakanı Mohamed el-Orabi, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Harun Şevket, Bangladeş’ten eski büyükelçi M. Afsarul Qader, İran’dan eski büyükelçi Morteza Damanpak Jami, Nijerya’dan eski büyükelçi Sulaiman Dahiru ve Malezya’dan eski Büyük Britanya Yüksek Komiseri Zakaria Sulong’ın katıldığı toplantı bugün sona erecek.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2023 (36) içerik yüklenmiştir.