DünyaHaberler

D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı başladı

Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Dışişleri Bakanları Konseyi 12. Toplantısı, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da başladı.

Toplantıya ev sahibi Malezya’nın yanı sıra D-8’e üye diğer ülkeler İran, Mısır, Pakistan, Endonezya, Bangladeş, Türkiye ve Nijerya’dan dışişleri bakanları ve temsilciler katılıyor.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, İran’ın bu toplantıda temsil ediyor.

Malezya Dışişleri Bakanı Datuk Anifah Hj. Aman’ın açılışını yaptığı toplantının gündeminde, ekonomik kriz, iklim değişikliğinin etkileri, tercihli ticaret, gümrük ve vize anlaşmaları, gıda güvenliği, enerji ve tarım alanlarında işbirliği ve 10 yıllık yol haritası konuları bulunuyor.

D8, Türkiye’nin girişimiyle hayata geçirilen bir işbirliği platformu. D-8’in kurulmasına yönelik atılan ilk adımı, Türkiye’nin daveti üzerine Pakistan, İran, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’nın katılımıyla 22 Ekim 1996’da İstanbul’da düzenlenen “Kalkınma İşbirliği Konferansı” oluşturdu.

15 Haziran 1997 tarihinde İstanbul’da yapılan Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi sonucunda D-8, İstanbul’da tesis edilen İcra Direktörlüğüne haiz bir yapıyla resmen kurularak faaliyetine başladı.

D-8’in amacı, kalkınma yolundaki ülkelerin dünya ekonomisi içindeki konumlarını iyileştirmek, ticari ilişkilerini çeşitlendirmek ve ticaret alanında üye ülkelere yeni imkanlar yaratmak, uluslararası seviyede karar verme mekanizmalarına güçlü biçimde katılımlarını sağlamak ve halklarının yaşam seviyesini yükseltmek.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.