AsyaHaberler

D-8 grubu genel toplantısı sona erdi

İran İslam Cumhuriyeti Sanayi Kalkınma ve Yenilikler Kurumu Başkanı Seyyid Mecid Hidayet ve 11 panel başkanlarının başkanlığında Dışişleri Bakanlığı’nın Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde yapılan D-8 Grubu’nun 11 uzmanlık grubunun genel toplantısı sona erdi.

Mecid Hidayet başkanlığında yapılan genel toplantıda, otomobil, enerji, Petro kimya, dokumacılık, standart, küçük sanayi, gıda, çimento, AT ve çelik sektöründe 11 uzmanlık grubunun raporlarının toplamı sunuldu. Söz konusu raporlar üye ülkelerin temsilcileri tarafından onaylandı.

Genel toplantıda 11 çalışma grubu raporlarının toplanmasından sonra D-8 sanayi bakanları toplantısının bildiri taslağı hazırlandı.

Çelik alanındaki çalışma grubunun ilk oturumunda İran ve Türkiye’den uzmanlar, çimento çalışma grubuna İranlı uzmanlar ve teknoloji gelişmeleri çalışma grubunda da İranlı uzmanlar hazır bulundular.

Otomobil çalışma grubuna da Endonezya, Nijerya, Mısır, Malezya ve İran’dan uzmanlar bir araya gelerek bu sektörde üye ülkelerin iş birliğini geliştirme yollarını incelediler.

Enerji grubu toplantısında Nijerya ve İran’dan uzmanlar, dokumacılık sanayi grubunda Mısır ve İran’dan uzmanlar ve elektronik ve çelik çalışma grubunda da Endonezya, Malezya ve İran’dan uzmanlar katıldılar.

Küçük sanayi uzmanlık toplantısında ise Türkiye, Endonezya, Nijerya ve İran’dan uzmanlar katılırken gıda ve tarım sanayi grubu toplantısına Türkiye, Nijerya, Malezya ve İran’dan uzmanlar hazır bulundular.

Standartlar grubunda da Türkiye, Nijerya ve İran’dan uzmanlar katılarak üye ülkeler arasında iş birliğin geliştirilmesi yollarını incelediler.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.