AsyaHaberler

D-8 grubu’nun konumunu güçlendirmeliyiz

İran İslam Cumhuriyeti Maden ve Sanayi Bakan Vekili Ahmed Hadem, bu dönemde D-8 toplantısının hedefinin sanayi ve sosyal kalkınma, uluslararası sanayi ve ekonomide üye ülkelerin konumunu güçlendirmek,ekonomide yeni konumlar oluşturmak ve üye ülke halkının yaşam ve refah düzeyini iyileştirmek olduğunu belirtti.

Hadem “ekonomide öncü olan bazı Müslüman ülkelerden oluşan D-8 grubunun şekillenmesinden 13 yıl sonra ülkemiz, üye ülkelerin sanayi bakanları toplantısına ev sahipliği yapacak. Kuruluşundan 13 yıl sonra üye ülkelerin ilk sanayi bakanları toplantısı 28 Şubat-2 Mart tarihleri arasında Tahran’da yapılacak. Toplantının hedeflerinden bir diğeri, üye ülkeler arasında sanayi ve teknik kapasitelerin kullanılması ve takasıdır ” dedi.

D-8 grubunun konumunu anlatan bakan vekili “bu ülkelerin pazarı 900-950 milyon kişiyi kapsıyor öyleki dünya nüfusunun yüzde 14’ünü oluşturuyor. Toplantının ilk iki gününde üye ülkelerin sanayi alanındaki uzmanları bir araya gelecek ve sanayi bakanları toplantısına ortam hazırlamak amacıyla uzmanlık görüşmeler yapacak. Şu ana kadar üye ülkelerden 120 sanayici toplantıya katılmaya hazır olduğunu açıkladı” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (37) içerik yüklenmiştir.