AfrikaHaberler

D-8 ülkeleri arasında işbirliği geliştirilmelidir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, D-8 örgütünün üye ülkelerin ilişkilerini geliştirmesi için iyi potansiyellere sahip olduğunu belirtti.

Mutteki, D-8’e üye bakanlar toplantısında yaptığı konuşmada, “Güney-Güney, bölgesel ve D-8 çerçevesinde işbirliğinin arttırılması dünyada bugün yaşanan iktisadi krizde, bu ilişkilerin geliştirilmesinin kaçınılmaz bir gerekliliktir” diye konuştu.

Mutteki, Nijerya’da düzenlenen D-8 Grubu’nun 13.dışişleri bakanları oturumunda yaptığı konuşmada, “Güney-Güney” arasında ilişkilerin geliştirilmesinin bugün çok önemli olduğunun altını çizerek, bu alanda işbirliği yapılmasının D-8 Grubu’nun aldığı ortak kararlar çerçevesinde olduğunu bildirdi.

D-8 Grubu’nun yeni bir oluşum olmasına rağmen üye ülkeleri ve bu ülkelerin potansiyeli ile yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle son derece önemli bir kuruluş olduğunu kaydeden İslami İran dışişleri bakanı, D-8 Grubu’nun iktisadi alanda çok önemli rolünün olabileceğini söyledi.

Mutteki, dünyada yaşanan iktisadi ve mali sorunun gelecek açısından telafisi mümkün olmayacak zararlara neden olacağını hatırlatarak, sözkonusu buhran karşısında kalkınmakta olan ülkelerin aralarındaki işbirliğini geliştirmelerinin kaçınılmaz bir zaruret olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2024 (25) içerik yüklenmiştir.