HaberlerİranOrtadoğu

D8 dünya ekonomisinin geleceğini planlayacak

İran Dışişleri Bakanı Mutteki, D8 grubunun sekiz önemli İslam ülkesinden oluştuğunu ve dünya ekonomisinin geleceğinin yapısının belirlenmesinde önemli rol oynayabileceğini vurguladı.

Sekiz İslam ülkesinden oluşan D8 Bakanlar Konseyi Zirvesinde konuşan İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, zirvenin D8’in amaçları doğrultusunda önemli bir adım olacağına inandığını kaydetti.

Dünya ekonomisinin son iki yılda kötüye gittiğini hatırlatan Mutteki bu son küresel mali krizin beşeriyet tarihinde en büyük mali krizi olduğunu ve geniş boyutlarına bakıldığında, D8 üyeleri üzerindeki tesirlerinin dikkatlice irdelenmesi ve bu tesirleri asgari düzeye indirmek için gereken tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

D8’in sekiz önemli İslam ülkesinden oluştuğunu ve bir çok doğal kaynağı, yetenekli insan gücü ve uygun altyapılara sahip olduğunu hatırlatan Mutteki, D8 grubunun dünya ekonomisinin geleceğinin yapısının belirlenmesinde önemli rol oynayabileceğini dile getirdi.

Mutteki konuşmasının devamında İran İslam Cumhuriyetinin, büyük bir memnuniyetle geçmişte olduğu gibi grubun onayladığı programların uygulanmasına katkı sağlamaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.