AzerbaycanDünyaHaberler

Dağlık Karabağ bölgesinde mayın patladı

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Dağlık Karabağ bölgesinin kurtarılmış bölgelerinde mayın patlaması sonucu 160 kişinin öldüğünü veya yaralandığını duyurdu.

Fars Haber Ajansı’na göre, Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Dağlık Karabağ’ın kontrolü altındaki 15.510 hektarlık alanın mayınlardan temizlendiğini duyurdu.

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı El’Nur  Memedov, geçtiğimiz günlerde Dağlık Karabağ bölgesinde toplu mezarlar bulunduğunu açıklamıştı.

Azerbaycan Cumhuriyetinin Ermenistan işgalinden kurtardığı Dağlık Karabağ bölgesi ve çevresindeki illerde geçmişte adeta “mayın tarlası”na dönüşen alanlar, uzman ekiplerin yaklaşık 10 aydır devam eden titiz çalışmasıyla patlayıcılardan arındırılıyor.

Azerbaycan cumhuriyeti hükümeti, Türkiye’nin de desteğiyle Fuzuli, Cebrail, Ağdam, Kelbecer, Hocavend gibi kentler ile çevre bölgelerin mayınlardan temizlenmesi, kentlerde yaşamın yeniden güvenli bir şekilde başlayabilmesi için hummalı bir çalışma yürütüyor.

Mayın arama timleri, yaklaşık 10 aydır eğitimli köpekler eşliğinde bölgeleri karış karış tarayarak mayınlardan arındırmaya çalışıyor. Uzman ekipler, söz konusu çalışmalarda uluslararası toplumun da desteğini beklediklerini vurguluyor.

Bu arada Ermeni kaynakları da Azerbaycan Cumhuriyeti’ni Ermeni köylerinin yakınındaki toprakları kasten ateşe vermekle suçladı.

Ermenistan ve Azerbaycan Cumhuriyeti orduları 27 Eylül 2020’de tartışmalı Dağlık Karabağ bölgesinde çatıştı. Savaş, 44 gün sonra Rusya’nın arabuluculuğu ve Dağlık Karabağ’ın bazı kısımlarını Bakü’ye bırakan bir anlaşmanın imzalanmasıyla sona erdi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.