FilistinHaberlerOrtadoğu

Daha çok taviz verecek Filistin lideri bulmalıyız

Aşırı sağcı Siyonist Başbakan Benyamin Netanyahu liderliğindeki Siyonist Hükümet’te yer alan bakanlardan Dan Meridor yaptığı açıklamada “Barış konusunda daha fazla taviz verecek ve daha insaflı davranacak bir Filistinli lider arıyoruz” dedi.

Kendi halkına ihanet eden, Filistin davasını satan, kendi halkına karşı yapılan komplolarda yer alan Abbas’ın düşmanı tatmin etmediği bu sözlerle ortaya çıkıyor.

Başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas önceki gün yaptığı konuşmada, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Yürütme Kurulu ile Fetih’in Merkez Kurulu’na önümüzdeki başkanlık seçiminde aday olmayacağını ilettiğini duyurmuştu.

Abbas’ın son çıkışının bir manevra olduğunu söyleyenlerin yanında, Abbas’ın bunu Filistin’de, Arap ülkelerinde ve Batı’da nabız yoklaması için yaptığını söyleyenler de var. Bazı gözlemciler ise Abbas’ın Hamas Hareketi’ne baskı kurmak için böyle bir açıklamayı yaptığını söylüyor. Sonuçta herkes bu açıklamanın arkasında Abbas’ın başka hesapların peşinde olduğu konusunda hem fikir.
Diğer taraftan Filistinli kaynaklar Abbas’ın aday olmayacağını duyurmasının ardından Siyonist Cumhurbaşkanı Şimon Perez’in kendisini telefonla aradığını belirterek, görüşmede tıkanan barış sürecini konuştuklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (73) içerik yüklenmiştir.