HaberlerİranOrtadoğu

Daha coşkun ve kararlı olarak hedeflerimize ilerleyeceğiz

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad hş. 1389’a girerken bu yılın bütün İslam alemi ve özellikle Türk,Azeri,Türkmen,Irak,Suriye,Çin,Rus,Pakistan ve Hindistan Müslümanları için barış ve başarı yılı olmasını diledi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Nevruz bayramı ve hş 1389 yılının başlaması münasebetiyle verdiği mesajında ilk başta Nevruz bayramı dolayısıyle tebriklerini ifade ederken “Sırlarla dolu ilk bahar bir kez daha geldi. Doğanın baharı kuşkusuz yüce Rabbimizin emsalsiz tecellilerinin bir örneğidir. Kışta hayat varsa da, potansiyel ve kabiliyetlerin kendilerini göstermeleri için fısat ve imkan yok. Ama hava belli bir denge kazandığında, ilk baharın tatlı rüzgarları ve yağmurları o fırsat ve imkanı doğaya tanıyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad daha sonra doğanın bu durumunu insanın durumuna benzeterek “İnsanın da kışı ve baharı var. İnsan gerçeği, İlahi güç ve kabiliyetler, tazelik, güzellik, bilim, sabır gücü, hikmet, sevgi ve rafet, aşk, kudret, cemal ve kemal gibi güzel kavramların tecellisidir. İnsan kemal ve Allah’a doğru ilerledikçe güç ve güzellikleri durmadan ortaya çıkmaya başlar. Kışın insanı da görünüşte insandır ama soğuk, donuk ve sıcaklık bekleyenlere faydasızdır” şeklinde ilginç bir benzetmede bulundu.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad daha sonra hemen ardından “İnsanlık topluluğunun da kışı ve ilk baharı var” diye ilave etti.

Ahmedinejad Nevruz mesajının devamında Nevruz’un bu yılı dünyada daha geniş ve daha ihtişamlı kutlandığını hatırlatarak “Bunun için bu yıl Tacikistan, Afganistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Türkiye, Gürcistan, Özbekistan, Kırgızistan, Hindistan, Pakistan, Irak, Fars Körfezi bölgesi ülkeler, Rusya ve Çin’in bazı kesimlerinde yaşayan halkları özel olarak kutluyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad daha sonra geçen yılın bir değerlendirmesini yaptıktan sonra “İslam İnkılabı düşmanları, İran halkının canlılık, ilerleme kararları, umut ve hedeflerinden dolayı öfke içerisndeler. Fakat onların şunu da bilmeleri gerekiyor ki, İran halkı bundan böyle geçmişe oranla daha çoşkun, daha neşeli, daha bir sevgi ve şevkle, daha güçlü ve daha kararlı olarak yüce hedeflerine doğru ilerlemelerini olduğu gibi sürdürecektir” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.