AsyaHaberlerKuzey Amerika

Daha fazla asker, daha fazla cenaze demek

Taliban, ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan’a 30 bin takviye Amerikan askeri gönderme kararıyla ilgili olarak, “Afganistan’a daha çok Amerikan askerinin gelmesinin daha çok Amerikan askerinin ölmesi anlamına geleceğini” belirtti.

Taliban tarafından yayımlanan bildiride, Obama’nın daha çok asker gönderme planının Afganistan’daki sorunları çözmeyeceği, direnişçilere saldırılarını artırma ve kriz içindeki Amerikan ekonomisini sarsma fırsatı vereceği belirtildi.

Obama’nın yeni manevrasının işe yaramayacağı, Amerikan askerlerinin sayısının artmasının, Amerikalı askerlerin ölümlerin artmasına neden olacağı vurgulanan bildiride, Obama’nın Afganların hassasiyetini göz önüne alarak ve Amerikan kamuoyunun savaşa yönelik muhalefetini azaltmak için askerlerin çekilme tarihi olarak 2011’in temmuzunu belirlediği kaydedildi.

Afganistan’a 30 bin takviye asker gönderme kararı alan Obama, koşulların uygun olması durumunda, Amerikan askerlerinin buradan 18 ay sonra çekilmeye başlayacağını söylemişti.

ABD, 11 Eylül saldırılarından sonra işgal ettiği Afganistan ile komşu Pakistan ve Özbekistan’da düzenlediği operasyonlarda 850’den fazla askerini kaybetti. Savunma Bakanlığı Pentagon’un verilerine göre, askerlerin 660’ı çatışmalarda öldü.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.