AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Daily Telegraph: Batı, Beşşar Esad’ın zaferine hazırlanmalıdır

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Batı’nın Suriye’de Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın kazanacağı bir zafere hazırlanması gerektiğine ilişkin bir yazıya yer verdi.

Daily Telegraph Savunma Editörü Con Coughlin tarafından kaleme alınan yazıda Suriye yönetiminin kazanacağı zaferin sadece muhalifler açısından değil, Batı açsından da bir yenilgi olacağı belirtildi.

Suriye ordusunun sahadaki üstünlüğü ele geçirdiğini belirten yazar, “son gelen haberlere göre yüzlerce silahlı militan af karşılığında silahlarını bırakıyor, bu da benim aylardır yazdığım gibi Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın bu ölümcül savaştan zaferle çıkmakta olduğunu gösteriyor” dedi.

Suriye yönetiminin Lübnan sınırındaki Kusayr’ı kontrol altına almasından sonra savaştaki durumu lehine çevirdiğini belirten Con Coughlin, sahadaki şartların Suriye yönetimine üstünlük kazandıracak şekilde devam ettiğini yazdı.

Silahlı grupların kendi arasındaki çatışmalara da değinen yazar, Suriye yönetiminin ise İran’dan hissedilir şekilde destek aldığını belirterek muhalifleri yenilgiden başka bir kaderin beklemediğini öne sürdü ve muhaliflerin silah bırakmaya başlamasını da bununla ilişkilendirdi.

Yazar eski İngiliz Komutanlarından David Richards’ın geçen hafta verdiği bir demecinde söylediklerini aktararak Suriyeli muhaliflerin silahlandırılması konusunda Başbakan Artık David Cameron’u ve Dışişleri Bakanı William Hague’u dinleyecek kimsenin kalmadığını ifade etti.

Uçuşa yasak bölge oluşturulmasının Suriye’ye savaş ilanı anlamına gelmesinden dolayı artık Batılıların muhalifleri silahlandırmaya olumlu bakmadıklarını belirten yazar, muhaliflerin de artık Batı’yı ihanetle suçladığını yazdı.

Suriye yönetiminin giderek güçlendiğini ve Beşşar Esad’ın er ya da geç zaferini ilan edeceğini belirten Con Coughlin, Batılı ülkelerin artık kolektif bir akılla Esed’in kazanacağı zaferin doğuracağı sonuçlar üzerine kafa yorması gerektiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (24) içerik yüklenmiştir.