AfrikaHaberler

Dakika Dakika 2 Şubat Mısır Kıyamı Haberleri

Aşağıdaki haberler 2 Şubat 2011 tarihinde sitemizin Afrika Haberleri bölümünde Mısır kıyamı ile ilgili olarak yayınlanmış haberlerin içeriklerinin birleştirilmiş halidir.

10:22 : Müslüman Kardeşler’in iktidara gelmesi bizim için tehdittir

Siyonist işgal parlamentosu Knesset’e bağlı Dışişleri ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Şaul Mofaz, Mısır’da başgösteren halk devriminin ardından yaşanabilecek olası değişimler için üç senaryonun bulunduğunu söyledi. Mofaz yaptığı açıklamada “Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek kendisine karşı ayaklanan halkı bastırmakta ısrarlı görünüyor. Mısır’daki gösteriler düzensiz ve koordinesiz” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Mübarek gösterileri bastırır veya onları ikna ederse, o zaman Eylül ayında seçime gider. İşgal rejimi için en iyi senaryo budur.”İkinci senaryonun sivillere karşı güç kullanmayacağını duyuran Mısır ordusunun iktidara el koyması olduğunu belirten Mofaz üçüncü senaryoyu ise şu şekilde açıkladı: “En son ihtimal Mübarek’in başkanlıktan çekilmesi ve Müslüman Kardeşler’in iktidara gelmesidir. İşgal rejimi bu son senaryoyu bir tehdit olarak görüyor.”

10:53 : Mısır olayları sınır güvenliğimizin kırılgan olduğunu gösterdi

Siyonist Genelkurmay Başkanı General Gabi Eşkenazi, işgal rejimini çevreleyen tehlikeler konusunda uyararak, sınırlarındaki durumun her an değişebileceğini, Mısır örneğinin bunun açık örneği olduğunu söyledi. Genelkurmay koltuğunu devretmeden önce kara kuvvetlerine bağlı bir birliğin yaptığı tatbikata katılan Eşkenazi, “İşgal ordusunun caydırıcı gücü nedeniyle sınırlardaki güvenlik her an değişebilir. Şimdiki sükûnet yanıltıcıdır” dedi.Siyonist Genelkurmay Başkanı Eşkenazi, kara kuvvetlerinin savaşlarda büyük bir önem ifade ettiğini, ateş hattının ilk safı ve düşmanla savaşan ilk birlik olduklarını belirterek “Savaşları kesin sonuca bağlayan her zaman kara kuvvetleri olmuştur” şeklinde konuştu. Otuz yıl önce Mısır’la barış imzalayan işgal güçleri Mısır tarafından kendilerini hep güvende hissetmişti. Sınırları kendilerinden çok daha iyi koruyan Mısır rejiminin yıkılması herkesten çok kendileri için büyük bir kayıp olduğunu düşünen işgal rejimi şimdi bundan sonraki dönemde nasıl hareket edeceğinin hesaplarını yapıyor.

11:07 : Mübarek’in servetinin 55 milyar dolar olduğu açıklandı

Eş’şuruk gazetesi, Mısır diktatörü Hüsnü Mübarek ve ailesinin servetinin 55 milyar dolar olduğunu ifşa etti.Haber Mısır halkının öfkesini kamçıladı.Eş’şuruk gazetesi, Mısır halkı açlıktan kıvranırken, Hüsnü Mübarek ve ailesinin tam 55 milyar dolar serveti olduğunu ifşa etti. Gazete, Mısır’da tüm firmaların elde ettiği gelirin yüzde 50 kadarının Mübarek ailesinin kesesine girdiğini yazdı. Bu arada Al Alam TV kanalı, bugün milyonlarca Mısırlının Kahire’nin Tahrir meydanında toplandığını ve bugünü Mübarek’in gidiş günü olarak adlandırdığını duyurdu. Mısır halkı, Mübarek’in Hitler’e benzetilen posterlerini açarak “Diktatöre ölüm!” sloganları attı. Bu gün, Mısır diktatörüne karşı başlatılan halk ayaklanmasında bir dönüm noktası olduğu ifade ediliyor.

12:21 : İngiltere, Mısır’da siyasi değişiklik istediğini belirtti

İngiltere Dışişleri Bakanlığı yayımladığı yazılı açıklamada, Mısırlı makamların ”gerçek, gözle görülür ve tam bir siyasi değişikliğe yönelmeleri gerektiğinin” belirtti.Bakanlığın yazılı açıklaması, İngiliz yetkililerin Mübarek ile özel görüşmelerinde kendisine Mısır’da ”gerçek, gözle görülür, genel ve tam bir siyasi değişikliğe yol açacak bir iktidar değişikliğine gidilmesi gerektiğini” belirtiklerini vurguluyor. Mübarek’in Mısır halkına birkaç öneride bulunduğunu hatırlatan açıklama, önemli olan Mısır halkının beklentilerinin karşılanması olduğunu ifade ediyor.

12:26 : Rusya’dan Mübarek rejimine destek geldi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Mısır’da yaşanan siyasi problemlerin ülke içindeki dinamikler arasında çözülmesi gerektiğini belirterek, “Dış güçler müdahalede bulunmamalı” dedi. Mısır’daki olaylar hakkında ilk kez konuşan Lavrov, “Rusya, Mısır’ın istikrarlı, büyüyen ve demokratik bir devlet olmasını istiyor” dedi. Ülkedeki siyasi istikrarsızlığın sadece Mısırlı siyasiler ile halk arasındaki diyalog ve mutabakat yoluyla çözülebileceğini söyleyen Lavrov, “Dışarıdan herhangi bir müdahale ya da bu anlamda ültimatomların yararlı olacağını düşünmüyoruz. Yerel siyasi güçlerin orada konuşması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

12:55 : CIA Başkanı, Suudi Arabistan içişleri bakanı ile görüştü

Amerika’nın casusluk örgütü CIA Başkanı geçen gün Riyad’da Suudi Arabistan İçişleri Bakanı ile görüştü.El-Şark El-Osat gazetesi, CIA Başkanı Leon Panetta’nın geçen gün Riyad’da Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Naif Bin Abdulaziz’le görüştüğünü yazdı. Gazete, görüşmede iki tarafın bölgede ve dünyada yaşanan son gelişmeleri masaya yatırdığını belirtti. Görüşmeye ayrıca Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Güvenlik İşlerinden Sorumlu yardımcısı ve diğer bazı güvenlik yetkililerinin de katıldığı belirtiliyor. CIA başkanının Riyad ziyareti, bölgede yaşanan halk ayaklanmalarının Amerika’ya bağımlı ülkelere sıçramasından duyulan kaygıdan dolayı gerçekleştiği ve görüşmelerde ayaklanmaların kontrol altına alınması ve despot rejimleri yıkma amacından saptırılması masaya yatırıldığı kaydediliyor.

13:46 : Al Alam TV: Mısır’da 8 milyon kişi gösteri yaptı

Mısır halkının dünkü gösterisiyle ilgili verilen haberlere göre, ülke çapında yapılan bu gösteride 8 milyonu aşkın insan muhtelif meydanlarda toplanırlarken Hüsnü Mübarek rejimini istemediklerini haykırdı.Mısır’ın çeşitli kentlerinde düzenlenen Mübarek iktidarı karşıtı halkçı gösterilerde insan sayısı dün akşam saatlerinde 8 milyonu aştı. Al Alam TV kanalı dün akşam Kahire’nin Tahrir meydanından canlı olarak verdiği haberinde “Bu meydanda toplanan gösterici sayısı meydan hacmini aştı. Hatta etraftaki sokaklar bile tıklım tıklım insan dolu. Meydandaki gösterici sayısının 2,5 milyonu aştığı tahmin ediliyor” dedi. Aynı habere göre İskenderiye kentinde düzenlenen gösteride de gösterici sayısı, 2 milyonu geçti. Al Alam TV muhabirinin El-Minya eyaleti merkezinden verdiği bir başka haber de, El-Minya halkının büyük bir kalabalık halinde Valilik binası önünde toplanıp oturma eylemi düzenlediği ve orada bulunan askerlere hitaben “Hüsnü Mübarek iktidardan çekilmedikçe biz de buradan çekilmeyeceğiz” diye haykırdıkları belirtildi.

13:56 : İran’da Ortadoğu gelişmeleri masaya yatırıldı

İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Kazım Celali, komisyonun Ortadoğu’da yaşanan son gelişmeleri masaya yatırdığını açıkladı.Gazetecilere konuşan Kazımi, oturuma komisyon üyelerinin yanı sıra Dışişleri Bakanı Salihi’nin de katıldığını kaydetti. Salihi’nin ilk kez Dışişleri Bakanı sıfatı ile komisyona katıldığını kaydeden Kazımi, oturumda Salihi, bakanlığı döneminde izleyeceği politikaların detaylarını anlattığını ve komisyon üyelerinin de bu bağlamda kendi görüşlerini Salihi’ye aktardığını belirtti. Kazımi, oturumda Ortadoğu bölgesinde yaşanan son gelişmeler ve özellikle halk ayaklanmalarının masaya yatırıldığını ifade etti.

14:00 : ABD’nin Mısır kıyamına müdahalesine izin verilmemelidir

Mısırlı ünlü araştırmacı yazar Muhammed Hasaneyn Heykel, Mısır halkının despot rejime karşı başlattığı inkılaba değindiği yazısında Amerika’ya bu sürece müdahale etmesine izin vermemek gerektiğini vurguladı.Mısırlı ünlü araştırmacı yazar Muhammed Hasaneyn Heykel, Mısır’da yaşanan son gelişmeleri kaleme aldığı yazısında Hüsnü Mübarek’i eleştirirken, Mısır halkına destek verdi. Heykel, Hüsnü Mübarek’in iktidarını diktatörlük nitelerken, Mısırlı gençlerin ve Mısır halkının ayaklanmasının bu rejimi devirmek için gerçekleştiğini ve bu süreçte Amerika’ya, Mısır halkının inkılabına karşımasına izin vermemek gerektiğini vurguladı. Heykel, Mısır’ın genç kuşağının çok tehlikeli ve patlamaya hazır bir gücü olduğunu ve hiç kimse bu gücün nasıl etkisiz hale getirilebileceğini bilmediğini vurguladı.

14:10 : İslami Şura Meclisi Mısır halkının kıyamını destekliyor

İslami Şura Meclisi temsilcileri, 214 milletvekili tarafından imzalanan bir bildiride, Mısır halkının kıyamını desteklediklerini açıkladılar. Bildiride “bugün Mısır’ın Müslüman halkının ayaklanması, Kahire’yi Ortadoğu gelişmeleri merkezine dönüştürdü ve dünyanın özgürlükçüleri ve özellikle Müslüman milletleri bu kutsal ayaklanmanın sonucunu bekliyor. Mısır’da cereyan eden olaylar, bir milletin tarihi uyanışıdır” denildi. İran ve Mısır’ı İslam Dünyası’nın doğu ve batısında İslami uygarlığın iki kanadı olarak niteleyen milletvekilleri “bu tarihi sorumluluk duygusu, ortak duygu paylaşımına neden oldu. 20. yüzyılda da Mısır, özgürlükçü İslam düşüncesi ve hareket merkezi sayılıyordu ve Mısır liderlerinin ihaneti sonucunda bu ülkenin imkânları ve yetenekleri, İslam karşıtı tehditlerle mücadele etmek yerine Müslümanların haklarını gasp edenlerin hizmetine girdi” dedi.

14:12 : Peres: Mısır’da demokrasi İslamî kesimi iktidar yapar

Siyonist Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Mısır’da başlayan olayların Ortadoğu’yu etkisi altına alması ve bölgeyi etkilemesi konusunda uyardı. Mısır’da İslamî kesimi iktidar yapacak bir demokrasiden endişe duyduklarını belirten Peres şöyle dedi: “2006 yılında meydana gelen seçimlerden bütün dünyanın ders alması gerekir. İş seçim ve demokrasiyle başladı. Fakat sonuçta Hamas iktidara geldi. ‘Yanlış kesim’ seçilirse o zaman demokrasi oyunu da biter.” Peres’in ‘yanlış kesim’ ifadesiyle İslami kesime işaret ettiği kaydedildi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşen Peres, İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ı iktidara taşıyanın seçim olduğunu söyledi. Diğer taraftan Mısır olaylarını değerlendiren Siyonist muhalefet lideri Tzipi Livni, Amerika’nın İslam ülkelerinde demokrasiyi desteklemesinin bu ülkelerde İslamî kesimi iktidar yapmasından endişe duyduklarını ifade etti.

14:26 : Mısır’da bankalar Pazar gününe kadar kapalı kalacak

Mısır Merkez Bankasında bir yetkili bugün, mısırlı bankaların Pazar gününe dek kapalı kalacağını ilan etti.

15:03 : Mısır istihbaratı halka saldırmaya başladı

Mısır’ın başkenti Kahire’de Mübarek rejiminin istihbaratçıları ile karşıt halk arasında çatışma çıktı.Kahire’nin merkezindeki Tahrir meydanında istihbaratçıların sopalarla halka saldırdığı bildirildi. 25 Ocak 2011 Sal günü başlayan ve halen devam eden gösterilerde Mısır halkı Mübarek rejiminin devrilmesini istiyor.

15:11 : Tahrir meydanında saldırılar devam ediyor

Mısır’ın başkenti Kahire’de Mübarek rejiminin istihbaratçıları ile karşıt halk arasında çıkan çatışmalar devam ediyor. Batı medyasında Mübarek yanlısı Mısır halkı olan lanse edilen istihbarat güçlerinin halka sopa, bıçak ve demirlerle saldırdığı bildiriliyor.25 Ocak 2011 Sal günü başlayan ve halen devam eden gösterilerde Mısır halkı Mübarek rejiminin devrilmesini istiyor.

15:13 : Mısır yönetiminin şiddete hoşgörü göstermesi kabul edilemez

İngiltere Başbakanı David Cameron Mısır yönetiminin şiddete hoşgörü göstermesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.Tahrir meydanında bugün (2 Şubat 2011 Çarşamba) başlayan çatışmalardan sonra bu açıklamanın yapıldığı bildirildi.

15:17 : Tahrir meydanında en 100 kişi yaralandı

Mısır’ın başkenti Kahire’de Mübarek rejiminin istihbaratçıları ile karşıt halk arasında çıkan çatışmalar devam ediyor. Batı medyasında Mübarek yanlısı Mısır halkı olan lanse edilen istihbarat güçlerinin halka sopa, bıçak ve demirlerle saldırdığı bildiriliyor. Gelen haberlere göre en az 100 kişi yaralandı.25 Ocak 2011 Sal günü başlayan ve halen devam eden gösterilerde Mısır halkı Mübarek rejiminin devrilmesini istiyor.

15:22 : Tahrir meydanında onbinler ikindi namazı kılıyor

Mısır’ın başkenti Kahire’de Mübarek rejiminin istihbaratçıları ile karşıt halk arasında çıkan çatışmalar devam ediyor. Tahrir meydanında süren çatışmalar sırasında ikindi ezanının okunmasıyla Mısır halkı meydanda namaz hazırlığı yapmaya başladı. Ezan bittikten sonra onbinlerce kişinin cemaat halinde namaza başladığı gözlendi.Bir grup namaz kılarken, diğer grupların istihbaratçı güçlerle mücade ettiği bildirildi.Batı medyasında Mübarek yanlısı Mısır halkı olan lanse edilen istihbarat güçlerinin halka sopa, bıçak ve demirlerle saldırdığı bildiriliyor. Gelen haberlere göre en az 100 kişi yaralandı.

15:25 : Namaz kılan Mısır halkına saldırı yapıldı

Mısır’ın başkenti Kahire’de Mübarek rejiminin istihbaratçıları ile karşıt halk arasında çıkan çatışmalar devam ediyor.Tahrir meydanında süren çatışmalar sırasında ikindi ezanının okunmasıyla Mısır halkı meydanda namaz hazırlığı yapmaya başladı. Ezan bittikten sonra onbinlerce kişinin cemaat halinde namaza başladığı gözlendi.Bir grup namaz kılarken, diğer grupların istihbaratçı güçlerle mücade ettiği bildirildi. Namaz kılan müslümanlara yönelik saldırı yapan istihbaratçılara saldıran gençler bir grup istihbaratçıyı yakaladı. Kimlik kontrolü yapan gençler yakalananların içişleri bakanlığına bağlı özel bir terör ekibi olduğunu açıkladı. Ele geçirilen kimlikler bölgeden yayın yapan televizyon kanallarında gösterildi.Batı medyasında Mübarek yanlısı Mısır halkı olan lanse edilen istihbarat güçlerinin halka sopa, bıçak ve demirlerle saldırdığı bildiriliyor. Gelen haberlere göre en az 100 kişi yaralandı.

15:25 : Barışçıl gösterilere saldırı kabul edilemez

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri “Barışçıl gösterilere saldırı kabul edilemez.” açıklamasını yaptı.Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Tahrir meydanında Mısır halkına yapılan saldırıdan sonra “Barışçıl gösterilere saldırı kabul edilemez.” açıklamasını yaptı.

15:29 : Mısır istihbaratı Press TV muhabirine saldırdı

Kahraman Mısır halkının şanlı kıyamını en doğru bir şekilde tüm dünyaya aktaran Press TV muhabirlerine Mısır rejiminden görevli istihbaratçıların saldırdığı bildirildi.Kahire’de gelişmeleri takip eden Hasan Gani’nin bugün Tahrir meydanında meydana gelen çatışmalarda saldırıya uğradığı bildirildi.Tahrir meydanında namaz kılan müslümanlara yönelik saldırı yapan istihbaratçılara saldıran gençler bir grup istihbaratçıyı yakaladı. Kimlik kontrolü yapan gençler yakalananların içişleri bakanlığına bağlı özel bir terör ekibi olduğunu açıkladı. Ele geçirilen kimlikler bölgeden yayın yapan televizyon kanallarında gösterildi.Batı medyasında Mübarek yanlısı Mısır halkı olan lanse edilen istihbarat güçlerinin halka sopa, bıçak ve demirlerle saldırdığı bildiriliyor. Gelen haberlere göre en az 100 kişi yaralandı.

15:35 : Saldırganların maskesini 6 Nisan Hareketi düşürdü

Mısır’da faaliyetlerini sürdüren 6 Nisan Gençlik Hareketi bugün Mısır’ın başkenti Kahire’nin Tahrir meydanında halka saldıran sözde Hüsnü Mübarek yanlılarının içişleri bakanlığına bağlı terör timinden kişiler olduğunu açıklayarak maskelerini düşürdü.Bir kısım saldırganların da kiralık katiller olduğu bildirildi.At ve develerle Tahrir meydanına giren istihbarat polisleri halkın direnişi sonucu bazı noktalarda geri çekildi.Mısır ordusu çatışmaların durması yönünde çağrı yaparak, bazı kişileri tutukladı.

15:46 : Mısır kıyamı mücahidleri taşlarla mücadele ediyor

Mısır’ın başkenti Kahire’nin Tahrir meydanında başlayan çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Mısır kıyamı mücahidleri içişleri bakanlığına bağlı terör timleri ve kiralık katillerlere karşı taşlarşa mücadele ediyor.Mısır rejimi istihbaratçıları ve kiralık katiller halka sopa, demir ve bıçaklara saldırdı. Halktan en az 100 kişi yaralanırken, mücahid gençler yakaladıkları 6 istihbaratçıyı ağır yaraladı.Mısır ordusu çatışmalarda halen ciddi bir şekilde müdahale etmedi.

15:49 : Süveyş’te yüzbinler yeniden sokaklara döküldü

Mısır’ın Süveyş kentinde yüzbinlerce Mısırlı yeniden sokaklara dökülerek rejimi protesto etmeye yeniden başladı. Dün (1 Şubat 2011) yüzbinlerce kişinin katılmasıyla Süveyş kentinde yapılan gösteriler bugün de devam ediyor.Kahire’nin Tahrir meydanında halka müdahale edildiği haberini alan Süveyş halkı adeta bir sel gibi sokaklara döküldü.

15:53 : Sivil istihbaratçılar ve haydutlar Mısır halkına saldırıyor

Mısır’ın başkenti Kahire’de başlayan ve hala devam eden çatışmaların diğer kentlerde de yaşandığı veya yaşanabileceği yönünde haberler geliyor.Mısır içişleri bakanlığına bağlı terör timlerinin ve kiralık haydutların halkı pes ettirmek için saldırı düzenlendikleri bildiriliyor.Mısır halkı Allahuekber sloganlarıyla rejim güçlerine karşı kıyamını sürdürüyor.

16:00 : Al Fayyum’da 50 bin kişi gösteri yapıyor

Mısır’ın Al Fayyum kentinde en az 50 bin kişinin gösteri yaptığı bildirildi. Kahire başta olmak üzere bazı şehirlerde istihbaratçılarla halkın çatışması sürerken Al Fayyum halkı meydanlara indi.“Kahrolsun Amerika”, “Kahrolsun İsrail”, “Kahrolsun Mübarek” sloganlarıyla gösterilerini sürdüren Al Fayyum halkı, rejim yıkılıncaya kadar gösteriler sürecek dedi.

16:11 : Tahrir meydanında çatışmalar hızla devam ediyor

Tahrir meydanında çatışmalar hızla devam ediyor. Meydanda bulunan Mısır ordusu ise çatışmayı izlemekle yetiniyor. Çatışmaların başlamasının üzerinden 2 saatten fazla süre geçerken kahraman gençlerin mücadelesiyle Mısır halkı Tahrir meydanında kalmaya devam ediyor.Sivil polislerin Tahrir meydanına girerek milis güçlere yardıma başladığı bildirildi. Mısır rejimi dün ülke genelinde yürüyen onmilyonlarca müslümana göz dağı vermek isterken, kahraman halkın ülkenin dört bir yanında yeniden meydanlara dönmeye başladığı bildirildi.

16:20 : Mısır’da Halk ve Şura Meclisleri kapatıldı

Nil televizyonu, Halk ve Şura Meclislerinin üyelerin üyelik geçerlilikleri konusunda karar verilinceye ve acil bir çok mesele çözülünceye kadar oturumlarını ertelediğini, fakat yasama konseyinin üyelilik geçerliliği sağlanıncaya kadar daimi oturum halinde kalacağını açıkladı.

16:21 : Tahrir meydanında silah sesleri duyuldu

Tahrir meydanında çatışmalar hızla devam ediyor. Meydanda bulunan Mısır ordusu çatışmaları durdurmak için havaya ateş açtı.Çatışmaların başlamasının üzerinden 2 saatten fazla süre geçerken kahraman gençlerin mücadelesiyle Mısır halkı Tahrir meydanında kalmaya devam ediyor. Mısır halkının en az 10 saldırganı etkisiz hale getirdiği bildirilirken, halktan en az 100 kişinin yaralandığı bildirildi.Sivil polislerin Tahrir meydanına girerek milis güçlere yardıma başladığı bildirildi. Mısır rejimi dün ülke genelinde yürüyen onmilyonlarca müslümana göz dağı vermek isterken, kahraman halkın ülkenin dört bir yanında yeniden meydanlara dönmeye başladığı bildirildi.

16:31 : Göstericilere gözyaşartıcı gaz ile saldırılıyor

Tahrir meydanında çatışmalar hızla devam ediyor. Meydanda bulunan Mısır ordusu ise çatışmayı izlemekle yetiniyor. Çatışmaların başlamasının üzerinden 3 saatten fazla süre geçerken kahraman gençlerin mücadelesiyle Mısır halkı Tahrir meydanında kalmaya devam ediyor.Sivil polislerin Tahrir meydanına girerek milis güçlere yardıma başladığı bildirildi. Göstericilere gözyaşartıcı bomba ile müdahale edildiği bildiriliyor. Batı medyası ve batı kaynaklı işbirlikçi medya ise halen çatışmaların Mısır halkının kendi arasında olduğu şeklinde açıklamalar yapmaya devam ediyor. Mısır rejimi dün ülke genelinde yürüyen onmilyonlarca müslümana göz dağı vermek isterken, kahraman halkın ülkenin dört bir yanında yeniden meydanlara dönmeye başladığı bildirildi.

16:46 : Tahrir meydanında saldırganlar halka saldırdı

Başkent Kahire’deki Tahrir Meydanında Saha Hastanesi Müdürü Ömer Baha göstericilerin, geneli güvenlik güçlerinden oldukları ortaya çıkan saldırganlar tarafından saldırılara maruz kaldıklarını belirtti. Baha, saldırılarda çoğunluğu ağır olmak üzere 750’den fazla kişinin yaralandığını söylerken, kafatasında yada başka kemiklerde kırılmalar, ağır göz yaraları, karın kısmında ciddi yaralar gibi durumların bulunduğunu ekledi.

17:00 : Sokağa çıkma yasağına rağmen milyonlar sokaklarda…

Tahrir meydanında çatışmalar bütün hızıyla devam ederken ordunun ilan ettiği sokağa çıkma yasağı 17:00 itibariyle başladı.Çatışmaların başlamasının üzerinden 4 saatten fazla süre geçerken kahraman gençlerin mücadelesiyle Mısır halkı Tahrir meydanında kalmaya devam ediyor.Sokağa çıkma yasağına rağmen milyonlar sokaklarda gösterilerine devam ediyor.Mısırlı mücahid gençler, Mübarek’in milis güçlerinin Tahrir meydanına girmesini engelledi. Çatışmalar hala şiddetli bir şekilde devam ediyor.

17:20 : Milislerin müdahalesi engellendi, çatışmalar sürüyor

Tahrir meydanında çatışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Çatışmaların başlamasının üzerinden 4 saatten fazla süre geçerken kahraman gençlerin mücadelesiyle Mısır halkı Tahrir meydanında kalmaya devam ediyor.Mısırlı mücahid gençler, Mübarek’in milis güçlerinin Tahrir meydanına girmesini engelledi. Çatışmalar hala şiddetli bir şekilde devam ediyor.

17:30 : Göstericiler meydanda sıkıştırılmaya çalışılıyor

Tahrir meydanında çatışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Çatışmaların başlamasının üzerinden 4 saatten fazla süre geçerken kahraman gençlerin mücadelesiyle Mısır halkı Tahrir meydanında kalmaya devam ediyor.Mısır ordusuna ait askeri araçların göstericilere bazı bölgelere hapsetmeye çalıştığı bildirildi.Mısırlı mücahid gençler, Mübarek’in milis güçlerinin Tahrir meydanına girmesini engelledi. Çatışmalar hala şiddetli bir şekilde devam ediyor.

17:57 : Mübarek milisleri Mısır müzesine saldırdı

Mısır Arkeoloji Platformları İdare Müdürü Nurettin Abdüssemad, Mübarek yanlıları silahlı kişilerin göstericilere saldırıları sırasında Mısır Müzesinin girişlerinde yangınlar çıktığını söyledi. Abdüssemad Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, söz konusu silahlı güçlerin tarihi eserlerle zengin Sakara bölgesinde yağmalama ve çalma eylemlerinde bulunduklarını belirterek, ordunun söz konusu bölgeyi kontrolü altına almakta zorlandığını kaydetti. Bomba ve daha değişik silahları bulunan silahlı kişilerin Mısır Müzesinin dış duvarı üstünden Molotof kokteyli attıklarını ve müze çevresinden çok sayıda eser çaldıklarını söyledi. Cezire televizyonu ABD’li bir yetkiliden naklen, Mübarek’i destekleyen bir kişinin Tahrir Meydanındaki göstericileri korkutmak amacıyla mübarek yandaşlarından bir gücü harekete geçirdiğini aktardı.

18:33 : İslam İnkılabı ışığı İslam dünyasını aydınlatmaktadır

İran Kürdistan Şehid ve Gaziler Kurumu Genel Müdürü, İslam İnkılabı ışığının günümüzde İslam dünyasını aydınlatmakta olduğunu vurgulayarak “Bugün İslam dünyasında gödüğümüz uyanış, İslam İnkılabımızın neticesidir” dedi.Kürdistan Şehid ve Gaziler Kurumu Genel Müdürü Muhammed Süleymani, dün akşamüstü Kurum’un personeli ve bölgedeki şehid aileleriyle Veli-i Fakih’in Kürdistan Temsilcisi arasında gerçekleşen ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, İran’ın günümüzde bütün alanlarda kazandığı izzet ve şerefin Rehberliğin Velayeti sayesinde gerçekleştiklerinin altını çizdi.
Konuşmasının devamında bu İlahi inkılabın korunmasının gerçekte, İnkılabın aziz şehidlerinin dökülen kanlarının korunması anlamı taşıdığını vurgulayan Kürdistan Şehid ve gaziler Kurumu Genel Müdürü Süleymani ayrıca Ortadoğu’da meydana gelen son gelişmelerin de bir değerlendirmesini yaptı. Süleymani bölgedeki Arap ülkelerinde başgösteren halkçı hareketlerin hepten İslami nitelik taşıdıklarına dikkat çekerek “Bugün İslam dünyasında şahid olduğumuz bu uyanış, İslam İnkılabımızın bir neticesidir” dedi.

18:36 : Mısır’da siyonist büyükelçilik bayrağını indirdi

Siyonist işgal rejiminin Kahire’deki büyükelçiliği, ülkede Mübarek rejimine karşı başgösteren protestoların giderek güç kazanıp ülkenin her tarafını sarmasının ardından Kahire’de meskûn bir apartmanın üst katında yeralan büyükelçiliğin tepesinde yıllardır korkusuzca dalgalanan bayrağını indirdi. Kahire’deki görgü tanıkları, Kahire Üniversitesi köprüsünden geçerken, daha önce devasa bir apartmanın tepesinde dalgalanan Siyonist bayrağın indirildiğini fark ettiklerini ifade etti. Quds Press Ajansı muhabiri, Kahire’deki kaynaklara dayanarak verdiği haberde ayrıca, dokuz gün önce Mısır halkıyla Mısır polisi arasında çıkan çatışmada onlarca kişinin hayatını kaybetmesinin ardından meydanlardan çekilen polislerin yerine askerlerin diğer önemli yerler gibi Siyonist işgal devleti büyükelçiliğini de koruma altına aldıklarını söyledi. Mısır’da olaylar başlamadan iki hafta önce büyükelçisini geri çağıran işgal yönetimi, geri kalan personelini de olaylar başladıktan sonra özel uçakla işgal altındaki topraklara getirmişti.

18:46 : Mısır halkı kendi yolunu bulacaktır

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, ABD Dışişleri Bakanının bir iddiasına karşı gösterdiği tepkide ” Mısır’da şaşkın duruma düştünüz, farklı tavırlar takındınız. Siz bıçak sırtında yürüyorsunuz” dedi.İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani dün akşamüstü kentinde 450 şehid için düzenlenen anma merasiminde yaptığı konuşmada aziz Peygamberimiz Hz Muhammed’in-s- vefat yıl dönümü ve yine Peygamber Efendimizin-s- sevgili torunlarından Hz İmam Hasan Mücteba-s- ile Hz İmam Rıza’nın-s- şahadet yıl dönümleri münasebetiyle başsağlığı dileklerini ifade ederek “Kimileri diridir, yemek yer, hareket eder, yaşar ama yaşamlarında hayat yoktur. Ehl-i Beyt’ten kalan çeşitli rivayetlere göre gerçek hayat şehitlerin gittiği yoldadır” dedi. Laricani daha sonra İran’da İslam İnkılabının gerçekleşmesi yolunda gösterilen kahramanlıklar ve verilen şehitlerden söz ederken “Şah Pehlevi, kendi iktidarı döneminde İran’ın Şiilik ve Ehl-i Beyt yuvası olduğuna itinasız bir şekilde işgalci İsrail’le anlaşmalar imzalıyordu. Pehlevi rejimi o zaman 2. Ülke olarak işgalci rejimi tanımıştı. Şah Pehlevi üstelik Arap ülkelerin Siyonist İsrail’le savaş halinde oldukları bir aşamada Siyonistlerle işbirliğinde bulunuyordu. İran halkı bunlara katlanamazdı” dedi. Meclis Başkanı Ali Laricani konuşmasının başka bir bölümünde Mısır’da vuku halinde olan gelişmelere değinerek “Mısır’da bugün Amerikalılar şaşkın durumdalar. Bu yüzden de Mısır’la ilgili farklı tavırlar takındılar” ifadesini kullandı. Laricani ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un Washington’un, İran gibi olmaması şartıyla Mısır için demokrasi istediği şeklindeki iddiasını hatırlatarak “Siz Mısır üzerinden gölgenizin çekin, süngünüz bu ülke halkı üzerinde olmasın. Halk kendi yolunu bulur. Siz bugün şaşkın durumdasınız. Bıçak sırtında yürüyorsunuz” dedi.

18:54 : Mısır halkı kendi hastanesini kurdu

El-Cezire uydu televizyonuna açıklamasında Mısırlı vatandaşların bizzat kendi çabalarıyla kurdukları saha hastanesinin bölümlere ayrılmış olduğunu açıklayan Tahrir Meydanında Saha Hastanesi Müdürü Ömer Baha, yaralıların durumlarına göre uzmanlıklara sevk edildiklerini ifade etti. Ayrıca yaklaşık olarak her beş dakikada ortalama olarak çoğu ağır 20 yaralının hastaneye geldiğini belirterek, vardiya şeklinde çalışan uzman doktorların bulunduğuna işaret etti.

19:09 : Tahrir meydanında 1000′den fazla kişi yaralandı

Tahrir meydanında çatışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Çatışmaların başlamasının üzerinden 5 saatten fazla süre geçerken kahraman gençlerin mücadelesiyle Mısır halkı Tahrir meydanında kalmaya devam ediyor.Mısır ordusuna ait bir tankın ateşe verildiği bildirildi. Son gelen haberlere göre çatışmalarda en az 1000 kişinin yaralandığı bildirildi.

19:19 : Mısır halkı yeniden Tahrir meydanına çağrıldı

Bugün öğle saatlerinde başlayan çatışmalarda etkin rol oynayan 6 Nisan Gençlik Hareketi, Mısır halkına çağrı yaparak yeniden Tahrir meydanına akın etmelerini istedi.6 Nisan Gençlik Hareketi, bugün meydanda halka saldıranların emniyet güçleri olduğunu bir kez daha açıkladı.Tahrir meydanında çatışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Çatışmaların başlamasının üzerinden 5 saatten fazla süre geçerken kahraman gençlerin mücadelesiyle Mısır halkı Tahrir meydanında kalmaya devam ediyor.Mısır ordusuna ait bir tankın ateşe verildiği bildirildi.Son gelen haberlere göre çatışmalarda en az 1000 kişinin yaralandığı bildirildi.

20:09 : Mısır halkı İran devriminden ilham almaktadır

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney’in üst düzey askeri danışmanı Seyyid Yahya Rahim Safevi, Ortadoğu ve Afrika’daki Amerikan politikasının yenilgiye uğradığını söyledi. Mısır halkının İran devriminden ilham aldığını ifade eden Tümgeneral Safevi, “Kuşkusuz Mısır diktatörünün akıbeti İran diktatörünün akıbetini izleyecektir.” dedi.İran Savunma Sanayi çalışanları ve yetkililerine hitap eden Seyyid Yahya Safevi, İmam Humeyni’nin önderliğinde gerçekleşen devrimin, 20. asırda dünya siyasi tarihinde halka dayalı olan en büyük inkılap olduğunu söyledi. “İslam İnkılabı iki kutuplu dünyanın siyasi düzenini yıktı.” diyen Tümgeneral Safevi, ABD’nin Mısır devrimini yolundan saptırmaya çalıştığını da öne sürdü.İran Şahı Rıza Pehlevi, 1979 devriminin ardından ülkeyi terk etmiş, ertesi yıl Mısır’da hayatını kaybetmişti.

20:12 : Kasr el-Nil köprüsü gençlerin kontrolüne geçti

Mısır’ın başkenti Kahire’nin Tahrir meydanına geliş yollarından en önemlisi olan Kasr el-Nil köprüsü Mısırlı mücahid gençlerin kontrolüne geçti.Kasr el-Nil köprüsünün kontrol altına alınmasıyla Giza bölgesinden milislerin geçiş yapmasının engellediği bildirildi.

20:33 : 18 Mübarek milisi yakalandı, orduya teslim edilmedi

Mısır’ın başkenti Kahire’nin Tahrir meydanında bugün (2 Şubat 2011 Çarşamba) başlayan ve akşam saatlerine kadar şiddetle devam eden çatışmalarda ele geçirilen 18 istihbaratçı Mübarek milisi gençlerin elinde tutuluyor.Mısırlı mücahid gençler yakaladıkları milisleri, Mısır ordusuna teslim etmeyeceklerini açıkladı.

20:45 : ABD dışişleri bakanı Ömer Süleyman’la görüştü

Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman’la bir telefon görüşmesi yaptı.
Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Hüsnü Mübarek tarafından cumhurbaşkanı yardımcılığına atanan Ömer Süleyman’ı telefonla arayarak Mısır’da yönetimin geçiş sürecinde acele edilmesini istedi.Hüsnü Mübarek milislerinin halka yönelik saldırılarıyla yaşanan şiddet olaylarına da değinen Amerikan Dışişleri Bakanı Clinton, Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman’dan bugün Kahire’nin Tahrir meydanında yaşanan şiddet olaylarının soruşturulmasını istedi.
Öte yandan Fransız haber ajansı, Amerikalı Cumhuriyetçi Parti Başkan adayı Senatör John McCain’in ABD Başkanı Barack Obama ile Hüsnü Mübarek’in telefon görüşmesinden sonra Hüsnü Mübarek’ten görevinden istifa etmesini istediğini duyurdu.

20:51 : Sabır ve direnişle Allah’tan yardım dilemeliyiz

Mısır Müslüman Kardeşler Hareketi Genel Mürşidi Muhammed Bedii, Tahrir Meydanı’nda çıkan çatışma üzerine yazılı bir açıklama yaptı.Mısır Müslüman Kardeşler Hareketi Genel Mürşidi Muhammed Bedii’nin açıklamasının tam metni:“Kahraman Mısır halkı 25.1.2011’den bu yana yürüyüşüne devam ediyor. Dün de katılımın Mısır düzeyinde milyonlara ulaştığı, dünya tarihindeki en büyük yürüyüşlerden birini gerçekleştirdi ve bu yürüyüşle rejimin gerçekleştirdiği seçimlerin meşruiyeti gasp eden sahte seçimler olduğunu kanıtlayan gerçek halk iradesi ortaya çıktı.Ufku aşan ve gökyüzüne kadar ulaşan devrimci ve gürleyen kitlelere rağmen rejimin başındaki kişi karşımıza çıktı ve büyük bir inat ve kendini beğenmişlikle makamından ayrılmayacağını ve iktidarda kalacağını söyledi. Böyle yaparak halkın menfaatini bir kenara itti, partisine bağlı güvenlik güçlerinin sebebiyet verdiği kayıplara, yıkıma ve ölümlere kayıtsız kaldı. Reformu gerçekleştirmek için 6 ay zaman istedi. Kendi zümresiyle birlikte 30 yıl boyunca devletin bütün kurumlarında yaptığı yolsuzluklardan ve sonunda onu bütün alanlarda yerin dibine geçirdikten sonra ona kim inanıır?Mısır halkı bu rejimin onun kaderini belirlemesini istemiyor. Ayrıca uluslararası ve bölgesel herhangi bir gücün Mısır’ın iç işlerine karşımasını da istemiyor ve bütün halkları özgürlük ve adalet hakkını belirlemesi için Mısır’ın ve onun çıkarının yanında yer almaya çağırıyor.Halk, cumhurbaşkanının dün akşam ortaya attığı kısmi uygulamaları reddediyor ve alternatif olarak rejimin gitmesini kabul etmiyor.Bizler halkın başına gelenlerden, yüzlerce kişinin öldürülmesi, binlercesinin yaralanması, yine binlercesinin tutuklanması, özel ve kamu mallarının ve kurumların yağmalanmasından rejimin başındaki kişiyi ve onun zümresini sorumlu tutuyoruz. Bütün bu olanlardan ötürü yargılanmaları gerekmektedir. İhvan vatanın yüksek menfaati için bütün taraflarla eşit ve hür diyalog kurulması ilkesine inanmakla birlikte rejimin halkın isteklerini reddetmede inat etmesi halkı, ayaklanmasına son vermek ve isteklerine cevap vermek istemeyen kişiyle müzakereye gitmemeye sevk ediyor. Rejimin bu tavrı böyle bir diyalogu ciddiyetsiz ve sonuçsuz kılmaktadır. Bu nedenle onunla müzakere etmeyi reddediyoruz. Rejim başkanı, parlamentosu, partisi ve hükümetiyle birlikte meşruiyetini kaybetmiştir. Özellikle de bugün yüzlerce güvenlik görevlisini Özgürlük Meydanı’nda ve vilayetlerde barışçı bir şekilde gösteri yapanların üzerine salması ve diyalog istediğini iddia etmesine rağmen kan dökülmesi ve insanların ölmesinde ısrar etmesinden sonra hiçbir meşruiyeti kalmamıştır.Bizler ordunun yerine getirdiği şerefli ve ulusal rolü övüyoruz. O halkın ordusudur, ümmetin kalkanıdır ve vatanın hamisidir. Orduyu, isteklerinin gerçekleşmesi için halkın yanında yer almaya ve göstericilere yapılacak herhangi bir saldırıyı engellemeye çağırıyoruz.Rejim zamana oynuyor ve halkın hedeflerinin gerçekleşmesine engel olmaya böylelikle mübarek intifadasını sonlandırmaya çalışıyor. Bu nedenle sabretmeli, direnmeli, Allah’tan yardım dilemeli, insanları engellemeye çalışanlara karşı uyanık olmalıyız. Rejimin kalıntılarının kullandığı zayıf gösteriler bizim şevkimizi kıramaz.Halkın gürleyen sesi rejimin sağır kulağına ulaşmadıysa sesini yükseltmesi ve söylediklerini tekrarlaması gerekir. Bir dahaki sefere milyonlar katlanmalı ki batıl zail olsun, zulüm ve karanlık dağılsın, halk onuruna, haklarına ve egemenliğine kavuşsun.Allah halkımıza zaferi bağışlasın, hedeflerimizi gerçekleştirsin ve Mısır’ımızı çabaladığı şeye ulaştırsın.”

20:56 : Kıyam istekleri İslami bilinçle yapılmaktadır

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan gelişmelere ilişkin olarak “bunlar, halkların isteklerini dikkat edilmediğini” göstermektedir.İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest yerli ve yabancı muhabirlerin katıldığı bu günkü düzenlediği haftalık basını bilgilendirme toplantısında Tunus ve Mısır’da yaşanan gelişmelere işaretle, “halkın istekleri, islami bilinç ve uyanışın neden olduğunu” söyledi.İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, olayların yaşandığı ülke yetkililerine halkların isteklerinin normal olduğunu ve halkın istekleri doğrultusunda halka dayalı sistemlerin iş başına gelmesinin, İran ile bu ülkeler arasında ilişkilerin düzeyini ciddi anlamda etkileyeceğini söyledi.Bölge halklarının, işbirliği katılımı ile en iyi ilişkilerin sağlayacağını belirten İslami iran dışişleri bakanı sözcüsü Ramin Mihmanperest halkların katılımı ve işbirliği bölge güvenliği ve istikrar şartlarını oluşturacağını, bölge halklarının haklarını yağmalama çalışmak için çalışan bölge dışı güçlerin faaliyetlerine izin vermeyeceğini dile getirdi.İran dışişleri bakan sözcüsü Ramin Mihmanperest İngiltere savunma bakanı İran’ın bir yıla kadar nükleer silah sahibi olacağı yönündeki iddialarına temasla, ” İran defalarca, nükleer faaliyetlerinin barış amaçlı olduğunu belirterek, UAEA ile işbirliği yaparak, UAEA denetçilerinin defalarca, yayınladıkları raporlarla, faaliyetlerin barış amaçlı olduğunu bildirmiştir dedi.İran dışişleri bakan sözcüsü Ramin Mihmanperest açıklamasında ayrıca, İran’ın nükleer faaliyetlerine yönelik asılsız, gerçek dışı açıklamalarla, bir takım yanlış anlaşılmalar ve yönlendirmeleri olduğunu belirterek, “bu tür asılsız iddiaların arkasında, İran halkına yönelik siyasi baskıların arttırılmasının hedeflendiğini” söyledi.

21:05 : İnkîlabların hepsi İran İslam İnkîlabı bereketidir

İslam dünyasının büyük alimi Ayetullah Mekarim Şirazi, bazı ellerin inkılabın ilerlemesini engellemeye çalıştığı konusunda uyarıda bulundu.Kum kentinde bazı yetkililerle görüşen Ayetullah Mekarim Şirazi, İran’da bir çok gencin İslam inkılabı için şehit düştüğünü, bu yüzden nizamın islamiyet ve cumhuriyet özelliklerinin korunması gerektiğini kaydetti. Son günlerde bazı Arap ülkelerinde yaşanan gelişmelere temas eden Ayetullah Mekarim Şirazi, bazı Arap ülkelerinde inkılapların yaşandığına şahit olduklarını, bu inkılapların hepsi, İran İslam inkılabı bereketi ile şekillendiğini belirtti. İranlı alim, bu inkılabların bir bereketi, Lübnan üzerindeki baskıların hafiflemesi olacağını belirterek, ancak bu inkılapların aynı zamanda İran üzerindeki baskıları da etkileyeceğini, çünkü küresel istikbar yaşanan yeni inkılabların İran’dan örnek alındığından, İran üzerindeki baskıları arttıracağını vurguladı.

21:21 : Yeni Ortadoğu şekillenecektir: İslami Ortadoğu

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney Enformasyon Sitesi, Mısır’da bugün vuku halinde olan gelişmeler münasebetiyle bir özel bölüm yayınlayarak bu gelişmeleri değerlendirdi. Bu yazıdan bazı bölümleri buraya aktarıyoruz: “Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney geçen sene Filistinli mücahid grupların ziyaretinde “Yüce Allah’ın belirlediği gerçeklere göre şüphesiz yeni bir Ortadoğu şekillenecek ve o da, İslam Ortadoğu’su olacak” dedi. “Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney bir başka konuşmasında ABD’nin İslam düşmanlığıyla ilgili şöyle diyordu: “ABD, İslam’ın her haliyle muhalif. Yani bugün Suudi Arabistan ve Mısır gibi ülkelerde olan miktarını bile istemiyor.” “Bugün Ortadoğu’da bulunan Şahlık rejimlerindeki İslam bile ABD’nin gözüne batıyor. Çünkü İslam’ın neticede onlar için başağrısı olacağını biliyorlar. Bu yüzden Arap ve İslam ülkelerinin bu meselenin farkında olmaları gerekiyor. Zira ABD’nin Mısır için de, Suudi Arabistan için de, Ürdün için de ayrı ayrı planları var! Fars Körfezi bölgesi ülkeleri için de projeleri var! ABD’nin derdi bir tek Lübnan, Suriye ve Irak değil ki !..Şunu biliniz ki Amerika, “Diğer Arap ülkeleri nasılsa bizim adamımız, bize dokunmuyorsa kendi haline bırakalım” diyerek oturup seyretmiyor ve onları asla kendi haline bırakmıyor!”

21:36 : Mısır’da 4 korsan rejim İsrail casusu tutuklandı

Mısır’ın başkenti Kahire’de gazeteci kimliği ile yaşanan gösterileri izleyen dört korsan rejim İsrail casusunun tutuklandığı bildiriliyor.Çalışma izni olmadığı halde gazeteci kimliğiyle Kahire’de yapılan gösterileri izleyen dört kişi korsan İsrail hesabına casusluk yapmak suçlamasıyla tutuklandı.Korsan İsrail hesabına casusluk yapmak suçlamasıyla tutuklanan kişilerin üçünün İsrail Kanal-2 televizyonu için birinin de Arapça yayın yapan bir internet sitesi için çalıştıklarını söyledikleri; ancak turist pasaportuna sahip olan bu kişilerin gazetecilik vizesine sahip olmadıkları izinsiz çekim yaptıkları bildirildi.

21:42 : Obama, Ürdün Kralı Abdullah ile görüştü

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, Amerikan Başkanı Barack Obama’nın bugün Ürdün Kralı Abdullah’ı telefonla arayarak Mısır’da yaşanan gelişmeleri görüştüğünü açıkladı.

21:43 : Hain Abbas yeniden aday olmayacağını açıkladı

Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’ten sonra Mahmud Abbas’ın da önümüzdeki seçimlerde aday olmayacağını açıkladığı bildirildi. Oysaki Mahmud Abbas yıllardır seçimsiz bir şekilde koltuğu gaspederek görevini sürdürmektedir.Bir haftadır süren yoğun gösterilerin ardından dün devlet televizyonunda yaptığı konuşmada eylül ayında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağını açıklayan Hüsnü Mübarek’in ardından bugün Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih de yeniden aday olmayacağını açıklamıştı.Tunus devriminden sonra Mısır’la birlikte yoğun gösterilere sahne olan Yemen’de, Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in görev süresinin 2013’te biteceğini belirterek iki yıl sonra cumhurbaşkanlığına aday olmayacağını açıkladığı bildiriliyor.Öte yandan Bahreyn, Fas, Cezayir ve Libya’daki muhalif grupların Mısır’daki gibi geniş kitlesel eylemler için tarih açıklamaya başladığı bildiriliyor.

21:46 : Tahrir çatışmalarında 3 kişi hayatını kaybetti

Tahrir meydanında bugün meydana gelen çatışmalarda en az 3 kişinin hayatını kaybettiğini ve en az 1000 kişinin yaralandığı bildirildi.Resmi kaynaklarca doğrulanan kayıpların halktan olup olmadığı henüz kesinleşmedi.Ayrıca çatışmalarda ele geçirilen 18 istihbaratçı Mübarek milisi gençlerin elinde tutuluyor.Mısırlı mücahid gençler yakaladıkları milisleri, Mısır ordusuna teslim etmeyeceklerini açıkladı.

22:10 : Tahrir’de en az 15 kişi mermi ile yaralandı

Tahrir meydanında bugün meydana gelen çatışmalarda en az 3 kişinin hayatını kaybettiğini ve en az 1000 kişinin yaralandığı bildirildi. Son gelen haberlere göre en az 15 kişinin gerçek mermilerle vurulduğu bildirildi. Bugün öğle saatlerinde başlayan çatışmalarda zaman zaman silah sesleri duyulduğu haberleri gelmiş fakat bir açıklama yapılmamıştı.
Ayrıca çatışmalarda ele geçirilen 18 istihbaratçı Mübarek milisi gençlerin elinde tutuluyor.Mısırlı mücahid gençler yakaladıkları milisleri, Mısır ordusuna teslim etmeyeceklerini açıkladı.

22:56 : Tahrir meydanında çatışmalar devam ediyor

Bugün akşam saatlerinde yeniden alevlenen Tahrir meydanı çatışmalarında silah seslerinin geldiği bildirildi.Mısırlı mücahid gençlerle Mübarek milislerinin çatışmaları devam ediyor. Mısırlı mücahid gençler meydan girişinde üzerlerinde silah bulunan bazı kişileri yakaladı.Çatışmalarda yaralananların sayısının 2000′e yaklaştığı bildiriliyor.

23:03 : Batı Şeria’da Mısır gösterisine saldırı yapıldı

Kahraman Mısır halkına destek için gösteri düzenleyen Batı Şeria halkına Abbas milisleri sert bir şekilde müdahale etti. Ramallah kentinde toplanan yüzlerce Filistinli, ABD, İsrail, Mübarek rejimi ve Mahmud Abbas aleyhine sloganlar attı.
Bazı göstericileri göz altına alan Abbas milisleri, Mısır rejimi yıkılırsa kendilerinin de sonu geleceğini belirterek bu tür gösterilere kesinlikle izin vermiyor.

23:38 : Tahrir meydanında şiddetli çatışmalar sürüyor

Bugün akşam saatlerinde yeniden alevlenen Tahrir meydanı çatışmaları şiddetlenerek devam ediyor. Mısırlı mücahid gençlerle Mübarek milislerinin çatışmaları devam ediyor. Mısırlı mücahid gençler meydanın kontrolüne vermemek için mücadelelerine devam ediyor. Onbinlerce kişinin meydana girmek istediği fakat girişte engellendiği bildirildi.Çatışmalarda yaralananların sayısının 2000′e yaklaştığı bildiriliyor.

23:53 : Mısırlı gençler ülkenin güvenliğini sağlıyor

Mısır polisinin, Hüsnü Mübarek’in emriyle geri çekilmesi üzerine ülkenin güvenliği, Filistinli mücahid gençlerin oluşturduğu birimler tarafından sağlanıyor. 15 ile 25 yaşları arasındaki gençler, mahalle girişlerinde ve yollarda bekliyor, araçları arıyor, Hüsnü Mübarek’e bağlı milislerin mahallelere girmelerini engelliyor.Ülke genelinde gösterilerin sürdüğü bildiriliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.