AfrikaHaberler

Dakika Dakika 5 Şubat Mısır Kıyamı Haberleri

Aşağıdaki haberler 5 Şubat 2011 tarihinde sitemizin Afrika Haberleri bölümünde Mısır kıyamı ile ilgili olarak yayınlanmış haberlerin içeriklerinin birleştirilmiş halidir.

00:07 : Mısır halkı inkılabın laikleşmesine izin vermemelidir

İran’ın büyük alimlerinden Ayetullah Nuri Hemedani, Tunus ve Mısır’da yaşanan inkılapların İslami olduğunu ve bu ülkelerin halklarının, bu inkılapların laikleştirilmesine izin vermemeleri gerektiğini vurguladı.İslam aleminin önde gelen alimlerinden Ayetullah Nuri Hemedani, Mısır ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Ayetullah Nuri Hemedani, İran’da İslam inkılabı zafere kavuştuktan sonra imam Humeyni’nin -ks- bu inkılabın dünyanın her tarafına yayılacağını buyurduğunu hatırlattı. İranlı alim, Mısır, Tunus, Yemen ve Ürdün’de yaşanan halk ayaklanmalarının İslam inkılabından kaynaklandığını, ancak küresel istikbarın bu hareketlerin kaynağını farklı göstermeye çalıştığını belirtti. Ayetullah Nuri Hemedani bölge halkını, başlattıkları İslami inkılabın sekularlaştırılmasına izin vermemeleri konusunda uyardı.

00:10 : Suriye: İran’ın Mısır halkını desteklemesi övdü

Suriye meclis başkanı Mahmud el’Ebreş, İran’ın Arapların ve bölgedeki direnişi desteklemesinin takdire şayan olduğunu bildirdi. Şam’da İran meclis başkan vekili Şehabeddin Sadr ile görüşmesinde bu açıklamayı yapan Ebreş, bölgedeki gelişmelerle ilgili Batı dünyasının müdahaleci tutum sergilediklerini halbuki İran’ın milletlerin sesine kulak vererek onlardan ve Arap halklarının yanında olduğunu açık bir şekilde gösterdiğini bu durumun da takdire şayan olduğunu söyledi.İran ve Suriye ilişkilerinin her geçen gün gelişmekte olduğunu kaydeden Ebreş, İran’ın bilim ve teknolojideki kaydettiği gelişmelerden de yararlanmak istediklerini ifade etti. İki ülke yetkilileri, sözkonusu görüşmede, ikili ilişkilerin başta iktisadi olmak üzere siyasi, kültürel ve diğer alanlarda en üst düzeye çıkması gereğine vurgu yaptılar.

00:10 : Arap-Güney Amerika zirvesi ertelendi

Arap Ligi bugün, 16 Şubatta Peru’nun başkenti Lima’da düzenlenmesi beklenen Arap-Güney Amerika zirvesinin daha sonra belirlenecek bir tarihe ertelendiğini açıkladı. Arap Ligi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Bin Halli bugün verdiği demeçte; Arap Ligi Genel Sekreterliğinin, zirveyi ağırlayacak Peru’ya Mısır ve bazı Arap ülkelerinde yaşanan koşullar nedeniyle zirveyi ertelemeyi önerdiğini belirtti. Peru’nun bu öneriyi kabul ettiğini söyleyen Halli; genel sekreterliğin yapılan görüşmelere dayanarak Arap ülkelerine acil bir notla Güney Amerika’yla yapılacak zirvenin ertelendiğini bildirdiğine işaret etti.

00:18 : Finlandiya vatandaşları Mısır’dan tahliye etti

Finlandiya Dışişleri Bakanlığı, Mısır’da mahsur kalan vatandaşlarının tahliyesi için uçak yolladı.Dışişleri Bakanlığına bağlı Konsolosluk Yardımları Ünitesi Direktörü Pasi Tuominen, “Mısır’da kalmayı tercih eden vatandaşlarımız var mı bilmiyoruz ama başka yollarla ülkeye dönenler de var.”diye konuştu. Mısır’a yollanan uçağın kapasitesi 216 kişilik olmasına rağmen, toplam 92 kişi uçakla döndü.Tuominen, Mısır’daki mevcut karışıklıklardan dolayı Kahire Havaalanından kalkışta sorunlar yaşanabileceğini düşündüklerini ancak sorunsuz bir şekilde uçağın kalktığını sözlerine ekledi.Mısır’da halen paket tatili yapan 100′e yakın Fin vatandaşı bulunuyor.

00:55 : Hüsnü Mübarek’in serveti 67 milyar dolardı

Amerika’da ABC kanalı, CIA raporlarına dayandırdığı haberinde Mısır’ın lideri Hüsnü Mübarek’in servetinin toplam 67 milyar dolar olduğunu iddia etti. 72 milyonluk Mısır’ın 2009 yılındaki gayrisafi milli hasılası 218 milyar dolardı.Hüsnü Mübarek’in şahsi hesaplarında toplam 17 milyar doları var. Oğlu Cemal Mübarek’in banka hesaplarında ise toplam 10 milyar dolar var. Mübarek ailesinin nakit parası ise 40 milyar dolar. Bu rakamlar 2010 yılı CIA raporlarında yer alıyor. Raporlarda Mübarek ailesinin toplam 67 milyar dolarlık servete sahip olduğu yazıyor. 67 milyar dolar, Amerika ve İsviçre’deki banka hesaplarına yatırılmış durumda.Ayrıca Mübarek ailesinin şirketlerinin büyüklüğü de ortaya çıktı. Mısır lideri, ülkesindeki Vodafone, McDonalds, Hyundai, Skoda, Marlboro, Movenpick gibi dünyaca ünlü markaların Mısır’daki hisse ve şirketlerinin de sahibi. McDonalds’ın yanısıra Mısır’daki Chili’s restoranları da Mübarek ailesine ait.Ayrıca Şarm-El Şeyh’de turizm şirketleri ve otelleri var. Tüm bu şirketleri Mübarek’in iki oğlu Cemal ve Alaa Mübarek kardeşler yönetiyor.Cemal ile Alaa Mübarek’in yatırımları sadece Mısır sınırları içinde değil, yurtdışında da çok önemli yatırımları var. IHS Global Insight’ın kayıtlarına göre iki kardeşin Dubai, Londra, Paris, Madrid, Washington, New York ve Frankfurt’ta uluslararası ticaret şirketleri bulunuyor. Aile Mısır’ın değişik kentlerinde onlarca ev, malikane ve arsa sahibi.
Mübarek’in serveti saymakla bitmiyor. Nakit para ve şirketler dışında ailenin düzenli gelirleri de var. Cezayir’de yayınlanan bir gazetenin haberine göre tüm bu yıllık gelirler Mısır Devletinin kazançlarından yani devlet kasasından, Mübarek ailesine aktarılan paralardan oluşuyor. Mısır’ın silah anlaşmaları ve turizm gelirlerinden çok ciddi paylar, Mübarek ailesine aktarılıyor.

01:07 : Yunanistan başbakanı, Hüsnü Mübarek’i ziyaret edecek

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’le görüşmek için Kahire’ye gideceğini söyledi.Brüksel’deki AB zirvesinden sonra basın toplantısı yapan Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, AB’deki muhataplarının ve AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın da bu girişimini desteklediklerini bildirdi. Papandreu, AB’nin görüşlerini bildirmek ve Yunanistan’ın görüşlerini iletmek için muhtemelen pazar günü Kahire’ye gitmeye karar verdiğini söyledi. Bugün Müberek’le birlikte Mısır’daki tüm önde gelen kişilerle telefonda görüştüğünü belirten Papandreu, ”Cumhurbaşkanı Mübarek’e bir mesaj götürmek ve kendisiyle görüşmek istiyorum” dedi. Yorgo Papandreu, Ashton’ın da muhtemelen kendisinin ziyareti sonrasında Mısır’a gideceğini kaydetti.

01:22 : El Cezire’nin Kahire bürosu yakıldı

El Cezire televizyonu, Kahire’deki bürosunun tahrip edildiğini ve yakıldığını bildirdi.Mısır yetkililerince hafta başında ülkedeki faaliyetlerinin durdurulması talimatı verilen kanal, Kahire bürosuna yapılan saldırıdan hükümet milislerini suçluyor. El Cezire’den yapılan açıklamada, ”Kahire’deki büronun haydut çeteleri tarafından basıldığı, büronun içindeki cihazlarla birlikte yakıldığı” bildirildi. Açıklamada, ”Bunun Mısır milislerinin El Cezire’nin ülkedeki olayları izlemesini engelleme konusundaki en son girişimleri olduğu görülüyor” denildi. Kanal, Kahire büro şefi Abdülfettah Fayed’in bir başka gazeteciyle birlikte gözaltına alındığını da bildirdi. Yetkililerce faaliyetleri resmi olarak durdurulsa da El Cezire televizyonu çeşitli kanallardan aldığı haberler ve yardımlarla Mısır’dan haber geçmeye devam ediyor.

01:45 : Tahrir meydanına saldırı tekbirlerle engellendi

Mısır’ın başkenti Kahire’nin Tahrir meydanında geceleyen Mısır halkına yönelik Mübarek milislerinin saldırı girişiminin tekbir sesleriyle engellendi.Tahrir meydanında bulunan halkın üzerine ateş açıldığı da gelen bilgiler arasında.

02:42 : 6 Nisan: Yetkisiz kişiler hareket adına açıklama yapıyor

6 Nisan Gençlik Hareketi, yaptığı açıklama ile hareket adına bazı yetkisiz gençlerin çıkarılıp konuşturularak hareketin mecrasının kaydırılmaya çalıştığını bildirdi.Mısır televizyonlarına ve bazı uluslararası uydu kanallarına demeç veren gençlerin, 6 Nisan Gençlik Hareketi liderlerinden olarak lanse edilmesi kınandı.6 Nisan Gençlik Hareketi her tür açıklamanın genel koordinatör veya basın büroları aracılığıyla yapıldığını açıkladı.

04:00 : İran’da milyonlar Mısır halkına destekçi oldu

İran’ın muhtelif şehirleri, bu gün Cuma namazı sonrasında namaza gelen halkın Mısır halkının kıyamına destek gösterilerine sahne oldu.Tahran Cuma namazına katılan halk İran’ın diğer şehirlerinde olduğu gibi geniş gösteri düzenleyerek, Mısır milletinin Hüsnü Mübarek aleyhtarı muazzam hareketini desteklediler.Tahran’da göstericiler, ‘Allahuekber, La İlahe İllallah’, ‘Mübarek Amerika ve İsrail Uşağı’ ve ‘ya Eyyühel-Müslemun Ettehedü Ettehedü’ sloganları atarak Mısır milletinin kıyamını desteklediler.Mukaddes Kum şehrinde düzenlenen benzer gösteride ‘Amerika kahrolsun’, ‘İsrail Kahrolsun’ ve ‘ Mübarek yeni Firavun’ sloganlarını atıldı.

04:05 : Ukrayna, Mısır’dan 156 vatandaşını tahliye etti

Ukrayna, Mısır’dan uçakla 156 vatandaşını tahliye etti. Ancak Ukraynalıların Mısır’a olan ilgisi son bulmadı. Ülkedeki genelindeki havaalanlarından Ukraynalı turistleri taşıyan uçaklar Mısır’a gitmeye devam ediyor.Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Mısır’ın Hurgada şehrinden 156 Ukrayna vatandaşı tahliye edildi. Söz konusu şehre bugün yapılması beklenen uçuşlar da iptal edildi. Ukrayna Olağanüstü Bakanlığı da turistlerin Mısır’a gidişlerinin olaylar yatışana kadar durdurulmasını talep etti. En son 1 Şubat tarihinde Ukrayna petrol ve doğal gaz şirketi Naftogaz’ın kiraladığı uçak ile Kahire’de bulunan şirketin çalışanları ve diplomatlardan oluşan 127 kişilik bir gurup tahliye edilmişti. Mısır’da konsoloslukta kayıtlı 830 Ukrayna vatandaşı var.

08:16 : Siyonist tanklar Mısır sınırına hareket ediyor

Filistin kaynakları korsan rejim İsrail ordusuna ait çok sayıda tankın Mısır sınırına doğru hareket ettiğini bildirdi. Kerem Şalom sınır kapısından geçen Filistinliler, çok sayıda tankın sınır bölgesine hareket ettiğini ifade etti.Korsan İsrailli yetkililer, Mısır’da yaşanan gelişmeler sonrasında Mısır ile Filistin arasındaki sınırı kontrol altına alabileceğini açıklamıştı.
Korsan İsrail, Mısır ile vardığı anlaşma kapsamında Gazze’ye yapılan silah sevkiyatını engelleme görevini Mısır’a bırakarak Koridoru’ndaki varlığına son vermişti.

09:07 : Müstekbir güçler çöküş sürecine girdi

İran Rehberliği Gözetleme Konseyi üyelerinden Ayetullah Ahmed Hatemi, emperyalistlerin çöküş sürecine girmeye başladıklarını söyledi.Dün Kerman eyaletinde bu açıklamayı yapan Hatemi, başta Ortadoğu ve Kuzey Afrika olmak üzere dünyada yaşanan gelişmelerin emperyalist güçlerin çökmekte olduğu gerçeğini gösterdiğini söyledi.Mısır halkı ve diğer İslam ülkelerinin İran İslam inkılabından ilham alarak emperyalistlere karşı kıyam ettiklerini belirten Ayetullah Ahmed Hatemi, özgürlükçü İran İslam inkılabının İslam dünyası tarihinde yeni bir sayfanın açılmasına vesile olduğunu belirtirken son gelişmelerin de İran İslam inkılabının dünyadaki etkisinin açık göstergesi olduğunu kaydetti.

09:46 : Mısır-İsrail doğalgaz hattında patlama oldu

Mısır televizyonunun haberine göre Sina’nın kuzeyindeki Şeyh Zuveyd’de bulunan korsan rejim İsrail ile Mısır arasındaki doğalgaz hattına saldırı düzenlendi. el Arabiya televizyonu ise bölgeden dumanların yükseldiğini duyurdu.Saldırının Mısır ekonomisine büyük zarar vereceğini duyuran Mısır’ın Nile News televizyonu Ariş’teki doğalgaz ana boru hattının hedef alındığını açıkladı.Mısır, Ariş’teki ana borularda meydana gelen patlamadan ötürü doğalgaz pompalanmasını durdurduğunu açıkladı.

09:48 : NATO ve AB Mısır’daki gelişmelerden kaygılıdır

NATO genel sekreteri Rasmussen, Mısır başta olmak üzere bölgede yaşanan gelişmelerden NATO’nun son derece kaygılı olduğunu söyledi.Münih’te düzenlenen güvenlik oturumunda konuşan Rasmussen, yaşanan gelişmelerin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yeni bir sistemin gelmesine neden olacağını söyledi.Öte yandan AB Devlet ve Hükümet Başkanları Brüksel’de biraraya geldi. Mısır’daki protesto gösterileri ve şiddet olayları AB Devlet ve Hükümet başkanlarının ele alacağı konular arasında yer alıyor.

10:32 : Alman basını Rehber’in açıklamalarına geniş yer ayırdı

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney dün Tahran Cuma namazı hutbelerindeki konuşması Alman basınında geniş yankı uyandırdı ve Alman basını İmam Ali Hamaney’den naklen Mısır olayının asıl kaybeden tarafının Amerika olacağını ön plana çıkardılar.DPA haber ajansı, İmam Ali Hamaney’in Mısır’da yeni siyasi oluşumun korsan İsrail rejiminin varlığını tehlikeye düşüreceğini söylediğini yazdı.Bu haber ajansı İmam Ali Hamaney’den naklen, siyonistlerin son Mısır olayları karşısında dehşet içinde olduklarını, zira Mısır’ın onların yanında yer almalarının son bulmasıyla nelerin olup biteceğinin çok iyi farkında olduklarını bildirdi.DPA haber ajansı, “İran lideri, Arap dünyasını kıyam dalgasının saracağı ve siyonist rejimin devrileceği yönündeki tüm tahminlerimiz gerçekleşmektedir dedi” ifadesine yer verdi.Bu haber ajansı, İmam Ali Hamaney’in Mübarek’i siyonistlerin bir uşağı nitelediğini, bu kıyamın temelinde Mısır halkının Mübarek tarafından sürekli olarak Siyonistler karşısında aşağılanmasından kaynaklandığını söylediğini bildirdi.
Die Welt gazetesi ise İran liderinin Mısır ve Tunus’taki halk protestolarının İslami uyanış olduğunu bildirerek, onlardan İslam dinine dayalı bir halk düzeni oluşturmalarını istediğini yazdı.

10:52 : Mısır devrimi işgalcileri kaygılandırıyor

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Mısır halkının başlattığı devrimin bütün bölgeyi etkileyeceğini belirterek, başlayan bu devrimin Siyonist işgal rejiminin bölgede başlayan değişim için bin kere düşünmesine neden olduğunu söyledi. Musa, dün (04 Şubat Cuma) yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Mısır halkının başlattığı direniş ve yaktığı özgürlük meşalesi, işgal yönetimini derinden etkilediğinden, henüz ilan etmediği birçok kararı almasına neden oldu. İşgal rejimi şu anda büyük bir tedirginlik içinde.” Kahire’nin Tahrir Meydanı’nda toplanan Mısır’ın bütün katmanlarına mensup insanların Mısır’ın en şerefli insanları olduğunu söyleyen Musa, meydanı dolduran ve meydanda nöbet tutan Mısır gençlerini selamladığını, bu gençlerin Mısır halkını haydutlardan koruma noktasında yüce bir görev üstlendiklerini ifade etti.

11:11 : Mısır’ın doğalgaz borularına sabotaj yapıldı

Mısır’ın Sina Yarımadası’nda bugün (05 Şubat Cumartesi) sabah erken saatlerde meydana gelen ve sesi çok uzaklardan bile duyulan patlamanın işgal rejimini besleyen doğal gaz borularında meydana geldiği anlaşıldı. Mısır’ın liman kenti Ariş’teki Filistinli kaynaklar verdikleri bilgide, sabah meydana gelen büyük patlamanın işgal rejimini besleyen doğalgaz borularında meydana geldiğini belirterek, patlamanın Ariş ile Şeyh Zuveyd şehirleri arasında meydana geldiğini ve patlama yerinin meskûn yerlerden sadece birkaç kilometre uzaklıkta olduğunu ifade etti. Diğer taraftan Mısır yönetimi, patlamanın ardından hatta gaz vermeyi durdurduğunu ve patlamayla ilgili soruşturma başlattığını belirterek, çıkan yangının söndürülmesi için de yoğun çaba harcandığını duyurdu. Siyonist gazetelerden Yediot Aharonot geçen Pazar günü (30 Ocak) Mısır gazı konusuna değinerek olayların ardından işgal rejimini besleyen gazın kesilmesi durumunda işgal yönetiminin zor günler geçireceğini yazmıştı.

11:43 : Mısır halkı mevcut rejimi değiştirmek istiyor

ABD Dışişleri eski Bakanlarından Kissinger Mısır’daki gelişmelerle ilgili olarak “Hüsnü Mübarek 10 yıl önce iktidardan çekilseydi, daha iyi olurdu. Ama ABD’nin de ondan başka seçeneği yoktu” dedi.ABD Dışişleri eski Bakanı Henry Kissinger İngiliz televizyonunun 4. Kanalına verdiği röportajda ” Mübarek 10 yıl önce gitmeliydi, ama ABD’nin başka seçeneği yoktu! Mübarek hükümeti yerini İslamcı bir hükümete bıraktığı takdirde dünya yapısında, 2. dünya savaşından bu yana gördüğümüz temel bir değişime şahid oluruz” dedi. Kissinger “Hüsnü Mübarek’in bu durumda ne yapması gerekiyor, acaba istifa mı etmeli” şeklinde sorulan bir soru üzerine “Mısır bugün bir nevi belirli bir yolu katetmekte. Bizim bu ülkeyi dışarıdan etkilemeye çalışmamız doğru değil. Bence Mısır Ordusu açıkça Mübarek’in gitmesine karar vermiş. Fakat mesele onun iktidardan çekilmesi için nasıl bir program yapılması gerektiğinde” karşılığını verdi. ABD Dışişleri eski Bakanı Kissinger daha sonra “Mısır’da milyonlarca insanın özgürlük için ve ABD’nin kilit müttefiklerinden bir hükümet aleyhine gösteri yapmakta olduklarına” ilişkin sorulan bir başka soruya cevap olarak “Durun bakalım, kendimizi kandırmayalım. Biz o halkın niçin gösteri yaptıklarını bilmiyoruz. Onların özgürlük dedikleri aslında rejim değiştirmek gibi bir şey. Muhtemelen de liderlik kadrosu ve ayrıca düzeni değiştirmek istiyorlar” dedi. Kissinger bir başka soruyu degerlendirirken de, ABD’nin Mısır’a yaptığı mali yardımlar dikkate alınarak son 20-30 yılda Mısır halkından çok daha ziyade Washington’un Kahire hükümeti üzerine nüfuzu olduğunu belirterek “Aslında Mübarek 5 veya 10 yıl önce iktidardan çekilseydi iyi olurdu. Ama tabi, ABD’nin de ondan başka seçeneği yoktu” dedi.

11:59 : Brezilya ve Arjantin’den Mısır halkına destek geldi

Brezilya’nın Sao Paulo kenti ve Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te, Mısır’daki Mübarek rejimi karşıtı göstericilere destek gösterileri düzenlendi. Buenos Aires halkı ve önemli bir Arap nüfusu bulunan Sao Paulo’daki göstericiler, “Yaşasın Arap devrimi” ve “Kahrolsun firavun” diye sloganlar atarak Hüsnü Mübarek’in istifasını istediler.

12:10 : Rehber, Mısır ulemasını halka desteğe çağırdı

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney dün Tahran Cuma namazında dev kalabalıklara hitaben yaptığı konuşmada bu yıl İslam İnkılabı yıldönümü törenlerinin apayrı bir atmosfer ve heyecana sahip olduğunu hatırlatarak, İslam İnkılabı’nın yol açtığı derin değişiklikleri izah etti.İmam Ali Hamaney şöyle konuştu: ‘Bu derin değişiklikler, milletin 32 yıl boyunca koruduğu direniş yüzünden gerçekleşebilmiş ve şimdi uzun yıllar süren mücadelelerden sonra mazlum ama güçlü haykırışlarının yankısı son Kuzey Afrika olaylarında ve özellikle de Mısır ve Tunus halklarının İslami uyanışında gözlemlenmiştir.’Tahran Üniversitesi ve etrafındaki cadde ve sokakları dolduran yüz binlerce müslümanın katıldığı Cuma namazının ilk hutbesinde İslam İnkılabı’nın İran’da zafere ermesi öncesindeki şartları analiz ederek, İslam İnkılabı’nın zaferinin dünyadaki siyasal denklemleri nasıl etkilediğini yorumlayan İmam Ali Hamaney şunları söyledi: ‘Çok önemli ve stratejik Ortadoğu bölgesindeki çıkarlarını koruyup arttırmak peşindeki uluslararası zorbalar ve emperyalistler, hazırladıkları ayrıntılı planı yıllar boyu başarıyla uyguladılar. Ancak, İslam İnkılabı’nın zaferi onların tüm denklemlerini bozdu.’İmam Ali Hamaney, İslam İnkılabı öncesinde emperyalist dünyanın Ortadoğu bölgesi için hazırladığı haritanın özelliklerine değinerek sözlerine şöyle devam etti: ‘Emperyalistlerin o dönemde Ortadoğu bölgesi ülkeleri için çizdikleri profil şöyleydi: Zayıf ve birbirine düşman ülkeler, kukla ve Batı’ya itaatkar yöneticiler, ekonomik açıdan tüketici, bilimsel açıdan geri kalmış, kültürel alanda Batı taklitçisi, askeri açıdan zayıf, ahlaki açıdan sapık ve kokuşmuş, dini açıdan da tamamen yüzeysel ve birey düzeyinde ya da göstermelik bir durum.’
İmam Ali Hamaney, İslam İnkılabı’nın yol açtığı büyük patlama ile İmam Humeyni gibi seçkin, bilge, fakih, mücahid, cesur, her türlü tehlikeyi göze alan ve etkileyici bir ifadeye sahip olan bir alimin ortaya çıkmasının, Batı’nın çok önemli Ortadoğu bölgesindeki stratejilerini bozduğunu vurgulayarak, ‘bu büyük adamın yetişmesi, zuhuru ve varlığı gerçekten Allah’ın hikmetiydi’ dedi. İmam Ali Hamaney , İran halkının uyanışı, hazırlıklı oluşu ve İmam’ı desteklemesinin inkılabın zaferine zemin hazırladığını belirterek, İslam İnkılabı’nın zaferi ve sürdürülmesinde İmam ve halkın sıradağlar gibi dayandığını ve düşman cephesinin hangi yolla olursa olsun bu büyük İslam İnkılabı’nı yıkamadığını ya da saptıramadığını kaydetti. İmam Ali Hamaney , düşmanların inkılabı başarısızlığa uğratmak için başvurdukları planlar ve girişimlere değinerek, çatışma çıkartmak, kavimler arasında savaş başlatmak, askeri darbe, sekiz yıllık savaş, ekonomik abluka ve 32 yıldır aralıksız süren psikolojik savaşı hatırlattı ve düşmanın bütün bu girişimleriyle üç hedefi gütmekte olduğunu söyledi. İnkılabın çökmesi ve İslam Cumhuriyeti nizamının devrilmesinin, düşman cephesinin 32 yıldır üzerinde odaklaştığı en önemli hedef olduğunu ifade eden İmam Ali Hamaney , bu nizamın devrilmemesi durumunda da Amerika’nın ikinci hedefinin inkılabın saptırılması, yani dış yüzünün ve zahirinin korunması ve ancak batın ve ruhunun ortadan kaldırılması olduğunun altını çizdi. Önceki yıl İran’da planlanan fitne hareketlerini, düşmanın inkılabı saptırmak için başvurduğu son mizansen olarak niteleyen İmam Ali Hamaney sözlerini şöyle sürdürdü: ‘O fitne eyleminde planlayıcı ve yönetici, ülke sınırlarının dışındaydı ve birileri nefis ve makam düşkünlükleri yüzünden bu entrikaya esir düştüler ve bilerek ya da bilmeyerek onlarla işbirliği içine girdiler.’İmam Ali Hamaney , inkılabın zaferinden sonra İran’da meydana gelen derin ve esaslı değişiklikleri açıklarken, Pehlevi rejiminin İslam’la ne denli çatışma içinde olduğunu hatırlattı ve inkılabın bu siyaseti 180 derece değiştirerek ülke idaresi ve toplumun müdüriyetinde İslam’ı temel eksen olarak benimsediğini dile getirdi. İmam Ali Hamaney ayrıca Pehlevi rejiminin Amerika ve İngiltere’ye olan bağımlılığına son verildiğini ve İran’ın dünyada bir bağımsızlık sembolüne dönüştürüldüğünü kaydederek şu görüşleri savundu: ‘Bu bağımsızlık ve siyasal onur, milletleri büyük ölçüde etkilemektedir. Milletlerin İslam İnkılabı’na olan saygısının önemli bir bölümü, bu büyük meseleye dayanmaktadır.’İmam Ali Hamaney daha sonra inkılap öncesindeki monarşi rejiminde halkın ülke yönetiminde hiç bir rolü bulunmadığını belirterek şöyle konuştu: ‘İnkılaptan sonra, devletin temeli dini demokrasi oldu ve önceki rejimdeki veraset sistemi yerine yönetimde halk iradesi etkin güç haline geldi. İnkılap öncesinde sıkı bir emniyet diktatörlüğü egemen iken, İslam İnkılabı, halk için eleştiri, reform ve hatta muhalefet ve protesto atmosferini açtı ve bu süreç 32 yıl boyunca daima sürdü.’İslam İnkılabı’nın yol açtığı gelişmeleri anlatan İmam Ali Hamaney konuşmasının devamında bu bağlamda İran halkındaki özgüven, İran’ın bölgesel ve uluslararası sorunlardaki etkinliği, kültürel taklitçilikten uzaklaşılması, İslam Cumhuriyeti anayasasının başka ülkeler için bir model teşkil etmesi, bilim ve ekonomi sektörlerindeki ilerlemeler ile siyasi ve askeri başarıların altını çizerek böylesine özelliklere sahip bir ülkenin dünyada yepyeni bir uygarlığı temellendirebileceğini vurguladı. İmam Ali Hamaney konuşmasının devamında inkılabın dini içeriği ve halka dayalı özelliğine atıfta bulunarak, inkılabın İslami olduğu ve İslami kalacağının öteden beri halk tarafından haykırıldığını ve dini demokrasi bağlamında hatta savaş döneminde ve düşmanın füze ve bomba yağmuru altında bile seçimlerin bir gün bile aksatılmadan düzenlenmesinin halkın bu alandaki duyarlılığını gösterdiğini belirtti. İmam Ali Hamaney, daha sonra inkılap döneminde sosyal adalete verilen önem, uluslararası zalimlerin zulmü karşısında teslim olmama ve istikrarlı bir duruşun taşıdığı önemi açıklayarak, İran milletinin şimdi tüm halklar için çekici bir örnek durumunda olduğunu söyledi.
Tahran Cuma namazının ikinci hutbesinde Kuzey Afrika ve özellikle de Tunus ve Mısır’da meydana gelen olaylara değinen İmam Ali Hamaney, bu olayları ‘gerçek bir deprem’ olarak niteleyerek şunları söyledi: ‘Eğer Mısır halkı Allahu tealanın yardımıyla hareketini ilerletebilirse, Amerika ve siyonist rejim için bölgede telafisi mümkün olmayan bir yenilgi söz konusu olacaktır. Siyonistler, eğer Mısır onların müttefikliğinden çıkarsa bölgede ne gibi büyük olaylar meydana geleceğini herkesten daha iyi bilmekteler. Dünya medyalarındaki analizlerde Mısır ve Tunus’daki halk kıyamlarının temel nedeni salt ekonomik sorunlar olarak lanse edilmeye çalışılmaktadır. Oysa, temel faktör, Tunus ve Mısır’daki yöneticilerin yaptıklarının halk arasında oluşturduğu aşağılık duygusudur. Bin Ali tamamen Amerika’ya bağlı idi ve hatta bazı haberlere göre Amerikan casusluk örgütü hesabına çalışmaktaydı. Bir millet açısından, yöneticilerinin Amerikan şebekelerinin resmi uşağı olması ne kadar çetin bir meseledir. İşte bu gerçek, Tunus halkının kıyamının nedenlerinden biridir. Tunus halkının bu kıyamdaki dinamiklerinden biri İslamcılık olup, Batı’lı gözlemciler bu konuyu gizleme uğraşındalar. Tunus’da şu anda yüzeysel bir değişim meydana gelmiştir ve Tunus halkı tüm dikkatiyle bir durum değerlendirmesi yapmalı ve düşmana kanmamalıdır.’İmam Ali Hamaney, konuşmasının devamında Mısır’daki son gelişmelere değinerek, bu ülkenin dini, siyasi, tarihi ve kültürel geçmişine işaretle, bu ülkenin 18. Yüzyılda Batı kültürüyle tanışan ve yine bu kültür karşısında direnen ilk İslam ülkesi olduğunu hatırtarak, şu değerlendirmede bulundu: ‘Mısır, İslamcılar ve müslüman düşünürler için tarih boyunca bir üs durumundaydı. Mısır toprakları, büyük ve cesur İslamcı Seyyid Cemaleddin ve onun Muhammed Abduh gibi tilmizlerini hatırlatmaktadır. Mısır, bağımsızlık hareketlerinde siyasi ve fikri açıdan önemli konuma sahip idi ve Mısır ordusu siyonist rejim ordusuyla savaşmıştı. Tarihte böylesine önemli bir geçmişe ve konuma sahip olan bu ülke otuz yıldır ne özgürlükçü ve ne de anti-siyonist olan bir adamın elindeydi. Bu adam özgürlük düşmanı ve siyonistlerin uşağı ve işbirlikçisiydi. Namübarek döneminde, bu ülke arap ve İslam dünyasında kendisinden ilham alınan bir ülke durumundan, Filistin’lilerin düşmanı ve siyonistlerin işbirlikçisi bir ülke konumuna düştü.’İmam Ali Hamaney bu bağlamda siyonist rejimin Gazze halkı aleyhindeki 22 günlük savaşı ve bu mazlum halkın ablukada tutulması sırasında Hüsnü Mübarek’in nasıl davrandığını hatırlatarak, bu tavrın Mısır halkını bıktırdığını, zira Mısır rejiminin İsrail taraftarı ve Amerika’nın dümen suyunda ilerleyen bir rejim haline gelmesinin halkı alçalttığını belirtti.İmam Ali Hamaney Mısır halkının İslamcı geçmişine işaretle, Mısır’daki halk hareketinin önemli faktörlerinden birinin dini amaçlar olduğunu kaydederek, ‘Mısır halkı hareketlerini Cuma namazlarından ve camilerden başlatıyor ve başta ‘Allahu Ekber’ olmak üzere çeşitli dini sloganlar atıyor; bu yüzden Mısır’daki en güçlü akımın İslamcılık olduğu unutulmamalıdır’ dedi. Batı’lıların, Mısır ve diğer bölge ülkelerindeki milletler arasındaki kıyamın İslamcı yönünün açığa çıkmasından korktuklarını ve bu yüzden yalnızca ekonomik saikleri öne çıkardıklarını belirten İmam Ali Hamaney bu konuyu şöyle değerlendirdi: ‘Etkisiz de olmayan bu ekonomik faktör bile Mübarek’in Amerikan uşaklığından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden, Mısır ekonomisinin gelişmesi önlenmiş ve durum öylesine kötüye gitmiştir ki Kahire halkından yüzbinlerce fakir, mezarlıklarda yaşamak zorunda kalmıştır. Amerika’lılar, Mübarek gibi bir uşaklarına hatta ekonomik prim de vermediler ve bugün de vermeyeceklerdir. Mısır diktatörünün kaçacağı her saatte onun yüzüne kapanacak olan ilk kapı, Amerika olacaktır. Tıpkı Bin Ali ve Muhammed Rıza Pehlevi’ye kapandığı gibi. Bütün bu olaylarda, kalpleri Amerika için atmakta olanlar için ibret dersleri vardır. Bunlar, Amerika’lıların, uşaklarına nasıl arkalarını döndüklerini görmelidirler.’İmam Ali Hamaney , Amerika ve siyonist rejimin Mısır’daki halk kıyamı karşısında nasıl ellerinin ayaklarına dolaştığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Onlar şimdi bu şartlardan nasıl çıkmaları gerektiğini araştırmaktalar. Aldatmacalarına da başladılar. Elbette Amerika ve Batı’lı senaryoların başarılı olup olmayacağı Mısır halkının eylemlerine ve kararlarına bağlıdır.’İmam Ali Hamaney , Cuma namazı hutbelerinin sonunda bölge halklarına hitaben arapça bir konuşma daha yaptı. İmam Ali Hamaney bu konuşmasında Mısır’daki mevcut durumdan Mısır halkı ve düşmanları arasındaki bir irade savaşı olarak söz etti ve bu savaşta sağlam iradeye sahip olan tarafın zafer kazanacağını söyledi. Mısır halkını düşmanları karşısında dayanışmaya çağıran İmam Ali Hamaney, düşmanın hileleri, Amerika ile Batı’nın senaryoları ve tavsiyeleri karşısında halkın çok dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: ‘Henüz bir kaç gün öncesine kadar Mübarek’i destekleyen Amerika’lılar, şimdi ondan umut kestikleri için kendilerini Mısır halkının dert ortağı olarak göstermeye çalışmakta ve böylelikle diledikleri birini işbaşına getirmeye uğraşmaktalar.’İmam Ali Hamaney, Mısır İslam uleması ve özellikle de El-Ezher ulemasının mevcut şartlardaki hassas konumuna değinerek, ‘Mısır’lı din uleması, halk kıyamındaki tarihi rolünü ifa etmek zorundadır’ dedi. İmam Ali Hamaney ayrıca siyonist rejimle tarihte iki kez savaşmış olan Mısır ordusunu halkın yanında yer almaya çağırdı.

12:36 : Mübarek’i ilk İngiltere yalnız bıraktı

İngiltere Başbakanı David Cameron, Mısır’da hızlı bir politik değişimin gerçekleşmesi gerektiğini açıkladı.“Mısır için hızlı bir değişim gereklidir” diyen Cameron, son günlerde yaşanan siyasi çalkantıların telafisi için yeni bir yapılanmanın gerekliliğine vurgu yaptı.Almanya’da bugün gerçekleştirilen güvenlik konferansında yaptığı açıklamada Cameron, batılı ülkelerin Mısır’daki hadiseleri hoş karşılamadığının altını çizdi.“Şuandaki durum göz önüne alındığında Mısır’da siyasi istikrar yoktur” diyen Cameron; “Mısır’ın değişimi ve siyasi istikrarı için acil adım atılması gerektiğinin altını çizdi.

12:38 : Suriye halkı yönetimi protesto etmedi

Suriye’nin başkenti Şam’daki protesto eylemlerine kimse katılmadı. Uluslararası ajanslar boş sokak fotoğraflarını geçtiği Şam, gün boyunca sessizliğe gömüldü. Suriye halkı liderleri Beşşar Esad’a destek gösterisi yaptı.Tunus, Mısır, Ürdün ve Yemen’in ardından gözler bir başka Arap ülkesi Suriye’ye çevrilmişti. Son bir hafta Mısır’dan bölgeye yayılan gösteri dalgası, Suriye muhalefetini de eylem çağrısı yapmaya itmişti. Yapılan çağrılara Suriye halkı teveccüh etmedi.

12:42 : Tahrir meydanına barikatlar kuruluyor

Mısır halkı mücadelelerini tüm hızıyla sürdürürken gençlerin Tahrir Meydanı çevresine metallerden oluşan barikatlar kurmaya çalıştığı bildiriliyor.Dünkü gösterilerden sonra sabah erken saatlerin meydanı temizleyen gençler, yerleri de süpürdü. Dünyanın dört bir yanında büyük bir beğeni ile karşılanan bu tutum, Mısırlı mücahid gençlerin davalarına olan inançlarını ve ne kadar kültürlü olduklarını bir kez daha belgeledi.

12:46 : Mısır ordusu sokağa çıkma yasağını uygulayacak

12 gündür devam eden Mısır kıyamında uygulanamayan sokağa çıkma yasağının bugünden itibaren sert bir şekilde uygulanacağı bildirildi.El Cezire muhabiri, subayların kendisine bu geceden itibaren sokağa çıkma yasağının daha sıkı bir biçimde uygulanacağını aktardığını söyledi.

13:25 : Batı menfaatleri nedeniyle Mübarek’ten vazgeçmiyor

Lübnan İlerici Sosyalist Partisi Başkanı Velid Canbolat, Mısır gelişmeleriyle ilgili olarak, Batı’nın Mısır’da yeni bir cumhurbaşkanının iktidara gelmesinden korktuğunu ve bu korkunun da Camp David anlaşmasının olası iptali veya İsrail’i destekleme konusundan kaynaklı olduğunu belirtti.LBC kanalına demeç veren Canbolat “Mısır halkı artık Hüsnü Mübarek’i istemiyor ve Mübarek’in sonraki cumhurbaşkanlık seçimlerine aday olmayacağına dair sözü yeterli değil çünkü Mübarek 30 yıldır iktidarda ve artık gitmeli. Mübarek, çeşitli bahanelerle Mısır halkını 30 yıldan bu yana yoksulluk ve açlıkla mahkum etti. Bugün ABD, İran’ı kaybettiği gibi Mısır’ı da kaybetti” dedi. Yeni Orta Doğu’nun doğduğuna işaret eden Canbolat “evet yeni Orta Doğu birçok özgürlüklerle doğacak ve eğer İslami Orta Doğu oluşursa bir sorun olmayacak çünkü Orta Doğu’nun çoğunluğunu Müslümanlar oluşturuyorlar” dedi.

13:37 : Hüsnü Mübarek yeni hükümetle toplantı yapıyor

Mısır’ın resmi Mena ajansının bildirdiğine göre, Hüsnü Mübarek, yeni hükümetin bakanlarıyla bir toplantı yapıyor. Yeni kabineyle Mübarek’in ilk buluşmasının ayrıntıları açıklanmadı.

13:41 : Mısır borsası pazartesi de açılmayacak

Mısır’da geçtiğimiz hafta kapalı kalan borsanın Pazartesi günü de açılmayacağı bildirildi. Mısır borsasından yetkililer, borsanın Pazartesi günü açılacağı yönündeki haberleri yalanladı. Yetkililer ayrıca borsanın açılmadan iki gün önce mutlaka bir duyuru yapılacağını vurguladı.Protesto gösterilerini ekonomiyi olumsuz etkilediği Mısır’da Hüsnü Mübarek, bugün ekonomi bakanı ile bir görüşme yapmıştı. Mısır’da borsanın yanı sıra bankalar da geçen hafta kapalı kalmıştı.

14:06 : Suudi Arabistan Müftüsü Arap halklarını kınadı

Suudi Arabistan Müftüsü, Mısır, Tunus ve diğer Arap ülkelerindeki hükümet karşıtı gösterileri kınadı.Şeyh Abdülaziz El Şeyh, Suudi gazetelerine yaptığı açıklamada, söz konusu gösterilerin, İslam’ın düşmanlarının istikrarsızlık yayma planı olduğunu savunarak, “Bu kaosun nedeni İslam’ın düşmanları ve onların takipçileridir” dedi. El Şeyh, bu ülkelerdeki gösterilerin, hırsızlığa ve kan dökülmesine neden olduğunu sözlerine ekledi. Şeyh Abdülaziz El Şeyh, günümüz saray mollalarından olup, her tür İslami harekete karşı açıklamalarıyla tanınmaktadır.

15:33 : ABD, Mısırlılar arasında fitne çıkarma peşindedir

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaneyin üst düzey askeri danışmanı Tümgeneral Seyyid Yahya Rahim Safevi, Amerika’nın Mısır halkı arasında fitne çıkarmaya çalıştığını söyledi.Tahran’da bir açıklama yapan Safevi, Mısır’da bugün bir liderlik çatısının olmadığını fırsat bilerek Mısır halkının safını parçalamaya çalışan Amerika’nın Mısır’daki halk kıyamını gerçekte ortadan kaldırmak hedefinde olduğunu söyledi. Mısır’daki halk kıyamının İran İslam inkılabı ile farklılıkları ve benzerliklerinin olduğunu dile getiren Safevi, benzerliklerinin hem İran halkının hem de Mısır halkının Amerika’nın kuklası diktatörlere karşı ayaklanması olduğunu dile getirdi. Tümgeneral Safevi, bugün İslam dünyasında yaşanan gelişmelerinde kuşkusuz İslam inkılabının etkisinin de görüldüğünü belirtirken İslam inkılabı şehitlerini rahmetle andı.

15:44 : Mısır kıyamı güç dengelerini alt üst edecektir

Siyonist orduya bağlı Siyaset ve Güvenlik Dairesi Başkanı emekli General Amus Gilat, Müslüman Kardeşler’in Mısır’da yükselmesinin Ortadoğu’daki güç dengelerini alt üst edeceğini öne sürdü. İşgal güçlerinin Lübnan’dan çekilişinin 10. yıldönümünde Ramat Lifal bölgesinde yapılan etkinliğe katılan Gilat yaptığı konuşmada Mısır olaylarına ve Müslüman Kardeşler’e değinerek şunları söyledi: “Her ülkede demokrasi olabilir. Ama onu istismar edenler var. Bunun açık örneğini Gazze’de gördük. Çünkü buradaki demokrasi Hamas hareketini iktidara taşıdı.” Gilat, Müslüman Kardeşler’in Mübarek rejiminin yerine geçebileceğine dikkat çekerek, böyle bir şeyin olması durumunda Ortadoğu’daki dengelerin bir anda alt üst olacağını söyledi. Siyonist rejim, Amerika ve Batı, seçimler kendilerine bağlı kişileri veya partileri iktidara taşıyorsa seçimleri kabul ediyor, fakat muhalifleri iktidara taşıyorsa o zaman böyle bir seçimin olmamasını daha iyi görüyor.

16:01 : Mısır ordusu isterse Tağut’tan kurtulabilir

İran Ordusu ikinci başkomutanı general Abdurrahim Musevi, Mısır ordusunun cesur bir karar alarak Tağut’un sultasından kurtulabileceğini vurguladı.Bu sabah düzenlenen askeri bir törende konuşan General Musevi konuşmasında başta Mısır olmak üzere bölgede İslami uyanış ve Amerika karşıtlığı dalgasının yükseldiğini belirtti. Mısırlı meslektaşlarına hitap eden General Musevi, İran ordusunun İslam inkılabının zafere yaklaştığı sırada basiretli davranışı ve halkın saflarına katılmasının, inkılabı zafere götüren en önemli gelişmelerden biri olduğunu kaydetti. General Musevi, bunun Mısır ordusu için önemli bir mesaj olduğunu, Mısır ordusunun da akılcı ve uyanık davranarak benzer bir kararla Tağut’un sultası altından kurtulması ve Mısır halkının yanında yer alması gerektiğini vurguladı. Kur’an’dan alınma bir terim olan Tağut, Allah’ın hükümlerine başkaldıran yönetici anlamına geliyor. İran inkılabı günlerinde İmam Humeyni, ABD uydusu olan şah ve rejimini bu şekilde tanımlamış ve şah için tağut ibaresini kullanmıştı.

16:26 : Mısır’da boş bir kiliseye bomba atıldı

Mısır’ın kuzeyindeki Rafah kasabasında boş durumdaki bir kiliseye bomba atıldı.Saldırganların, kilisenin dışında bulunan bir haçı da söktükleri, saldırıda yaralanan olmadığı bildirildi. Binada hafif hasar oluştuğu kaydedildi.Hüsnü Mübarek rejimi Mısır halkını etnik ve dini yönden parçalamak için sık sık bu tür eylemler düzenlemektedir.

18:16 : Mısır polisinin magandaları kiraladıkları belgelendi

Mısır İçişleri Bakanlığı, Mısır kıyamına karşı koymak için verdiği talimat ortaya çıktı.
Mısır İçişleri Bakanlığı’nın belgesinin içeriği:
– Göstericilerin köy ve şehir yollarından geçmelerine izin verilmeli. Yürüyüşlerini engellemekten kaçınılmalı Gerçek mermi, plastik mermi ve gözyaşartıcı bomba kullanırken oldukça dikkatli olunmalı ve ancak elinizde bulunan listede kayıtlı yetkili kişinin emriyle kullanılmalı. – Daha önce çeşitli suçlara karışmış magandalara para ödenerek, onlarla evlerinde veya çeşitli toplanma yerlerinde tek tek buluşup rolleri konuşulmalı. Bunu kendilerine bu konuda izin verilen kişiler gayrı resmi bir şekilde gerçekleştirmeli. Ayrıca magandaların ekteki tabloya göre dağılmaları planlanmalı. Kademeli olarak, açıklamada belirtildiği gibi kaos oluşturma planı ve harekete geçme süreleri kendilerine iletilmeli.- Kuruluşlar, partiler ve matbuat kontrol edilerek, basın-yayınla kordinasyon içinde olunmalı. Ayrıca tüm mesajlaşmalar ve konuşmalar kayıt altına alınarak rapor haline getirilmeli.- Cuma sabah 6′dan itibaren iletişim şebekeleri (internet /telefon) kesilmeli ve bununla beraber tüm subayların aralarındaki iletişim araçlarını şifreli olarak kullanması gerekli. – Güvenlik güçlerinin, polislerin, dedektiflerin sivil kıyafetlerle halkın arasına ekteki tabloda belirtildiği gibi dağıtımı yapılmalı.- Ekteki tabloda belirtildiği gibi gösterileri Cuma günü bazı meydanlarla ve merkezi yerlerle sınırlı tutmalı ve göstericilerin haritada belirtilen tehlikeli yerlere uylaşmasının önüne geçilmeli.- Güvenlik güçlerine sivil kıyafetler ve kullanabilecekleri tahta ve demir sopalar dağıtılmalı ve hiçbir şiddete başvurmadan göstericilerin elebaşlarını tutuklamaları söylenmeli.- Ayrıca herbirine gerekli olmadığı sürece gerçek mermi kullanmaması ve gözyaşartıcı bomba ile plastik mermi kullanması tenbih edilmeli.

18:57 : Mansura şehrinde göstericilere saldırı yapıldı

Mısır’ın Mansura şehrinde devam eden gösterilere milislerin müdahalesi sert oldu. Mansura’daki gösteriye düzenlenen saldırı sonucunda 65 kişinin yaralandığı öğrenildi. Görgü tanıkları saldırıda gerçek silahların da kullanıldığını bildirdi.Mansura şehri, Kahire ve İskenderiye’den sonra gösterilere katılımın en yüksek olduğu üçüncü Mısır şehridir.

19:23 : Gençler gitmeyecek Mübarek gidecek

Bugün Tahrir Meydanına bölge komutanı Hasan Hüveydi gelerek halka bir konuşma yaptı. Bölgede bölünmeyen tek ülkenin Mısır olduğunu ifade eden Hüveydi: ”Mısır’ı geri kalanına sahip çıkalım.” şeklinde konuştu. Hüveydi gençlere eylemlerine son vermeleri çağrısında bulundu.Ancak Hüveydi’nin konuşmasını defalarca kesen gençler, Hüsnü Mübarek’in gitmesi yönünde sloganlar atarak, ”Miş hanemşi, Hüve yemşi!” (Biz gitmeyeceğiz, o gitsin) şeklinde slogan attı.

19:42 : Mısır devrimi mübarek rejimini sarstı

Mısırlı araştırmacı yazar Muhammed Hasaneyn Heykel, Mısır gençlerinin başlattığı devrimin bütün Mısır’a ruh verdiğini ve otuz yıldan beri ülkeyi yöneten Mübarek rejimini sarstığını belirtti. Heykel, bu şerefli direnişi boğmak isteyenlerin girişimlerine karşı uyanık olmak gerektiğini söyledi. Aljazeera.net’in kendisiyle yaptığı röportajda önemli noktalara değinen Heykel şunları söyledi: “Mısır halkı Salı günü son sözünü söyledi. Bununla Mübarek rejiminin dönemini kapattığını dünyaya duyurdu.” Tahrir Meydanı’nda toplanan gençlere de değinen Heykel şunları söyledi: “Kahire’nin Tahrir Meydanı’nda toplanan Mısırlı gençler, Mısır halkının kurtuluş rüyasını taşıyorlar. Bunlar ülkenin doğurduğu en şerefli, en onurlu ve en yüce insanlardır. Onlar yüce Mısır halkının sembolüdür.” Heykel, daha sonra şöyle dedi: “Mısırlı gençler Salı günü Mısır halkından öfkelerini açığa vurmasını istediğinde, Mısır halkından beş ile yedi milyon arasında değişen bir kitle gençlerin çağrısına uydu ve taleplerini yüksek sesle ifade ettiler. O gün Mısır tarihinde benzersiz bir referandum günüdür.” Mısır’daki olayların sadece Arap dünyasında yankı bulmadığını belirten Heykel, olayların bütün dünyada yankı bulduğunu ve ilgili herkesin olup biteni kavradığını söyledi.

21:58 : Mısır’da iktidar partisinin liderleri istifa etti

Mısır’da iktidar partisinin önde gelen liderleri istifa ederken Hüsnü Mübarek’in koltuğundan ayrılmaya niyeti yok.
Devlet televizyonu parti Genel Sekreteri Safvet el Şerif’in görevinden ayrıldığını ve istifa edenler arasında Mübarek’in oğlu Cemal’in de bulunduğunu bildirdi. Haberlere göre istifa eden 6 kişi Mısır’da siyasi karar mekanizmasını önde gelen isimleri. Parti Başkanı ise yine Hüsnü Mübarek.Resmi basın yayın organları, Cumhurbaşkanı’nın bugün danışmanlarıyla, gösterilerin ülke ekonomisine maliyetini görüştüğünü bildirdi. Mısır kıyamının Mısır ekonomisine günde 310 milyon dolar zarar verdiği tahmin ediliyor. Haberlere göre toplantıya Başbakan ile Petrol ve Ticaret Bakanları ve Merkez Bankası Başkanı katıldı. Ticaret Bakanı Semiha Fevzi İbrahim gösteriler nedeniyle Ocak ayı ihracatında yüzde 6 oranında azalma olduğunu söyledi.Hafta başında cumhurbaşkanlığına bir daha aday olmayacağı, oğlu Cemal’i de aday göstermeyeceğini açıklamış olan Mübarek, aleyhindeki gösterilere rağmen halen istifa etmiyor.Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman’ın ise, askeri komutanlarla Mübarek’in yetkilerinin sınırlanması, en azından karar sürecinden çıkarılması konusunu görüştüğü öğrenildi. Amerika, eski İstihbarat Dairesi Başkanı Süleyman’ın, ordunun da desteğiyle, geçici bir hükümet kurmasını istiyor. Ülkesinden asla ayrılmayacağını söyleyen Mübarek’e de, Sina Yarımadası’nda, Kızıl Deniz kıyısındaki Şarm el Şeyh’e taşınmasının önerildiği de Kahire’den gelen haberler arasında.Öte yandan Kahire’de 11 gün önce başlayan rejim karşıtı gösteriler bugün de devam etti. Yüzbinlerce kişinin katıldığı gösteride yine Mübarek’ten görevden ayrılması istendi.Sabah hoparlörle meydandaki kalabalığa hitap eden bir askeri komutan göstericilerden evlerine gitmelerini istedi ama kimse çağrıyı dikkate almadı.Akşama doğru yağmur yağmaya başlamasına rağmen onbinlerce kişi meydandan ayrılmamakta direniyor.

22:09 : Yunanistan başbakanı, Mısır ziyaretini iptal etti

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Mısır’a yarın yapacağını açıkladığı ziyareti iptal etti. Papandreu, AB’nin mesajını Hüsnü Mübarek’e iletmek için bu ülkeye gideceğini açıklamıştı. Yunan hükümeti, Mısır’daki gelişmeler nedeniyle ziyaretin ertelendiğini açıkladı. Ziyaret için yeni bir tarih de belirlenmedi.

23:58 : Mısır halkı yeniden meydanlara iniyor

Hüsnü Mübarek’i ve rejimi devirmekte kararlı duruşunu koruyan Mısırlı mücahid gençler ve gençlere destek veren halk, yarın bir kez daha milyonlar halinde meydana iniyor.1 Şubat 2011 Salı ve 4 Şubat 2011 Cuma Mısır genelinde onmilyonluk gösteriler yapılmış, tağuti rejimin yıkılması yönünde sloganlar atılmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.