AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Darbeci Sisi Sina’yı İşgalci İsrail’e satacak

Gazze’nin işgalini hedef alan İsrail-Mısır planının yeni bir ayağı daha ortaya çıktı. Buna göre İsrail, Mısır’a Sina yarımadasındaki bazı bölgeleri satın almak için yüklü miktarda para teklif etti. Darbeci general Sisi yönetimindeki Mısır’da ekonominin batık durumda olduğu biliniyor.

İsrail’in, darbeci general Abdülfettah el-Sisi yönetimindeki Mısır’a, Sina yarımadasında bazı bölgeleri satın almak için yeni bir teklifte bulunduğu ortaya çıktı. The New Arab internet sitesinin haberine göre Tel-Aviv ile Kahire arasındaki Sina pazarlığına dair ayrıntılara ulaşan Mısır’da yayınlanan el-Masriyun gazetesi, güvenlik güçlerinin baskını sonucu sansüre uğradı.

İki ülke arasındaki pazarlığın, Aksa’yı işgal girişimi ve Gazze’ye yönelik yaptırımların ağırlaştırılması ile eşgüdümlü yürütülmesi dikkat çekti. Sina üzerindeki pazarlığın Gazze’ye yönelik işgal planının bir parçası olduğu belirtiliyor.

Hamas da dün yaptığı açıklamayla, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Gazze’ye yönelik cezalandırıcı yaptırımlarının, “Filistin’i bölme, Batı Şeria’yı Gazze’den ayırma politikasının bir delili olduğunu” belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2021 (24) içerik yüklenmiştir.