FilistinHaberlerOrtadoğu

Davut Şahab: “ABD, Kudüs’ün tarihini çalmaya çalışıyor”

Filistin İslami Cihat Hareketi üst düzey üyelerinden Şahab, ABD’yi Kudüs’ün tarihini çalmaya çalışmakla suçladı.

Fars Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Filistin İslami Cihat Hareketi üyesi Davut Şahab, el-Mayadin’e yaptığı açıklamada, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’nin 20 Aralıkta Kudüs’e yapacağı ziyaretine işaretle, Ağlama Duvarı’nı ziyaret etmek isteyen Pence, Filistinliler, Arap ve İslam ülkelerinin ağır cevap vereceğini belirtti.

Ağlama Duvarı’nın Aksa’nın bir parçası olduğunu ve Kudüs’teki İslami eserlerden sayıldığını ifade eden Şahab, ABD Başkan Yardımcısı’nın Ağlama Duvarı’na yapmak istediği ziyaretin Kudüs tarihini çalmaya yönelik başka bir çaba olduğunu ifade etti.

Öte yandan, Arap-21 isimli internet sitesinin bildirdiğine göre Amerikan gazeteleri, Suudi veliahd Muhammed bin Selman’ın Filistin özerk yönetim başkanı Mahmud Abbas’ı baskı altına alarak Filistin topraklarında arsa alım satımını kabul etmeye zorladığını yazdılar.

Bu haberde Amerikalı araştırmacı Jeffrey Arnson’ın yaptığı araştırmalarda Muhammed bin Selman’ın Mahmud Abbas’a 10 milyar dolarlık bir rüşvet teklifinde bulunduğunu ve bunun karşılığında Filistin özerk yönetiminin Filistin toprakları üzerinde arsa alım ve satımları karşısında gözünü yumması gerektiğini istediği belirtilmektedir.

Bu haberde, Abbas’tan Filistin devletini Gazze şeridi üzerinde kurması teklif edilmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.