HaberlerİranOrtadoğu

Değişim için zaman daraldı

Geçtiğimiz gün UAEK Başkanı Muhammed El Baradey ile bir araya gelen İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad , ABD Cumhurbaşkanı’nın değişim söyleminin gerçekleşmesi için zaman daraldığını, meydana gelen fırsatlar da kaçırılmakta olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz gün Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed El Baradey ile bir araya gelen Dr. Mahmud Ahmedinejad, İran İslam Cumhuriyeti’nin UAEK ile işbirliğin başarılı ve memnuniyet verici olduğunu söyleyerek, bugün İran ve Kurum arasında kuşku uyanduracak hiçbir konu baki kalmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad , ABD Cumhurbaşkanı’nın değişim söyleminin gerçekleşmesi için zaman daraldığını, meydana gelen fırsatlar da kaçırılmakta olduğunu söyledi.

Ahmedinejad, “İran, UAEK’nın güçlü olmasını ve neticede görevini daha iyi yerine getirmesini istemektedir”dedi.

Ahmedinejad, İran’ın, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na karşı yükümlülüklerini mevcut normların ötesinde yerine getirdiğini kaydetti.

Uluslararası Atom Enerjis Kurumu Başkanı Muhammed El Baradey ise bu görüşmede Tahran ve UAEK arasındaki işbirliği her zaman iyi bir seviyede seyir ettiğini ifade ederek, bu işbirliği dolaysıyla İran’ın nükleer meselesi olağan yoluna girdiğini söyledi.

ABD’nin değişim söylemine de değinen El Baradey, Amerika”nın, karşılıklı saygı çerçevesinde diyaloğun devam etrmesine yana olduğunu, meydana gelen bu fırsattan yararlanarak ve sağduyu ile siyasi kararlar vererek mevcut durumun değişmesini ümit etti.

El Baradey, büyük ve ilerlemiş bir ülke olan İran’ın görevi ağır olduğun altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.