HaberlerİranOrtadoğu

Dehgani: Tek yanlılıkla mücadele zaruridir

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Golam Hüseyin Dehgani New York’ta düzenlenen kısaca CICA adı ile anılan Asya teamül ve güven yaratıcı uygulamalar konferansına üye ülkelerin Dışişleri Bakanları oturumunda bağımsız ülkelere karşı tek yanlı politikalara ve zora başvurma tehditleri ile mücadeleye vurgu yaptı.

Muhabirimizin New York’tan bildirdiğine göre 73. BM Genel Kurul zirvesinin kulisinde düzenlenen CICA oturumunda yaptığı konuşmada, Amerika devletinin başta Bercam nükleer anlaşması olmak üzere bazı uluslararası anlaşmalardan illegal bir şekilde çekilmesi ve uluslararası meselelere yönelik illegal tek yanlı tutumu uluslararası camia için büyük sorunlara yol açtığını belirtti.

Dehgani, Amerika’nın uluslararası anlaşmalarda yükümlülüklerini saygı göstermemesi gözetilerek BM üyeleri bu tür uygulamalara karşı koymalarını beklediklerini ifade etti.

Irak ve Suriye başta olmak üzere bölgede tekfirci IŞİD terör örgütü ve diğer terör örgütlerine karşı elde edilen zaferlere işaret eden Dehgani, söz konusu terör örgütleri halâ bu örgütlere detek veren ülkelerden mali ve silah desteği gördüklerini vurguladı.

Dehgani ayrıca İslamofobia meselesi radikalizm ve şiddetin İslam’ın adına mal edilmesine yol açtığını, bu durumla mücadele edilmesini istedi.

CICA oturumunda konferansın iki yıllık dönem başkanlığı Çin’den Tacikistan’a devredildi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.