DünyaHaberlerOrtadoğu

Der Spiegel: IŞİD, Mensuplarını, Kendi Ülkelerine Geri Dönmeleri İçin Hazırlıyor

Der Spiegel dergisine göre; Irak ve Suriye topraklarını terör örgütü IŞİD mensupları sürekli artan şekilde terk etmektedir.

Alman dergisi ayrıca, IŞİD’in kendi yandaşları ve teröristlere ilgi çekmeden sessiz biçimde Irak ve Suriye topraklarını nasıl terk edip, kendi ülkelerine geri dönmeleri için danışmanlık yaptığını kaydetti.

Irak ve Suriye’deki kriz bölgelerinde şiddetli baskı altında olan IŞİD, kendi mensuplarını bu bölgelerden kaçırmaya hazırlanıyor.

Aynı dergi, Almanya güvenlik servislerinin gizli bir belgesine istinaden terör örgütü IŞİD’in tasarladığı bir site üzerinden kendi ülkelerine geri dönmek isteyen mensuplarına danışmanlık yaptığını belirtti.

Der Spiegel, terör örgütü IŞİD’in aralarında yüzlerce Alman vatandaşının da oluğu kendi militanlarını muhtelif dillerde Avrupa başta olmak üzere kendi vatanları geri dönerken sahte pasaportlar kullanmamaları için uyardığını, onun yerine başkalarına ait gerçek belgeler kullandıklarını bildirdiğini aktardı.

IŞİD’in ayrıca kendi mensuplarını kimliklerini ortaya çıkaracak her şeyi, Suriye’de bırakmaları için uyardığı, ayrıca yabancılar ile IŞİD ile ilgili konuşmaktan kaçınmalarını istediği de bildirildi.

Almanya güvenlik servislerinin gizli belgeleri ayrıca, IŞİD’in Suriye’deki askeri durumunun çok kötü olduğu anlaşılıyor. Bunun için IŞİD militanları artan şekilde bu bölgeden firar ediyorlar.

Almanya’daki güvenlik servisleri aylardır kendilerini Irak ve Suriye’deki kriz bölgelerinden dönmek isteyenlerin akınına hazırlanıyorlar.

Irak ve Suriye’ye gelen Alman vatandaşı bin teröristten üçte biri kendi ülkelerine dönmüştür.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Temmuz 2024 (10) içerik yüklenmiştir.