AvrupaFilistinHaberlerİranOrtadoğu

Der Spiegel: Netanyahu, İranlıların maskarası oldu

Alman “Der Spiegel” dergisi, işgalci İsrail Başbakanının BM Genel Kurulunda İran’la ilgili yaptığı konuşmasına değinerek “Netanyahu, İranlıların maskarası oldu” diye yazdı.

Almanya’nın ünlü “Der Spiegel” dergisi, bir yorum yazısında Siyonist İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu’nun BM 68. Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmasının İran’la ilgili bölümünü hatırlatıp, onu İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle karşılaştırdı.

Bu yazının bir bölümünde şöyle kaydedildi: “Netanyahu ilk kez İran halkına direkt değindi ve İran’da pop müzik dinlemek ve kot pantalon giymenin yasak olduğundan söz etti. Ama onun bu açıklaması İranlı gençlerin Twitter gibi sosyal sayfalarda tepki göstermelerine yol açtı. Nitekim bol bol kot pantalonlu fotoğraflarını yayınladılar.”

Yazı daha sonra şöyle devam ediyor: “İsrail Başbakanının ilk kez İran halkını muhatap alması tarihi bir gelişmeydi tabi ama, öte yandan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin CNN kanalına verdiği röportaj da kendi türünde çok ilginçti. Ruhani çok düzgün konuştuysa da, Netanyahu’nun girişimi iyi değildi.”

“Der Spiegel” daha sonra şöyle kaydetti: “Ama hepsinden daha ilginç olan Netanyahu’nun İran’da halkın kot pantalon giyememesinden söz etmesiydi. O bu konuyu gündeme getirerek, geçen sene de BM Genel Kurulunda, İran’ın nükleer programının tehlikeli olduğunu göstermek için karikatür gibi bomba resmi çizdiği gibi, yine herkesin maskarası oldu.”

Yazı daha sonra İranlı gençlerin sosyal sayfalarda bu konuya ilişkin gösterdikleri tepkilerine değinerek, onlardan birkaç örnek veriyor: “İranlı bir genç şöyle yazdı: Biz sadece kot pantalon giymiyor, yabancı müzik de dinliyoruz. O (Netanyahu) herhalde bizim atla gezdiğimizi zannediyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (27) içerik yüklenmiştir.