AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Der Spiegel: Suriye çatışmasında Türkiye çıkmaz sokaktadır

Almanya’nın önemli dergilerinden Der Spiegel’in internet edisyonu Spiegel Online, Türkiye ve Türkiye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye politikasına ilişkin bir makale yayınladı.

Raniah Salloum imzasıyla yayınlanan yazıda, Türkiye Başbakanı Erdoğan ve hükümetin Suriye politikası “çıkmaz sokakta manevra yapmaya” benzetildi.

Raniah Salloum’un yazısından bazı satır başları şöyle: “Türkiye Başbakanı Erdoğan, Suriye Cumhurbaşkanı Esad’ı kararlı bir şekilde terk etti. Ancak Türkiye Başbakanı hesaplarında bir yanlışlık yaptı: Suriye’de savaş halen devam ediyor. Ve diğer yandan Erdoğan’ın Şam stratejisine karşı Türkiye’de memnuniyetsizlik artıyor.”

“Türkiye Başbakanı, perşembe günü ABD Başkanı Barack Obama’yla buluştuğunda, Suriye üzerine çokça konuşacak. Erdoğan’ın, ‘Suriye’deki muhaliflere desteğini artırması’ için ABD Başkanı’na baskı yapacağı tahmin ediliyor. Ancak, Suriye çatışması konusunda çıkmaz sokakta manevra yapmaya çalışsa da Erdoğan ne yazık ki bu çıkmazdan kolayca kurtulamayacak.”

“Reyhanlı’daki patlamalarda resmi en az 51 kişi hayatını kaybederken, 100’den fazla kişi de yaralandı. Bu ağır kayıp Hükümet liderinin Suriye politikasını zora soktu. Başbakana eleştiriler artmaya başladı. Reyhanlı’daki patlamalar, Türkiye hükümetiyle muhalefeti arasında, Ankara’nın PKK lideri Abdullah Öcalan’la yürüttüğü barış çabalarının dışında, yeni bir çatlak daha oluşturdu.”

Başa dön tuşu
Bugün 13 Haziran 2021 (16) içerik yüklenmiştir.