BilimselHaberlerKuzey Amerika

Deri hücrelerinin beyin hücrelerine dönüştürülmesi başarıldı

ABD’de bilimadamları, deri hücrelerini beyin hücrelerine dönüştürmeyi başardı.

“Proceedings of the National Academy of Sciences” adlı dergide yayımlanan araştırma, “kök hücre” çalışmalarında yeni bir aşama olarak kabul ediliyor.

California’daki Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilimadamları, farelerden aldıkları deri hücrelerini “uyarılmış” kök hücreler kullanmadan doğrudan beyin hücrelerine dönüştürdü.

Daha önceki çalışmalarda deri hücreleri, “uyarılmış” kök hücreler olarak yeniden programlanıyordu. Ancak bu tekniğin kansere neden olan genleri eyleme geçirdiği belirlenmişti.

Bilimadamları, yeni teknikle üç tür beyin hücresi elde etmeyi başardıklarını ve bu hücrelerin laboratuvar ortamında hızla çoğaldıkları kaydetti.

Beyin hücreleri ile deri hücrelerinin aslında aynı genetik bilgiyi içerdiğini söyleyen bilimadamları, genetik kodun farklı biçimde çalışarak iki farklı hücre oluşturduğunu belirtti.

Bilimadamları, deri hücrelerini beyin hücrelerine dönüştürmek için deri hücrelerine beyin hücrelerinin genetik kodunu taşıyan bir virüs enjekte etti. Üç haftalık bir sürenin ardından her 10 deri hücresinden birinin beyin hücresine dönüştüğü belirlendi.

Elde ettikleri beyin hücrelerini farelerin beynine yerleştiren bilimadamları, bu hücrelerin nöronlar arasında elektrik sinyalleri ileten proteini ürettiğini gözlemledi.

Bilimadamları, beyin hücrelerinin kendilerini yenilemediğini dolayısıyla çalışmanın tıp tarihinde çok büyük önem taşıdığını kaydetti.

Tekniğin insan derisi üzerinde kullanılmaya başlanması için daha fazla test yapılması gerekiyor.

Tekniğin felçten körlüğün belirli bazı tiplerine kadar çok çeşitli alanlarda hastalar için umut kaynağı olması bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Haziran 2022 (27) içerik yüklenmiştir.