FilistinHaberlerOrtadoğu

Devlet sınırı çizmek siyasi iflası gösteriyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden ve Filistin Parlamentosu Değişim ve Islah grubu sözcüsü Salah el-Berdevil, FKÖ Yürütme Kurulu üyesi ve başmüzakereci Dr. Saib Arikat’ın “FKÖ, Filistin devletinin sınırlarını çizmek için girişimlerde bulunuyor” açıklamasını şiddetle kınadıklarını belirterek, bu tür açıklamaların pratikte değer bulmayan sloganları önemseyen FKÖ’nün siyasi iflasını ve başarısızlığını yansıttığını ifade etti.

Salah El-Berdevil, dün (04 Aralık Cuma) yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi: “Hamas Hareketi ulusal uzlaşı belgesini ve Doğu Kudüs dahil 67 sınırlarını kabul ettiğinde, İsrail’i tanımamayı şerh düşerek kabul etti. Biz, iki devletin çözüm olacağına inanmıyoruz. Biz, sadece Filistin devletine inanırız. Filistin toprakları üzerinde kurulmuş başka bir devlete inanmadığımız gibi böyle bir devleti de tanımayız. Onun için sınırları çizmek, manasız bir girişimdir. Bunun pratikte hiçbir anlamı ve değeri olmayacaktır”.
Ramallah Yönetimi’nden düşmanla sürdürdüğü görüşmeleri bir an önce kesmesini isteyen Berdevil şöyle devam etti: “Dr. Saib Arikat ve ekibi, yıllardır sürdürdükleri görüşmeler sonucunda kaybettikleri ulusal formayı yeniden giymek istiyorlar. Onların yapması gereken tek şey, düşmanla sürdürdükleri görüşmeleri kesmeleri ve bir daha da böyle bir yola girmemeleridir. Bu ekip başarısızlığa uğramış ve siyasi olarak iflas etmiştir. Pratikte bir anlam ifade etmeyen bu tür sloganları seslendirmekten başka sermayeleri kalmamıştır. Uluslararası camia böyle bir girişime sıcak bakmayacağı gibi, Amerika da Siyonistlerle zaten paralel hareket ettiğinden böyle bir girişimi desteklemeyecektir”.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.