AfrikaHaberler

Devrim Ateşi Fas’ı da kavuracak!

Son dönemde Ortadoğu ülkelerinde görülen, Tunus ve Mısır’da yönetim değişikliklerine neden olan başkaldırılardan esinlenen Faslılar da hükümet karşıtı gösteriye hazırlanıyor.

Faslı muhalifler, halkı 20 Şubat’ta yapılması planlanan gösteriye katılmaya ikna etmek için internette yayımladıkları bir videoyla kampanya başlattı.Tunus ve Mısır’daki gibi uzun yıllardan beri aynı kişi tarafından yönetilmeyen Fas’ta hükümet karşıtı bu hareketin yönetimin devrilmesi gibi bir sonuca yol açacağına şüpheyle yaklaşılıyor.

Bununla birlikte, Fas ile Tunus ve Mısır’ın durumları arasında en azından son beş yılda benzerlikler olduğu ifade ediliyor. Fas’ta günümüzde ifade özgürlüğünün 1990’lı yılların sonundan bu yana en kötü günlerini yaşadığı, bağımsız seslerin gözdağı kampanyaları ve hakaret davalarıyla susturulduğu, siyasi hayata Kral 6. Muhammed’in en yakın arkadaşının lideri olduğu partinin egemen olduğu belirtiliyor.

Kralın ekonomik çıkarlarının rekabet karşıtı önlemlerle birlikte müteşebbislere zarar verdiği, böylece ekonomik yaşamın nefesinin saray tarafından kesildiği iddiaları dile getiriliyor. Devletin ve iş dünyasının ileri gelenlerinin daha fazla dokunulmazlıkla hareket ettiği, bu nedenle hukukun üstünlüğü ilkesinin zarar gördüğü kaydediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.