DünyaHaberlerİranOrtadoğu

Devrim yürüyüşleri tüm dünyayı salladı

İran’ın Başkenti Tahran ve diğer kentlerinde düzenlenen 22 Behmen zafer yürüyüşlerine milyonluk katılımlar, bölge ve dünya medyasında şaşkınlık ve hayretle karşılandı.

Kahraman İran milletinin İslam inkılabının 30. zafer yıl dönümü dolaysıyla gerçekleşen 22 Behmen zafer yürülüşlerine milyonluk kitleler halinde katılması tüm dünyaya bu milletin hala imam Humeyni (ks)nin emellerine sadık olduğunu ve İslam inkılabı rehberi Ayetullah Hamanei ile biatini yinelediğini gösterdi.

Bu arada 22 Behmen zafer yürüyüşleri bölge ve dünya medyasında da geniş yankı uyandırdı. Fransa Haber Ajansı İran milletinin milyonluk kitleler halinde yürüyüşlere katıldığını, yürüyüşe katılanların kahrolsun Amerika, kahrolsun İsrail pankartları taşıdığını, Azadi meydanında ise Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın bir konuşma yaptığını duyurdu.

Tabi bu haber ajansı emperyalist mahiyeti itibarı ile İran milletinin milyonluk katılımını onbinler şeklinde vererek renksizleştirmeyi de ihmal etmedi. Fransa Haber Ajansı ayrıca yürüyüşte Ümit uydusunun maketinin taşındığını de duyurdu.

Reuters ise 1979 yılında İslam inkılabı ile birlikte Amerika desteğindeki şah rejiminin devrildiğini ve her 10 şubatta İran milletinin bu zaferi kutladığını duyurdu.

Almanya haber ajansı da 22 Behmen yürüyüşüne değinerek bu yürüyüşün İran milleti ile devletinin dayanışma simgesi olduğunu belirtti.

22 Behmen zafer yürüyüşü bölgenin Arap medyasında geniş yankı buldu. Lübnan’ın El-Naşre haber sitesi İran milletinin milyonluk kitleler halinde bu yürüyüşe katıldığını ve Amerika karşıtı sloganlar attığını duyurdu.

El-Muhit haber sitesi de milyonlarca İranlı İslam inkılabının 30. zafer yıl dönümünü kutladı, şeklinde bir haber geçti.

İHA, AA, CİHAN, BBC, CNN; El-Cezire, El-Manar, El-Mustakbil ve bölgenin ve dünyanın bir çok medya kurumu 22 Behmen zafer yürüyüşüne geniş yer vererek cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın Azadi meydanında yaptığı konuşmanın detaylarını aktardılar.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.