HaberlerİranOrtadoğu

Devrimin 30.yıldönümü kutlamaları resmen başladı

İran’da şahlık devrini ortadan kaldıran 1979 Devrimi’nin kutlamaları başladı. İran Devrimi’nin mimarı olan Ayetullah Ruhullah İmam Humeyni-ks-, sürgünde yaşadığı Paris’ten İran’a 1 Şubat 1979’da dönmüştü.

İran’da bugün İmam Humeyni’nin İran’a dönüşüyle ilgili olarak kutlama ve törenler düzenlendi. İran’da İmam Humeyni’nin, ülkeyi 40 yıl boyunca yöneten Şah Muhammed Rıza Pehlevi’yi devirdiği 1979 Devrimi, 10 gün boyunca düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak.

İslam İnkılabı lideri Ayetullah Hamaney, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İranlı milletvekilleri ve komutanlar, bugün Tahran’ın güneyinde bulunan İmam Humeyni’nin anıt mezarını ziyaret etti. Burada bir konuşma yapan Mahmud Ahmedinejad, İran islam devriminin İran sınırlarını aştığını söyledi. Ahmedinejad, İran devriminin “hala canlı ve 30 yıl geçmesine rağmen hayatta olduğunu” ifade etti.

Cumhurbaşkanı, “Bizler hâlâ yolun başındayız ve önümüzde büyük değişiklikler var. Gök gürültüsü gibi olan bu devrim, adalet tesis edilinceye kadar devam edecek” diye konuştu. İran’da olmuş olmasına rağmen devrimin İran ile sınırlı kalmadığını kaydeden Ahmedinejad, “İmam Humeyni’nin büyük mirasını ve ilkelerini koruyacağız” dedi.

İran’da her yıl İmam Humeyni’nin, 15 yıllık sürgünün ardından 1 Şubat 1979’da İran’a dönüşünü kutlamak için, İmam Humeyni’yi taşıyan Air France’a ait uçağın İran topraklarına indiği saat olan 09:33’te bütün okul zilleri, sirenler ve alarmlar çalınıyor. Ancak bu yılki kutlamalar, İran takvimindeki 1 günlük sekmeden dolayı 31 Ocak’ta gerçekleştiriliyor.

Bugünkü kutlamalar çerçevesinde İmam Humeyni’nin mezarı da kendisinin posterleriyle donatıldı. Kabrine, üzerinde İmam Humeyni’nin en ünlü sözlerinden biri olan “İslam devrimi, şehitlerin yaptıkları fedakarlıkların bir neticesidir” yazılı bir pankart asıldı. İmam Humeyni’nin mezarı ayrıca Gönüllü Seferberler Grubu üyelerince dün gül suyuyla yıkandı ve üzeri çiçeklerle süslendi.

İran’da devrim sürecinin, Şah aleyhinde ilk büyük gösterilerin düzenlendiği Ocak 1978’de başladığı ve İmam Humeyni’nin Aralık 1979’da ülkenin dini ve siyasi lideri olmasıyla sona erdiği kabul ediliyor. Bu süreç içerisinde Şah Pehlevi, çıkan olaylar ve gösteriler neticesinde Ocak 1979’da İran’dan kaçmış ve İmam Humeyni, milyonlarca İranlının karşılamasıyla 1 Şubat 1979’da İran’a dönmüştü. Pehlevi Hanedanı’nın tamamen çökmesi ise İran ordusunun “tarafsız” olduğunu ilan ettiği 11 Şubat 1979’dan kısa bir süre sonra olmuştu. 1 Nisan 1979’da düzenlenen referandumun ardından da İran, kendisini “İslam Cumhuriyeti” olarak ilan etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (108) içerik yüklenmiştir.