HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğuSuriye

Di Mistura: Suriye buhranın çözümünde İran’ın rolü önemli

BM genel sekreterinin Suriye temsilcisi Di Mistura, İran’ın Suriye buhranının çözümü konusundaki rolünün önemli ve etkili olduğunu söyledi.

Di Mistura yaptığı açıklamada, dün Tahran’a yaptığı ziyarette basın mensuplarının sorularını cevapladı. İran ile danışmaların BM açısından önemli olduğunu söyleyen BM yetkilisi, İran’ın Suriye buhranının çözümü konusunda düşüncelerinin etkili olduğunu ve BM’nin İran’ın güzel önerilerini değerlendirmeye alacağını söyledi.

Di Mistura, İran dışişleri bakan yardımcısı Abdullahiyan ile görüşmesinde Suriye buhranının çözümü konusunu ele aldıklarını belirterek, Suriye’ye insani yardımların gönderilmesine devam edilmesi ve Suriye buhranını siyasi yoldan çözümünün zorunlu olduğunu söyledi.

Di Mistura, bazı ülkelerin Suriye barış görüşmelerinde cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın görevden ayrılması şartlarına da temasla, Suriye barış görüşmelerinde bu konunun da ele alınacağını söyledi.

İran dışişleri bakan yardımcısı Abdullahiyan da, Suriye yönetimi ve muhalifleri arasında yapılacak yeni tur görüşmelere ve uluslararası toplumun Suriye konusundaki tutumuna temasla, Suriye sorununun siyasi yoldan çözümü için yapılan çalışmaların ümit verici ve yararlı olduğunu söyledi.

Abdullahiyan, Suriye’de son zamanlarda silahlı grupların faaliyetlerinin artmasına temasla, bunun ateşkesin çiğnenmesi manasına geldiğini belirterek, bu durumun siyasi çözüm yolu bulma çalışmalarına zarar verebileceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Şubat 2024 (33) içerik yüklenmiştir.