HaberlerKuzey Amerika

Dichard Haass: Amerika dünyada inzivaya itiliyor

Amerika’nın önde gelen düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi (Council on Foreign Relations)’nin başkanı Dr. Richard N. Haass, Amerika’nın dünyada inzivaya itildiğini itiraf etti.

Haass, twitter’den yaptığı açıklamada, Amerika’nın dünyada tam bir inzivada kaldığını belirterek, bunun da sebebinin insan hakları ve özgürlük konusundaki taahhütlerini yerine getirmemesi olduğunu bildirdi.

Richard Haass’ın bu açıklaması, Amerika’nın, İran’daki isyancıların gösterileriyle ilgili İran aleyhinde BM genel kurulunu toplantısında aldığı yenilginin ardından geldi.

Amerikan başkanı İran’daki kalkışma çıkaran göstericilere açık destek vermiş ve açık bir şekilde İran’ın içişlerine müdahale etmiştir.Ama Amerika’nın BM Güvenlik Konseyi’ni İran aleyhinde bir oturum için toplamasında dünya ülkeleri Amerika’nın karşısında direnirken İran’a destek verdiler ve Amerika’nın nükleer anlaşmayı yerine getirmemesini eleştirdiler.

Amerikalı sözkonusu yetkili, Amerika’nın yanısıra siyonist İsrail rejiminin de dünyada inzivada olduğunu söyledi. Trump’ın Kudüs kararının dünya üzerinde etkisinin olmadığını aksine Amerika ve siyonist İsrail aleyhinde dünya toplumunun birleşmesine neden olduğunu belirten Haass, adeta Trump’ın siyasetlerini sert dille eleştirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.