HaberlerOrtadoğuYemen

Difteri Salgını Nedeniyle 53 Yemenli Hayatını Kaybetti

Dünya Sağlık Örgütü yayınladığı bildiride; Yemen’in 19 eyaletinde Difteri salgını nedeniyle 53 Yemenlinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü yayınladığı bildiride, Yemen’de difteri salgınından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısının 53’e ulaştığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü şu açıklamalarda bulundu: ‘Geçen aylar boyunca, Yemen’in 19 eyaletinde 769 kişi difteriye yakalanmıştır.

Difteri salgını son günlerde Yemen’in çeşitli bölgelerinde yayılmaya başlamıştır ve geçen yıl nisan ayından itibaren de bu ülkede kolera salgını yayılmaya başlamıştı ve şimdiye kadar bu salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2200’den fazla kişidir ve Yemen’de bir milyon kişi kolera hastalığına yakalanmıştır.

Difteri, genellikle burun içi ve boğazı etkileyen, bakterilerin sebep olduğu bir hastalıktır. Bu hastalık, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi başlar ve giderek ağırlaşır.

Hasta olan kişinin öksürük ve hapşırıkları ile çevreye yayılan damlacıklar içinde bulunan bakteriler, çevredeki kişilerin solunumu ile vücutlarına girer. Hastanın eşyalarına bulaşan bakterilerle temas, çatalı, bıçağı veya tabaklarını kullanmak da hastalığın yayılmasında etken olur.

Başa dön tuşu
Bugün 31 Temmuz 2021 (25) içerik yüklenmiştir.