HaberlerİranOrtadoğu

Dinin cami ve ferdi ibadetle sınırlandırılması, düşmanın hilesidir

İran Kültürel İnkılâb Yüksek Konseyi üyesi Rahimpur Azgadi “Din düşmanları, dinin sadece cami ve ferdi ibadetle sınırlı olduğu, siyasi, sosyal, mali ve iktidar konularına karışmaması gerektiği imajını yaratıyorlar” dedi.

Kültürel İnkılâb Yüksek Konsey üyesi ve ayrıca üniversite öğretim üyesi Hasan Rahimpur Azgadi dinin insan için önemi ve toplumdaki yeri hakkında konuşurken İran İslam Cumhuriyeti Kurucusu İmam Humeyni’nin(ks) savunduğu siyasi düşünce tarzında dinin ilerleme ve gelişmeyle hiçbir çelişkisinin olmadığına dikkat çekti.

Rahimpur bu konuda “Rahmetli İmam Humeyni’nin de sürekli vurguladığı gibi kimileri, batının bütün alanlarda dini, ahlakı ve tesettürü bir kenara bıraktığı için ilerleyip geliştiği zannı doğrultusunda bir çizgi izliyorlar. Hâlbuki bu bir batı komplosu ve büyük bir aldatmacadan ibarettir” şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında, geçmişte Pehlevi hanedanının kurucusu Rıza Han’ın da ülke kalkınmasının sebebinin kadınlar ve kızlara başörtüyü yasaklamakta olduğu zannıyla, böyle bir yasağı gündeme getirip daha sonra zorla uyguladığını hatırlatırken “Gerçekte batının ilerleme ve kalkınmasına ilişkin sebeplerin bir kısmı, onların başka ülkelere istila kurup yağmalamaları bir yana, batılıların ilerleme ve kalkınma yolunda planlı, programlı hareket etmeleri, sürekli okumaları ve araştırmaları ve bu yönde ciddi olarak çaba harcamalarından kaynaklanıyor” diye vurguladı.

Üniversite hocası Rahimpur Azgadi ayrıca “Fakat bu taraftan maalesef sosyete takımları ve bazı sözde entelektüel kesim batılıların sadece yeme-içme, eğlenme, ahlaksızlık, hicapsızlık ve çeşitli sapıklıklarını görüyor ve onlara uyuyor ve en tehlikelisi bu işin propagandasını yapıyor” diye ilave etti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.