FilistinHaberlerOrtadoğu

Direniş bizim stratejik tercihimizdir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, direnişin Hamas için Filistin topraklarını kurtarma ve Filistin halkının haklarını geri alma yolunda stratejik bir tercih olduğunu söyledi.

Dün akşam (30 Aralık Çarşamba) Han Yunus’ta yapılan konferansta konuşan Dr. Ebu Zuhri, direnişin Hamas için stratejik bir proje olduğunu belirterek, mensuplarını buna göre eğittiğini ve toplumu da buna göre yönlendirdiğini ifade etti.

Direnişin sadece eline silah almak olmadığını, boğun eğmemenin de bir direniş çeşidi olduğunu belirten Ebu Zuhri şöyle devam etti: “İşgal yönetimini tanımamamız ve bunun için gördüğümüz ambargoya dayanmamız da bir deriniştir. Hamas hareketi bütün ümmeti direnişe davet ediyor. Birilerinin yansıtmaya çalıştığı gibi Hamas önce direnişi seçip ardından bundan vazgeçen bir hareket değildir.”

Amerika ve işgal devletinin Filistin halkının bir lokma ekmek için güdülebilen zelil bir halk olmasını istediklerini söyleyen Ebu Zuhri sözlerini şöyle sürdürdü: “Onun için kuşatmayı ağırlaştırıyor ve bir lokma ekmek için baskı kuruyorlar. Düşmanla yapılan anlamsız görüşmelerin başarısız kaldığı ise, 18 yıldır bunu sürdürenlerin ağzıyla itiraf edilmiştir.”

Sözü Gazze savaşına da getiren Ebu Zuhri şöyle dedi: “Bir yıl önce halkımıza karşı başlatılan barbar savaş hedefine ulaşmadı. Düşmanın burada kullandığı silahlar aslında maddi olarak Gazze’yi yok etmeye yeterdi. Fakat Allah insanların kalbine sekinet indirdi ve ayaklarını sabit kıldı. Bu savaşta Allah’ın yardımı açıkça görülüyordu. Bu savaşın asıl sebebi akidedir. Bu savaşla Gazze halkı ve halkın başında bulunan insanlar hedef alındı. İslam düşmanları bu savaşla buradaki İslamî projeyi yok etmek, bütün Arap ülkelerinden daha fazla Kur’an hafızı yetiştiren bu ülkeyi yıkmak istiyorlardı.”

Gazze’ye yeni bir saldırının olup olmayacağı hususuna da değinen Ebu Zuhri, “yakın zamanda geniş çaplı bir savaş beklemiyorsak da biz her türlü ihtimale karşı hazırlıklıyız” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.