FilistinHaberlerOrtadoğu

“Direniş Bizim Tercihimiz” Cumasında 3 Kişi Şehit Oldu

Büyük Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşleri kapsamında bugün Gazze sınırında gösteri yapan Filistinlilere işgal güçlerinin ateş açması sonucu 3 kişinin şehit olduğu ve onlarcasının da yaralandığı belirtildi.

“Direniş bizim tercihimiz” sloganıyla bugün yapılan faaliyetlere binlerce kişi iştirak etti.

Çatışma noktalarında bulunan Filistin Enformasyon Merkezi muhabirleri verdikleri bilgide “Tercihimiz direniş” sloganıyla düzenlenen bugünkü Cuma faaliyetlerine iştirak eden Filistinli gençlerin, keskin nişancıların saldırılarını önlemek için lastik yaktıklarını ve hazırladıkları balonları Gazze çevresindeki yerleşkelere gönderdiklerini ifade ettiler.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada işgal güçlerinin ateş açması sonucu kimliği henüz belirlenemeyen 14 yaşındaki bir çocuğun Cibaliye beldesinin doğusunda kafasından aldığı kurşunla şehit olurken, Han Yunus’ta da Dönüş Kampı yakınlarında 32 yaşlarında bir gencin şehit olduğu ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı daha sonra yaptığı açıklamada göğsünden yaralanan Muhammed Şakva (21) adındaki gencin de şehit olduğunu duyurdu.

Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşü Eylem Çadırları Ulusal Heyeti daha önce yaptığı açıklamada halka çağrıda bulunarak, “Direniş bizim tercihimiz” sloganıyla düzenlenecek yürüyüş faaliyetlerine katılım göstermelerini istedi.

Ulusal Heyet yaptığı açıklamada, 25’ci Cuma faaliyetlerinin Cuma günü ikindiden sonra Gazze’nin doğu sınırındaki eylem çadırlarında start vereceğini ifade etti.

Ulusal Heyet açıklamasında, Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşlerinin amacına ulaşıncaya kadar barışçıl bir şekilde süreceğini kaydetti.

30 Mart Toprak Günü’nde başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşleri faaliyetlerinde işgal güçlerinin gerçek mermi, insansız hava araçları, keskin nişancı, sınıra konuşlandırdığı tank ve göz yaşartıcı bombalarla saldırması sonucu şimdiye kadar 27’si çocuk 184 kişi şehit olurken, 19 binden fazla kişi de yaralandı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.