Haberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Direniş cephesi ilişkilerini kuvvetlendirmelidir

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei dün öğleden sonra Suriye devlet başkanı Beşar Esad ve beraberindeki heyeti kabulünde Ortadoğu bölgesinin mevcut konumunun Mukavemet ve direniş cephesinin yararına, Amerika ve Amerikan siyasetleri yandaşlarının zararına olduğunu belirterek, “direniş cephesi, bu büyük fırsattan yararlanarak kendi aralarındaki ilişki ve işbirliğini daha da güçlendirmelidirler” dedi.

İran ve Suriye ittihadının bölgede direniş sembolü olduğunu hatırlatan İslam İnkılabı Rehberi, “Bu birliğin neticesi ve Filistin, Lübnan, Irak ve tüm bölgede yaşanan olaylar üzerindeki etkisi açıkça görülmektedir” dedi.

Ayetullah Hamanei konuşmasının bir başka bölümünde ise bölgemizde direniş çizgisini yenilgiye uğratmak ve mukavemet cephesi arasındaki ilişkiyi zayıflatmak amacıyla müstekbir devletlerin odaklandığını belirterek, bu çabaların şimdiye kadar bir sonuç vermediğini ve Amerika’nın bölgede her geçen gün daha da zayıflamakta olduğunu belirtti.

Amerika’nın Iraktaki mevcut sorunlarını hatırlatan ve bu ülkedeki hedeflerinin tahakkuk bulmadığını belirten İslam İnkılabı Rehberi, Siyonist İsrail rejiminin de tüm yaygaralarına rağmen çok büyük iç sorunlarla karşı karşıya bulunduğunu ve ciddi bir zayıflama aşamasında olduğunu söyledi.

Mevcut bu zayıf konumundan dolayı Amerika’nın bölgede yeni bir süreç başlattığını belirten Ayetullah Hamanei, “Bu yeni süreç, Amerika’nın mevcut cumhurbaşkanının cevherinin daha önceki cumhurbaşkanlarından farklı oluşundan dolayı değil, çünkü onun yerinde kim olsaydı bundan farklı bir siyaset izlemezdi” dedi.

İran ve Suriye arasındaki işbirliği alanının geniş olduğunu hatırlatan İslam İnkılabı Rehberi iki ülkenin mevcut potansiyellerinden azami derecede yararlanılması gerektiğini belirterek, Arap devletleri içerisinde Suriye’nin en belirgin özelliğinin Suriye’nin direniş ve mukavemeti olduğunu, Amerika ve öteki müstekbir güçlerin Suriye karşısındaki düşmanlıklarının bu sebepten kaynaklandığını söyledi.

İslam İnkılabı Rehberi ayrıca İran, Türkiye, Suriye ve Irak arasında dörtlü bir birliğin oluşturulması hususunda Beşar Esad’ın teklifini olumlu karşılayarak, Suriye’yle Irak arasındaki mevcut ilişkinin oldukça müspet bir seyir izlediğini ve sorunlarını çözmesi için Irak hükümetine yardım etmek gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın da hazır bulunduğu bu görüşmede Suriye devlet başkanı Beşar Esad Tahran-Şam arasındaki stratejik ilişkilere vurgu yaparak, bölgenin genel konumunu direniş ve mukavemet cephesinin yararına niteledi ve “başta Amerika devleti olmak üzere genelde batılı devletler kendi içlerinde ve bölgede bir çok sorunlarla karşı karşıyadırlar ve şimdiye kadar bölgede ve hatta Lübnan’da kendi hedeflerinin hiç birini tahakkuk ettiremediler” dedi.

Mevcut şartlarda İran, Suriye, Türkiye ve Irak devletleri arasında dörtlü bir birliğin oluşturulması ve işbirliği yapılmasının bölgenin yararına olacağını belirten Beşar Esad, Irak başbakanı Nuri el-Maliki’nin Şam ziyaretine temasla Suriye’nin Irakla işbirliğinde bulunmaya hazır olduğunu bildirdi ve “Yabancılar ve bir takım bölge devletleri Irak’ta Şii ve Sünni Müslümanlar arasında tefrika ve çatışma çıkarmak istemekteler. Bu bakımdan mevcut sorunun giderilmesi için Irak yönetimine yardımcı olmak gerekir” dedi.

Beşar Esad ayrıca 10. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İran halkının Mahmud Ahmedinejad’ı yüksek oyla ikinci kez cumhurbaşkanlığına seçmesinin bölgede direniş cephesinin daha da güçlenmesini beraberinde getirdiğini hatırlatarak, “İran seçimleri sonrası yaşanan olaylarda bazı batılı devletlerin girişimlerinin yenilgiyle sonuçlanması onlar için büyük bir dersti. Ahmedinejad’a verilen oylarla İran halkının rahmetli İmam Humeyni çizgisi doğrultusunda hareket ettiğini ve halen mukavemeti desteklediğini anladılar” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.