FilistinHaberlerİranOrtadoğu

Direniş diplomasinin nabzı Tahran’da atıyor

İslam ülkeleri Kudüs’ü ABD ve işgal rejimi İsrail’in yeni komplosundan kurtarmak amacıyla istişarelerini sürdürüyor. Bu bağlamda İslami direniş cephesinin ana ekseni olarak Tahran, bugün Pazartesi İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği Filistin Komitesinin olağanüstü toplantısına evsahipliği yaptı.

Bu toplantının düzenlenmesi, İslam ülkelerinin son günlerde İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi çerçevesinde ABD büyükelçiliğinin Tel-Aviv’den Kudüs’e taşınmasına karşı çıkmalarının yanısıra, İslam ülkeleri parlamentolarının da, Filistin’in İslam dünyasının birincil meselesi haline getirilmesine vurgu yaptığını gösteriyor.

İslam milletlerinin genel taleplerinin simgesi sayılan İslam ülkeleri parlamentoları, parlamento diplomasisiyle hükümetlerden daha iyi şekilde milletlerin gerçek isteğini ortaya koyma avantajına sahiptir.

Gelinen noktada bir çok İslam ülkesi, siyasi mülahazalar ve mahzuratların tutsağı olduğu için Washington ve işgal rejimi İsrail’e karşı sağlam duruş sergilemek istemiyor. Bu nedenle İslam ülkeleri meclisleri, mülahazalar ve muhafazakarlıktan uzak olarak Filistin’in kurtuluşunun önemine vurgu yapabiliyor.

ABD’nin büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması konusunda esas rol ifa eden gerici ülke Suud rejiminin Dışişleri Bakanı Adil Cubeyir, Riyad’ın İsrail ile ilişkilerini normalleştirme ajandası olduğunu resmen ilan edip, İran’a karşı propaganda amaçlı senaryolar yürütmek suretiyle Filistin meselesi ve ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasını sulandırmaya çalışıyor.

İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi’ne evsahipliği yapan Türkiye’nin ardından bugün Tahran, İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği Toplantısı’na evsahipliği yaptı.

Ancak Riyad şimdiye kadar ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasını kınama konusunda herhangi bir rol ifa etmiş değil, söylem olarak kınama açıklaması dışında, pratikte Washington ve Siyonist rejime karşı koyma noktada hiçbir irade göstermiş değil.

Bugün Tahran’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği Toplantısında, bazı Arap devletlerinin Kudüs’ü özgürleştirme ülküsüne ihaneti kınanarak, kutsal İslami mekanları silme projesi için Siyonistlerle işbirlikçiliği yapanlar, kamuoyuna açıklandı.

Şu sıralarda dünyanın dört bir noktasında kendisine karşı geniş çaplı protesto ve yürüyüşleri gören Washington ise, İran’a karşı komik siyasi şovlar icra etmek suretiyle kamuoyunun dikkatini Filistin konusundan ziyade İran’ın savunma gücüne yöneltmeye çalışıyor.

Ancak bölge kamuoyu bundan önce ABD’nin sapık teröristleri kullandığı senaryolarıyla bölgeyi nasıl karıştırdığını gördüğü için artık Washington’un yeni oyun ve senaryolarına aldırış etmeyerek, Filistin halkına desteğine devam ediyor.

Uzlaşma amacıyla yapılan her türlü müzakerenin fiyasko ile sonuçlanması, hain bir arabulucu olarak ABD’nin rezil duruma düşmesi ve Ehl-i Sünnet’i savunma iddiasında olan ancak Filistinliler’i yalnız bırakan ülkelerin foyasının ortaya çıkması, ABD Başkanı Donald Trump’ın büyükelçiliği Kudüs’e taşıma aptallığının beraberinde getirdiği 3 sonuçtur.

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği, bu kazanımları belirginleştirmek ve Filistin halkının intifadasına her türlü destek vurgusunda bulunmak suretiyle, bazı Arap devletlerinin ihanetinin, Filistin meselesinin arka plana itilmesine ve Siyonistler ve hamilerinin Müslümanlar’ın kutsal mekanlarına karşı girişimde bulunmasına engel olabileceğini iyi şekilde bilmektedir.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.