FilistinHaberlerOrtadoğu

Direniş gruplarından çelik duvara sert tepki

Filistin direniş grupları, Mısır’ın Gazze sınırına çelikten duvar inşa etme kararını kınayarak, böyle bir kararın yeni bir merhalenin başlangıcı ve temelde Gazze üzerindeki kuşatmayı daha da sıkı hale getirip buradaki halkı boğma anlamına geldiğini ifade ettiler. Gruplar ayrıca, bu kararın Siyonistlerin işgale karşı direnen Filistin halkına karşı savurdukları yeni tehditlere denk gelmesinin de düşündürücü olduğuna dikkat çektiler.

Nasır Salahuddin Tugayları, Halk Cephesi-Genel Komutanlık, Filistin Özgürler Hareketi, Özgürlük Öncüleri-Saika Grubu ve Halk Direniş Cephesi’nin bugün (22 Aralık Salı) Gazze’de yaptığı ortak basın toplantısında şu hususların altı çizildi: “Filistin halkı Mısır’dan sınır kapısıyla ilgili sürpriz bir karar bekliyordu. Gazze kuşatmasını kaldıracak ve kapıyı tamamıyla açacak cüretkâr bir tavır bekliyordu. Mısır’dan Gazze’nin nefes borusu durumunda olan ve Gazze halkına gıda, yakıt ve ilaç ulaştıran tünellerle ilgili böylesi olumsuz bir tavır ise hiç beklemiyordu. Evet, yer altındaki bu tünellerde yapılan hizmet budur. Tüneller, istisnai şartlarda yerin altında yapılan istisnai çaredir. Mısır’dan gerçekleri görüp sınır kapılarını açacak resmi bir karar almasını istiyoruz, ondan Gazze’yi boğacak bir adım kesinlikle beklemiyoruz.”

Gazze’ye uygulanan bu zalim ve barbar kuşatmanın ümmetin acziyetini gösterdiğini belirten direniş grupları, devamla şunları ifade etti: “Ümmetin bu kuşatmayı kırmak için iradesini ortaya koymaması, düşmanı bu halka yapılan kuşatmayı daha da sıkı hale getirme yolları aramaya teşvik etti.”

Mısır hükümetinden, Filistin halkını şok eden bu kararı gözden geçirmesini ve bu planı hayata geçirmemesini isteyen direniş grupları, Mısır hükümetinin bu adımla kendi halkına ve ülkesine hizmet etmiş olmayacağını belirterek, kardeşlerinin Filistin halkının idam sehpalarında sallanmalarına seyirci kalmayacağını ifade ettiler.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.