FilistinHaberlerOrtadoğu

Direniş, işgalcileri Batı Şeria’dan kovacaktır

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı Halit Meşal, Hamas’ın diğer kesimlerle Filistin ulusal uzlaşısını gerçekleştirme arzusunda olduğunu söyleyerek Gazze’deki durumun doğal olmadığını fakat zaruret sonucu doğduğunu bildirdi.

Kuveytli Gazeteciler Derneği üyesi bir grup gazeteciyle yaptığı görüşmede Hamas Hareketi’nin ulusal uzlaşının önüne çıkan tüm engelleri aşacağını söyledi ve şöyle dedi:

“Batı Yaka’da bir yönetim, Gazze’de bir başka yönetim, Batı Yaka’da bir hükümet, Gazze’de bir başka hükümet olması doğru değil. Bilakis ulusal uzlaşıyla ve hakemliğine başvurduğumuz demokratik kurallara uygun bir şekilde tek bir yönetim ve tek bir hükümet olmalı. Maalesef bazıları demokrasinin hakemliğine başvurmayı reddetti. Ocak 2006 seçimlerinin sonuçlarını reddederek dışarıdan destek alma yoluna gitti ve bu da bölünmeye neden oldu.”

Hamas Siyasi Birimi toplantısında iki maddenin ele alındığını belirten Meşal, birinci maddenin ulusal diyalog görüşmeleri ve uzlaşının önündeki engeller, ikinci maddenin ise Filistin davasının genel durumu ve Netanyahu’nun ifade ettiği Siyonist tavır karşısında Filistin halkının haklarının nasıl korunacağı olduğunu söyledi.

Hamas’ın Ramallah Yönetimi’yle ulusal birlik hükümetine katılması hakkındaki bir soru üzerine Meşal, “Kesinlikle evet; çünkü sorun bizden kaynaklanmıyor. Uzlaşının önünde bazı engeller var ve bunların en önemlisi dış müdahaleler” dedi.
İşgal altında yaşayan bir halkın direnişini suçlu göstermenin akıl dışı olduğunu bildiren Meşal, direnişin işgalciyi Gazze’den çıkardığını ve daha çok direnişle işgalcinin Batı Yaka’dan da çıkarılacağını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.