FilistinHaberlerOrtadoğu

Direniş sabit ve stratejik tercihimizdir

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye Gazze’de Filistin sahasındaki son gelişmeleri görüşmek üzere direniş gruplarıyla bir araya geldi.

Gazze’de Filistin direniş gruplarının liderleriyle bir araya gelen Başbakan İsmail Heniyye, işgal altındaki Filistin topraklarındaki son gelişmeleri masaya yatırarak, karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Görüşmede Başbakan İsmail Heniyye, Gazze’nin daha önce görülmedik bir şekilde güven ve huzuru yakaladığını, hükümetle ona bağlı güvenlik güçlerinin yoğun çabası sonucunda anarşi, kargaşa ve kaosun son bulduğunu söyledi.

İç diyalogun amaç olmadığını onunla Filistin birliğini sağlamak istediklerini söyleyen Heniyye, Filistin halkının sabit ve stratejik tercihini esas almaları kaydıyla direniş gruplarının alacakları kararları veya ortaya koyacakları tavırları sonuna kadar destekleyeceklerini ifade etti.

Heniyye devamla, Filistin hükümetiyle, direniş gruplarının Kudüs halkıyla Batı Yaka’daki Filistin halkının yanında olduklarını, onları işgalcilerin tecavüzlerine karşı desteklediklerini ifade etti.

Başbakan Heniyye ile görüşen direniş gruplarının liderleri de bugün (8 Mart Pazartesi) Başbakanlık avlusunda bir basın toplantısı yaptılar. Filistinli gruplar adına açıklama yapan sözcü şunu ifade etti: “Başbakan Heniyye ile yapılan görüşmede Filistinli gruplar Siyonist işgal yönetimiyle Ramallah yönetimi arasındaki dolaylı görüşme kararını bütünüyle reddettiklerini ifade ettiler. Direniş grupları Arapların bu yanlış karara şemsiye oluşturmalarını kınadıklarını da dile getirdiler.”

Filistin Özgürler Hareketi, Halk Direniş Hareketi, Halk Cephesi-Genel Komutanlık, Hizbuttahrir-Saika grubu adına açıklama yapan sözcü devamla şunları ifade etti: “Araplar aldıkları bu kararla işgale kılıf uydurdukları gibi, Siyonistlerin işgali sürdürmelerine de zemin hazırladılar. Bunun sonucunda işgal devleti yerleşim birimlerini inşa etmeye devam edecek ve mukaddes mekânlara saldırılarını da sürdürecektir.”

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.