FilistinHaberlerOrtadoğu

Direniş savaştan güçlenerek çıktı

Filistin Meclisi eski basın müdürü Hasan Halil Hüseyin, Mısır’ın Gazze sınırına çelik duvar örmesini ve buna paralel olarak Gazze aleyhinde kampanya başlatmasını garipsediklerini belirterek, “Acaba Uganda egemenliğini bahane ederek Nil’e baraj yaparsa nasıl karşılanacak?” diye sordu.

Hasan Halil Hüseyin, bugün (23 Ocak Cumartesi) yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kardeşler arasında duvar örmek kabul edilebilir bir şey mi? Mısır Hükümeti nasıl buna razı olabiliyor? Halbuki ondan beklenen şey Gazze üzerindeki kuşatmayı kaldırmasıydı”.

Uluslararası hukuka göre bile örülmekte olan çelik duvarın meşru olmadığını belirten Hüseyin, Mısır’ın egemenlik bahanesine de değinerek şöyle dedi: “Acaba Nil’in geçtiği ülkelerden biri egemenliğini bahane ederek, Nil’in suyunu keserse bu durum nasıl karşılanacak? Mısır, Gazze’ye ilaç ve gıda göndermeme hak ve özgürlüğüne inanıyorsa, bu anlayışa göre Nil havzasındaki ülkeler de Nil’in suyunu keserlerse acaba Mısır ne diyecek?”
Gazze Savaşı’na da değinen Hüseyin şöyle dedi: “Hakikatte bu savaşın üç aktörü vardı. Birincisi Siyonistler, ikincisi ABD ve üçüncüsü de Filistin devrim hareketinden irtidat edenlerdi. Bu üç taraf Gazze Savaşı’nda bir dizi hedefi gerçekleştirmek istiyordu. Bunların ilki, Gazze’yi zorla ele geçirmek; dilediklerini öldürmek ve dilediklerini tutuklamaktı. İkincisi iki veya üç gün içinde Hamas’ı tamamıyla ortadan kaldırmaktı. Üçüncüsü de Kassam’ın elindeki esir Siyonist asker Şalit’i almaktı. Düşman amacına ulaşmayınca bu kez katliamlara başladı”.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (55) içerik yüklenmiştir.