FilistinHaberlerOrtadoğu

Direniş ve Özgürlük davasından vazgeçmeyeceğiz

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim üyesi Dr. Mahmud Zehhar, Hamas hareketinin direniş ve özgürlük davasından vazgeçmeyeceğini ve bu konuda taviz vermeyeceğini belirterek, Arap zirvesinden Kudüs dosyasının çalışma programının başına alınmasını istedi.

Şeyh Ahmed Yasin’in şehit edilmesinin altıncı yıldönümü münasebetiyle Hamas’ın dün (21 Mart Pazar) Han Yunus’ta düzenlediği etkinlikte bir konuşma yapan Mahmud Zehhar şöyle dedi: “Siyonist işgal rejiminin Filistin halkıyla bu halkın mukaddes mekânlarına karşı saldırılarını artırması; bu halkın bir an olsun sükûnet içinde yaşamasına mani olmak ve Kudüs konusunda ABD ile yaşadığı krizi aşmak içindir.”

Hamas’ın görüşü ve eğilimi ne olursa olsun direnişi esas alanları takdir edip, saygı gösterdiğini belirten Zehhar, “Filistin herkesin malıdır, vatanı ve toprağıdır. Biz direnişi esas alanlarla beraberiz. Fakat bizler düşmanı yaşadığı krizden çıkarmak için uğraşan bazı uşakların komplolarına karşıyız. Onların bu hususta sergilemek istedikleri tuzaklar konusunda da uyarıyoruz.”

Arap zirvesinden Kudüs davasının çalışmaların başına alınmasını isteyen Zehhar, Arap liderlerinden kendi iç ihtilaflarını bir kenara bırakıp, Kudüs’e sahip çıkmalarını, Gazze kuşatmasını kaldırmak için ciddi adımlar atmalarını talep etti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un Gazze ziyaretine de değinen Zehhar şöyle dedi: “Moon direnişe karşı insaflı davranmadı. İşgal rejiminin barbarlığını ve tecavüzlerini kınamadı. Sadece kuşatmanın kaldırılmasını istedi. Hâlbuki Gazze kuşatmasının kaldırılması için BM’nin ciddi adımlar atması gerekirdi. Onun için burada yaptığı açıklamalar pratik değeri olmayan açıklamalardır.”

Başa dön tuşu
Bugün 08 Aralık 2022 (18) içerik yüklenmiştir.