HaberlerOrtadoğuSuriye

Direnişçi Lider Beşar Esad: Terörizm hamisi ülkeler terör örgütlerini yeniden canlandırma peşindeler

Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad, Şam’da Rusya cumhurbaşkanı Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev ile görüşmesinde, terörizm hamisi ülkelerin yeniden teröristleri canlandırma hedefinde olduklarını söyledi.

Fars haber ajansına göre, Esad, IŞİD’li teröristlerin Suriye’nin güneyinde El’Suveyda eyaletinde dün sabah gerçekleştirdikleri saldırıya temasla, ‘bu durum terörizmin hamisi ülkelerin teröristleri yeniden canlandırma amaçlarının göstergesidir ve onlar teröristler kanalıyla kendi şom siyasi emellerine ulaşmak istiyorlar’ dedi.

Putin’in temsilcisi de, sözkonusu saldırıyı kınarken, bu gibi saldırıların ortamı daha da gereceğini belirterek teröristlerin hamilerini eleştirdi.

Beşar Esad ve Rus yetkili, Şoçi’de yapılacak Suriye konusundaki toplantıyla ilgili olarak da görüş alış verişinde bulundular.

(Bu arada Rusya’nın Suriye’deki tarafları uzlaştırma merkezinin komutanı Tümgeneral Aleksey Tsıgankov, basın mensuplarına dün yaptığı açıklamada birkaç militan grubunun hükümet güçlerine karşı saldırı planı yaptığını belirtti.

Tsıgankov, “Elimizdeki bilgiye göre Heyet Tahrir el-Şam (el Nusra Cephesi), Cebhat Tahrir es-Suriya, Sukur el-Şam ve Feylak el-Şam gruplarının liderleri, hükümet güçlerinin mevzilerine yönelik taarruza geçmek üzere ortak komuta merkezi oluşturma konusunda anlaştı. Bunun yanında aynı anda kuzey Lazkiye dağları, Hama ve İdlib’in sınırındaki El-Gab vadisi, Halep’in batısında kalan bölgeler dahil olmak üzere birkaç istikamette birden büyük grupların yoğunlaştığı tespit edildi. Bu bölgelere takviye kuvvet ve seçilmiş militan kadroları aktarılıyor, zırhlı araçlar getiriliyor” ifadelerini kullandı.)

Başa dön tuşu
Bugün 15 Nisan 2024 (22) içerik yüklenmiştir.