AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Direnişe destek verecek bir uzlaşı çağrısında bulunuldu

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halit Meşal, Kudüs’ün Siyonist işgal altında zor günler yaşadığını, kentin dini kimliğinin ve tüm dünya tarafından tanınan yüzünün yok edilmeye çalışıldığını, demografik yapısının değiştirildiğini söyledi.

Meşal, Uluslararası Kudüs Müessesesi’nin bugün (6 Mart Pazar) Sudan’ın başkenti Hartum’da Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir’in de katılımıyla başlayan konferansında yaptığı konuşmada “Değişim yapmanın ve geçmişin sayfasını dürmenin vakti geldi. Düşmanla müzakereye ve güvenlik koordinasyonuna hayır. Ulusal haklar ve sabiteler üzerine pazarlık yapılmasına hayır. Hiç kimsenin Filistin topraklarından bir karış dahi taviz veremeye hakkı yok” dedi.

Filistin’de yeni bir durumun tesisinin vaktinin geldiğini ve daha sonra dünya kamuoyundan Filistinlilerin yanında durmasının isteneceğini belirten Meşal, direnişe destek verecek ve liderlerin cihatta halka öncülük edeceği bir uzlaşı istediklerini söyledi.

Konferansa ev sahipliği yapan Sudan’a teşekkür eden Meşal konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Konferansın siyasi ve ekonomik kararlarında bağımsız aziz ve özgür Sudan’da düzenlenmesi bir şans. Karşı karşıya kaldığı tüm komplolara rağmen Filistin davası Sudan’ın aklından hiç çıkmadı.”

Arap ve İslam ülkelerinin Filistin’de uzlaşı istediğini belirten Meşal, kendilerinin de uzlaşı istediğini fakat bu uzlaşının doğru temeller üzerine inşa edilmesini istediklerini ifade etti.

Hamas lideri, Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir’den Arap liderleriyle birlikte Filistinlilerin hakkını koruyacak bir şemsiye oluşturmalarını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.