FilistinHaberlerOrtadoğu

Direnişe ve işgalciye silah kullanılmasına karşıyım

Başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas, dün (01 Kasam Pazar) Amerika Dışişleri Bakanı Clinton’dan tokat gibi bir karşılık almasına rağmen, direniş tercihini benimsemediğini buna mukabil düşmanla görüşme seçeneğine bağlı olduğunu bir kez daha ilan etti.

Abbas, dün El-Arabiyye televizyonuna yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Direnişe karşıyım. Ben ne Gazze’de ne de Batı Yaka’da işgale karşı silah kullanılmasına taraf değilim. Çünkü ben barış yolunda yürüyorum. Mantıklı olmalı ve mantıklı hareket etmeliyiz. Silahı bırakıp barış yolunda yürümemiz gerekir. Dolayısıyla ben Gazze’den, Batı Yaka’dan ya da başka bir yerden düşmana füze atılmasına karşıyım.”

Batı Yaka’da neden işgale karşı direnişi engellediğine dair bir sorunun sorulması üzerine kaçamak cevap vermekle birlikte durumu kurtarmak için Hamas hareketine saldıran Abbas, Hamas hareketinin Gazze’de düşmanla ateşkes yaparken, diğer grupların direnmelerine engel olduğunu iddia etti.

Oysa daha bir hafta önce direniş gruplarının sözcüleri, Hamas yönetimiyle bir sorumları olmadığını, özgür bir şekilde hareket ettiklerini belirtmiş, İçişleri Bakanı da direniş gruplarıyla koordineli çalıştıklarını, görevlerinde kolaylık sağladıklarını hatta kendilerini koruduklarını açıklamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.