FilistinHaberlerOrtadoğu

Direniş’in Gazze halkı için stratejik seçenek olduğu kanıtlandı

Dr. Usame Cuma El-Eşkar hazırladığı araştırma raporunda, Filistin toplumunun tercih ettiği direniş seçeneğine umut bağlamanın önemine dikkat çekerek, külfetli olmasına ve ağır bedel istemesine rağmen oldukça karmaşık olan Filistin sorununun çözümü için tek seçeneğin direniş olduğunu ifade etti.

“2014 Savaşında Gazze Toplumunun Oluşumunda (Önemli) Duraklar” başlığıyla yapılan araştırmada, 2014 savaşının Gazze toplumunun önemli bir değişim ve dönüşüm noktası olduğu vurgulanarak, toplumun musibet birliğini, sabır birliğini, var olan durumu değiştirmek için en zor çözüme kanaat getirme ve bunu aşmak için ağır bedel ödeme gerekliliğine inanma birliğini yansıttığı ifade edildi.

Yazar, Gazze toplumunun oluşturduğu yeni sistemin en büyük değerinin direniş olduğunu vurgulayarak devamında şu ifadelere yer verdi: “Gazze toplumu savaş esnasında dirençli bir toplum haline geldi ve bu aşamada kendisinden isteneni çok iyi bilen bir konumdaydı. Bu bilinç ve anlayışın doğal sonuçlarına da katıldı. Bu durum onun aidiyet duygusunu pekiştirdi ve işgal altında yaşayan bir Filistinli anlayışı ve kavrayışını artırdı.”

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.