HaberlerİranOrtadoğu

Dış güçler İran-Pakistan ilişkilerini zedeliyor

İran dışişleri bakanı Mutteki, dış güçlerin özellikle Afganistan olmak üzere bölgeye yönelik müdahalelerinin İran ve Pakistan’da olumsuz etkilere neden olduğunu söyledi.

Tahran’da Pakistan meclis başkanı Fehmide Mirza ile görüşmesinde bu açıklamayı dile getiren Mutteki, zorba güç ve devletlerin, Afganistan konusunda askeri güce dayalı yanlış siyasetlerinin bugün de ısrarla sürdüğünü hatırlatırken, İran ve Pakistan’ın bölgenin iki güçlü ülkesi olduğunu bildirdi ve “İki ülke, bölge meseleleri konusunda çok yakın görüşlere sahiptir ve bunun için bölge sorunlarının çözümü konusunda daha iyi işbirliği yapabilir” diye konuştu.

Pakistan meclis başkanı Mirza da, İslam inkılabı zaferinin 31. yıldönümünü tebrik ederek, İran’daki İslam inkılabının yalnızca İran’da değil bütün İslam ülkelerinde olumlu gelişmelerin yaşanmasına vesile olduğunu söyledi.

İki ülke ilişkilerini dostane ve kardeşçe olarak niteleyen Pakistan meclis başkanı, Pakistan güvenlik güçlerinin yoğun çabaları sonucu İran karşıtı Rigi terör örgütünün eli kanlı üyelerinin tutuklanarak İran güvenlik güçlerine teslim edildiğini ve bu yönde çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.